• Jazyková olympiáda
     • Jazyková olympiáda

      13. 12. 2018

      Prednedávnom sa študenti jednotlivých ročníkov hotelovej akadémie zúčastnili školského kola v olympiáde v nemeckom a ruskom jazyku. Bohatá účasť študentov bola znakom, že potrebu ovládať cudzí jazyk pre svoj budúci život a povolanie pociťujú naši žiaci čoraz viac. Študenti sa popasovali s textami na počúvanie, ako aj s čitateľskou gramotnosťou. Najviac ich ale potrápila komunikácia na rôzne témy, kde bolo potrebné prejaviť nielen veľkosť svojej slovnej zásoby v cudzom jazyku, ale aj kreativitu. Všetci však statočne bojovali. V nemeckom jazyku veľmi milo prekvapili študent I.HOA Dávid Perháč, čo sa odrazilo aj na výslednom hodnotení, keď obsadil krásne II. miesto s rozdielom len dvoch bodov za prvým. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným a prajeme im, aby napredovali míľovými krokmi, malé neúspechy nech ich neodradia, ale naopak, motivujú k ešte lepším výsledkom.

      Výsledné hodnotenie:

      Nemecký jazyk:                                                                 I. miesto- Sebastián Fedorko-V.HOA

                                                                                              II.miesto- Dávid Perháč- I.HOA

                                                                                              III.miesto- Alexandra Klimková- V.HOA

       

    • „DEŇ S MIKULÁŠOM“
     • „DEŇ S MIKULÁŠOM“

      13. 12. 2018

      Po roku sa naša škola opäť obliekla do zimného šatu, rozvoňala koláčikmi, perníkmi, čajom a punčom. V kuchynke sa totiž šikovne obracali žiačky III. MUP, ktoré pod odborným okom majsterky odbornej výchovy pripravovali tieto dobroty pre svojich spolužiakov. Predvianočnej atmosfére a vôni samozrejme nemohol odolať ani Mikuláš. Ako to už býva zvykom ani tento rok neprišiel sám. Priniesol so sebou aj svojich pomocníkov, anjela a čerta. Prešli sa školou a zastavili sa v každej triede, kde sa Mikuláš prihovoril žiakom a odzneli vianočné pesničky v podaní spevákov Martina, Petra, Miroslava, ktorých na gitare  sprevádzal Tomáš Mirga. Keďže Mikuláš bol známy svojou štedrosťou, každému sa ušlo aj nejaké to sladké pečivo a sladkosti. Mikulášsky deň ďalej pokračoval v telocvični, kde boli pre žiakov pripravené súťaže.

      Pevne veríme, že DEŇ S MIKULÁŠOM sa všetkým páčil, navodila sa predvianočná atmosféra  a  dúfame, že budúci rok sa stretneme ešte vo väčšom počte.

    • Bowlingový turnaj
     • Bowlingový turnaj

      13. 12. 2018

      Dňa 11.12.2018 sa družstvo SOŠ Jarmočná 108 v zložení dvaja chlapci (Sýkora Peter, Furtkevič  Filip) a dve dievčatá (Klimková Alexandra, Valeková Klaudia) zúčastnilo nultého ročníka súťaže v netradičnom športe – v bowlingu. Študenti súťažili v jednotlivcoch a do finále sa prebojovala a v celkovom poradí druhá skončila Klaudia Valeková z V.HOA. Srdečne jej gratulujeme a postupuje do krajského kola, ktoré sa bude konať 20.12.2018 v Prešove.

    • Úspech našich murárov na prestížnej súťaži
     • Úspech našich murárov na prestížnej súťaži

      6. 12. 2018

       „Remeslo má zlaté dno,“ takto si povzdychne každý z nás, komu sa po úmornom hľadaní podarí nájsť kvalitného remeselníka.

      Dobrí remeselníci však nerastú ako huby po daždi. Kvalitným vedomostiam a zručnostiam predchádza náročná teoretická a praktická príprava, čo vedia aj naši študenti druhého ročníka učebného odboru murár Michal  Kovalčík a Patrik Bjalončík. Tí sa 20. novembra 2018  stretli na pôde SOŠ technickej v Prešove s najlepšími murármi juniormi z Prešovského kraja, Košického kraja a Poľskej republiky na prestížnej súťaži MLADÝ REMESELNÍK.

      Konkurencia bola naozaj silná. Každý bojoval nielen so súpermi, stresom, ale i obavami, ako súťaž dopadne. Naši chlapci reprezentovali školu výborne, uspeli v obidvoch súťažných disciplínach – teoretickom teste i praktickom vyhotovení segmentu komína a túžbu po víťazstve naplnili takmer do bodky. Získali krásne druhé miesto a postúpili na celoslovenskú súťaž SKILLS SLOVAKIA SUSO v Nitre, ktorá je postupovým kolom do medzinárodného finále súťaže SUSO, ktoré sa koná v rámci medzinárodného stavebného veľtrhu FOR ARCH v Prahe.

    • Noví baristi našej školy
     • Noví baristi našej školy

      6. 12. 2018

      V dňoch od 26.11. – 29.11.2018 sa na pôde Strednej odbornej školy Jarmočná 108 v Starej Ľubovni organizoval baristický kurz zastrešovaný školiacim stredisko Academy of Coffee.

      Kurz bol určený pre študentov školy, ktorí si prostredníctvom niekoľko dňovej výučby osvojili množstvo poznatkov o káve, kávových nápojoch a spôsoboch akým ich možno pripraviť. Okrem teoretických vedomostí získali aj praktické skúsenosti pri práci s mlynčekom, kávovarom, príprave rôznych kávových nápojov a ich servírovaní.

      Kurz ukončili záverečnými skúškami, v ktorých sa preverili ich teoretické a praktické zručnosti. Účastníkom baristického kurzu boli slávnostne odovzdané certifikáty Academy of Coffee.

      Všetkým účastníkom kurzu blahoželáme k rozhodnutiu absolvovať baristický kurz, a tak získať mnohé nové a zaujímavé poznatky a zručnosi v oblasti kávy, ktoré im pomôžu v študijnom aj profesijnom živote.

      Ďakujeme lektorom Academy of Coffe Eve Horvátovej a Oldřichovi Holišovi za vytvorenie skvelej a priateľskej atmosféry, za odovzdanie svojich poznatkov a skúseností aj našim žiakom.

       

    • Recepcia pri príležitosti oslavy 50-teho výročia Ľubovnianskej knižnice
     • Recepcia pri príležitosti oslavy 50-teho výročia Ľubovnianskej knižnice

      6. 12. 2018

      Pri tejto vzácnej príležitosti Ľubovnianskej knižnice opäť nechýbali služby študentov našej školy, kde zabezpečovali slávnostnú recepciu.Tá pozostávala zo studených a teplých ponukových stolov, alkoholických a nealkoholických nápojových stolov. Pomaškrtiť si mohli na chutných pokrmoch, múčnikoch pripravených v odborných učebniach školy študentmi študijného odboru hotelová akadémia a učebného odboru cukrár, kuchár a hostinský. Študenti s úsmevmi na tvárach obsluhovali hostí a plnili každé  ich želanie. Veľkým poďakovaním bola spokojnosť riaditeľky knižnice a všetkých pozvaných hostí.

    • "Škriepky na korze"
     • "Škriepky na korze"

      29. 11. 2018

      Svetových autorov nemusíme preberať tradične na hodinách literatúry, ale môžeme za nimi „vyraziť“ do divadla. A tak sa aj stalo. Študenti maturitných vycestovali za kultúrou do Spišského divadla  a prostredníctvom podarenej veselohry sa oboznámili s tvorbou dramatika a prozaika - Carla Goldoniho , ktorý žil a tvoril v 18. storočí a patrí rovnako ako Moliere  či Shakespeare k divadelným klasikom. Na svojom konte má množstvo výborných komédií.

      Dňa 20.11.2018 nám Spišské divadlo ponúklo jednu z Goldoniho lahôdok - komediálny príbeh z prostredia rybárskeho mestečka Chioggia s príznačným názvom Škriepky na korze. Klasik talianskej komédie nám vo svojom nesmrteľnom diele predložil problém vzťahu mužov a žien s vtipom jemu vlastným. V tejto výbornej komédii nie je núdza o šťavnaté susedské zvady, mužskú i ženskú žiarlivosť, ale aj o hromadu lásky. Všetko je to výdatne okorenené talianskym temperamentom. 

      Problémy spojené s láskou, žiarlivosťou, ohováraním a klebetami sú nadčasové, aktuálne v každej dobe.

      Študentom sa predstavenie páčilo, v hľadisku sa často ozýval smiech a na záver sme hercov za ich výkony odmenili dlhotrvajúcim potleskom. Určite to nebola naša posledná návšteva.

    • Nádherný úspech našich barmaniek na prestížnej európskej súťaži
     • Nádherný úspech našich barmaniek na prestížnej európskej súťaži

      22. 11. 2018

      V Prešove, na pôde Hotelovej akadémie bojovali 7. a 8. novembra 2018  naše barmanky, študentky IV. ročníka hotelovej akadémie, v medzinárodnej barmanskej súťaži EURO CUP 2018, ktorej gestorom je predseda PSK a spoluorganizátorom Slovenská barmanská asociácia a Asociácia európskych škôl hotelierstva a turizmu. V 26. ročníku tejto súťaže, jednej z najväčších tohoto druhu v Európe súťažilo 60 barmanov z 30 škôl a dievčatá dokázali, že patria medzi špičku barmanov juniorov nielen zo Slovenska, ale i Českej republiky, Slovinska, Talianska, Poľska či Ukrajiny.

      V prvý deň  súťaže naše barmanky preukázali výborné teoretické vedomosti a počas druhého súťažného dňa pripravili chutné a farebne zladené miešané nápoje kategórie After dinner a Soft drink.

      Alžbeta Palubová, ktorá súťažila s myšlienkou „nič nestratím, naopak, môžem niečo získať“, očarila rýchlym a precíznym miešaním alkoholického nápoja Maryša a nealkoholického nápoja A refreshing dezert, za ktorý získala striebro, a v kategórii jednotlivcov ABSOLUTNÝ VÍŤAZ sa umiestnila na krásnom 3.mieste.

      Svoje tretie miesto si Alžbeta veľmi cení, keďže jej prácu pozorne sledovala a hodnotila Mgr. Jana Karkušková, majsterka sveta v miešaní nápojov z roku 2014.

      Zabojovala i jej spolužiačka Magdaléna Kerpčárová, ktorá sa umiestnila v BRONDZOVOM PÁSME a spoločne v kategórii družstiev sa dievčatá na základe jednotlivých výsledkov umiestnili v STRIEBORNOM PÁSME.

       

      Tak toto bola naozaj perfektná reprezentácia našej školy.       BLAHOŽELÁME!

       

    • Baristky v boji o cestu do Brazílie!
     • Baristky v boji o cestu do Brazílie!

      22. 11. 2018

            Baristi telom i srdcom túžia najmä po neopakovateľnom kávovom zážitku a práve taký ponúka hlavná výhra súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior - cestu do Brazílie, kde víťaz navštívi kávovníkovú plantáž, spozná kávy inak ako len zo šálky, navštívi medzinárodne uznávané školiace strediská a coffe shopy plné odborníkov. A naše baristky, hotelierky Júlia Filičková a Valéria Valeková, sú k splneniu tohto sna veľmi blízko.

       8. novembra v SSOŠ HaG Mladosť v Prešove, v predposlednom piatom kole baristickej súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018 ukázali osemnástim súperom z celého Slovenska, že boj o Brazíliu berú veľmi vážne.

      Už v prvej disciplíne, nastavenie mlynčeka, postrachu všetkých súťažiacich, pretože súťažiaci má k dispozícii 250g upražených kávovníkových zŕn a časový limit 10 minút, aby správne pripravil espresso s časom extrakcie 20až 30 sekúnd s objemom 20až 30ml, sa našim dievčatám podarilo splniť túto úlohu na prvý pokus v krátkom štvorminútovom časovom limite a malou spotrebou kávy – iba 15 g.

      Že tréma robila svoje, však prezradila i piatačka Valéria Valeková. Po súťaži povedala: „ Bola som trošku v strese, pretože je to pocit veľkej zodpovednosti  dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale potom, čo som na prvý pokus nastavila mlynček, ktorý je v tejto súťaži veľmi dôležitý, všetko zo mňa opadlo, a tak som mohla uvoľnene predviesť svoju kreativitu pri príprave kávy a miešaného nápoja. Bola som nervózna, ako to všetko dopadne, pretože konkurencia je silná, chute degustátorov rôzne, a keď som pri vyhlasovaní výsledkov počula svoje meno, nemohla som tomu uveriť.“

      Potom obe dievčatá v druhej disciplíne už tradične presne, rýchlo a precízne pripravovali dvakrát espresso, dvakrát cappuccino, dvakrát voľný kávový nápoj, komunikovali a obhajovali svoje nápoje pred degustačnou komisiou, aby získali záujem i body hodnotiacich komisárov.

      Tretiačka Júlia Filičková prezradila, že  „na predposledné kolo súťaže sa obe svedomito pripravovali, pretože už v predchádzajúcich štyroch kolách súťaže ukázali súperom svoje kvality a chceli to potvrdiť aj tentokrát.“

      A určite sa drina vyplatila. Valéria Valeková napokon obsadila 1. miesto a Júlia Filičková  sa umiestnila na 5. mieste. V celkovom bodovaní z 30 súťažiacich je Júlia Filičková na 2. mieste, tri body ju delia od prvého miesta, a Valéria Valeková je priebežne  na 3. mieste.

      7. decembra 2018 naše baristky čaká  posledné kolo, v ktorom sa rozhodne kto pôjde na vysnenú cestu do Brazílie. Našim dievčatám v poslednom kole držíme palce!

    • I BOBOR
     • I BOBOR

      22. 11. 2018

      V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž.

      Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras 

       

      Dňa 13. a 15.11. 2018 sa  aj naši študenti zúčastnili informatickej súťaže Ibobor.

      V kategórii Juniori súťažilo celkovo 7 185 súťažiacich (od nás to boli študenti I. HOA a I. KHC).

      V kategórii Seniori súťažilo  celkovo 4 086 súťažiacich  (od nás to boli študenti I. SVS)  
       

      Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých zúčastnených študentov. Súťaž chce iniciovať v študentoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

      Pevne veríme, že aj nám sa prostredníctvom tejto súťaže dokázalo zvýšiť záujem a povedomie IKT pri učení sa.

       

      Všetkým zúčastneným ďakujem za snahu a podporu.

    • Okresné kolo v stolnom tenise žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
     • Okresné kolo v stolnom tenise žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa

      14. 11. 2018

      Na pôde obchodnej akadémie v Starej Ľubovni sa 8. a 9. novembra 2018 konali majstrovstvá žiakov v stolnom tenise okresu Stará Ľubovňa. V kategórií chlapcov reprezentovali našu školu 4 študenti, ktorí si vybojovali krásne 3. miesto. Dievčatám sa v ich kategórií darilo menej a skončili tak na 4. mieste.

      Všetkým, ktorí školu reprezentovali srdečne ďakujeme a víťazom blahoželáme.

    • Okresné kolo vo futsale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
     • Okresné kolo vo futsale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa

      14. 11. 2018

      Prvý novembrový týždeň sa naši študenti zúčastnili futsalového  turnaja žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa. V mestskej športovej hale si po dobrom výkone a výbornej hre vybojovali 3. miesto a len jediný bod im chýbal k lepšiemu umiestneniu.

      Študentom za predvedený výkon ďakujeme a za výsledok blahoželáme.

    • Hodiny slovenčiny našich hotelierov trochu netradične
     • Hodiny slovenčiny našich hotelierov trochu netradične

      7. 11. 2018

      Kniha svojim čitateľom odhaľuje rôzne tajomstvá, prenáša ich do neznámych krajín, umožňuje pohyb v čase, rozvíja fantáziu, umožňuje snívať i rozširuje vedomosti. Dobrým pomocníkom, ktorý pripomenie čitateľovi, na ktorej strane prerušil svoje čítanie, je záložka do knihy. A práve záložky do knihy sme vyrábali v októbri - medzinárodnom mesiaci školských knižníc, v rámci 7. ročníka celoslovenského projektu pre stredné školy „Záložka do knihy spája slovenské školy“.

      Záložky sme vyrábali pre našich rovesníkov zo Súkromnej strednej odbornej školy v Trenčíne a našou úlohou bolo zaznamenať na ne niečo zaujímavé zo života Milana Rastislava Štefánika či iných významných osobností, ktoré spájajú Čechov a Slovákov. Bolo to zaujímavé i z toho dôvodu, že to isté pripravovali Trenčania pre nás.

      Záložky sme si poštou vymenili a možno nadviažeme aj nejaké kamarátstva, stretneme sa. I to je jeden z cieľov tohto projektu Slovenskej pedagogickej knižnice.

    • Školské kolo v stolnom tenise
     • Školské kolo v stolnom tenise

      5. 11. 2018

      „Posledný októbrový piatok“ sa v telocvični SOŠ Jarmočná 108 „bojovalo“. Svoje sily si v športovej súťaži stolný tenis zmerali tak chlapci, ako aj dievčatá. Po veľmi pekných, a niekedy aj dlhých súbojov sa zrodili víťazi, ktorí budú reprezentovať na okresnom kole dievčat a chlapcov v Starej Ľubovni.

      Veríme, že si účastníci poriadne zašportovali a spríjemnili si tak chladné, no príjemné jesenné počasie.

       

      Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom srdečne BLAHOŽELÁME!!!

      Konečné umiestnenie študentov:

                                     - kategória chlapci : 1. LICHVÁR Kristián ( IV. HOA )

                                                                   2. ORAČKO Alex ( I. MUP )

                                                                   3. BANDY Marcel ( III. MSK ) 

                                                     

                                     - kategória dievčatá:  1. HABIŇÁKOVÁ Slávka ( IV. HOA )

                                                                    2. VALEKOVÁ Valéria ( V. HOA )          

                                                                    3. JUHASOVÁ  Agáta ( I. HOA )

    • Mladí hotelieri na zážitkovej ceste za poznaním
     • Mladí hotelieri na zážitkovej ceste za poznaním

      5. 11. 2018

      Aj keď spočiatku to vyzeralo tak, že naša exkurzia bude upršaná, nestalo sa. Ráno 24. októbra sme síce vyrazili za mierneho mrholenia a na Donovaloch nás vítal sneh, okolie Nitry a Serede už bolo zaliate slnkom občas schovaným za ťažkými jesennými mrakmi, ktoré vetrisko vytrvalo preháňal po oblohe.

      V Seredi sme navštívili MÚZEUM HOLOKAUSTU. V jednotlivých barakoch bývalého pracovného koncentračného tábora, v ktorom nacisti cielene nevraždili, ale využívali remeselnícke zručnosti židovských občanov a postupne ich deportovali do Auschwitzu, sme sa dozvedeli, ako pracovný koncentračný tábor fungoval, ako prebiehalo riešenie tzv. židovskej otázky a Židia postupne prichádzali o základné osobné i občianske práva, ako deportácie Židov prebiehali, a veľmi nás zasiahli videá – výpovede deportovaných preživších, ktorým sa podarilo prežiť hrôzy živorenia v Auschwitze.

      Pri sklenených tabuliach s takmer 60-tisíc menami deportovaných, ktoré pripomínajú zástupy ľudí, sme si definitívne uvedomili, že náš mierový život nie je samozrejmosťou. Je tenučkou niťou, ktorú dokážu pretrhnúť nenávistné reči a cielené „gumovanie mozgov“ o nepohodlnosti niektorých skupín obyvateľstva. A odtiaľ je naozaj veľmi, veľmi blízko k vojnovým konfliktom!

      Cestou zo Serede vo všetkých doznievali emócie, no zároveň sme sa pripravovali na ďalší program. Aj Bratislava nás privítala slnkom a vetrom. Prešli sme sa po jej historickom centre, videli sme Prezidentský palác, Michalskú bránu, prešli sme okolo Bratislavského hradu, na nábreží Dunaja urobili pekné zábery bratislavských mostov, Slovenského národného divadla a zvečnili sa pred sochou M.R. Štefánika.

      Druhý deň exkurzie už patril histórii. Pod hradom DEVÍN sme sa dozvedeli o jeho strategickom význame v období Samovej ríše, veľkomoravskom období, porozprávali sme sa o časoch slovenského romantizmu a činnosti a zásluhách štúrovcov, prešli sa pri sútoku Dunaja a Moravy.

      Z Devínskej Novej Vsi sme sa vybrali po turistickom chodníku cez rieku Morava do Rakúska, aby sme po takmer 4-kilometrovej túre navštívili zámok Schlosshof – poľovnícke sídlo manžela Márie Terézie, akoby zmenšenú kópiu viedenského Schönbrunnu. Očarili nás nádherné záhrady i samotné komnaty zámku, prekvapením boli výbehy s ťavami, lamami a krásnymi plnokrvníkmi.

      Všetci poriadne unavení, no plní mnohých zážitkov i nových poznatkov a spokojní s programom celej exkurzie sme pomíňali posledné eurá v NC Avion, povinnej zastávke všetkých skupinových návštevníkov Bratislavy, a presne o 21. hodine sme vystúpili z autobusu v Starej Ľubovni a rozišli sa domov.

       

      Paula Begalová, študentka 4. ročníka hotelovej akadémie a ďalších 48 cestovateľov

    • Voľno z prevádzkových dôvodov
     • Voľno z prevádzkových dôvodov

      1. 2. 2018

      Milí žiaci, oznamujem Vám, že v zmysle § 150 školského zákona a Výhlašky č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach a organizácii šk. roka na základných a stredných školách....poskytujem žiakom školy z prevádzkových dôvodov na deň 29. 10. 2018(pondelok) voľno.

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

       

       

       

       

    • Jesenné prázdniny
     • Jesenné prázdniny

      22. 10. 2018

      Milí žiaci,

       

      oznamujem Vám, že v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi pre školský rok 2018/2019 sa dňa 31.10.2018 (streda) začínajú jesenné prázdniny. Jesenné prázdniny trvajú do 2.11.2018 (piatok).

      Vyučovanie po prázdninách sa začína podľa príslušného rozvrhu hodín (nepárny týždeň) dňa 5.11.2018 (pondelok). Prajem Vám pokojné a príjemné prežitie jesenných prázdnin!

       

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

    • Deň Prešovského samosprávneho kraja
     • Deň Prešovského samosprávneho kraja

      16. 10. 2018

      Riaditeľ, pedagógovia a študenti  Strednej odbornej školy Jarmočná 108 Stará Ľubovňa a elokovaného pracoviska Lomnička 150 v spolupráci s PSK

       

       pozývajú Vás,

       

      milí rodičia, priatelia, známi, sympatizanti školy i zástupcovia širokej verejnosti,

      na Deň  Prešovského samosprávneho kraja,

          ktorý sa bude konať

                               23. októbra 2018                   

       v priestoroch a učebniach našich škôl.

      Pripravili sme pre Vás

       

      Stará Ľubovňa Jarmočná 108

      1. Informácie a zaujímavosti o PSK na informačných paneloch, vestibul školy.
      2. Slávnostné otvorenie "Dňa PSK" s pozvanými hosťami, miestnosť č. 1 (nadstavba stravovacieho objektu).
      3. Školský turnaj vo futsale O pohár riaditeľa školy, telocvičňa školy.
      4. Rozhlasová relácia "Deň PSK".
      5. Otvorená hodina občianskej náuky spojená s besedou s poslancom VÚC, miestnosť č. 1.
      6. Otvorená hodina geografie venovaná geografickým zaujímavostiam PSK, miestnosť č. 32.
      7. Otvorená hodina dejepisu venovaná historickým zaujímavostiam PSK, miestnosť č. 26.
      8. Ochutnávka tradičných regionálnych gastronomických špecialít PSK, vestibul školy.

      Elokované pracovisko Lomnička 150

      1. Informačný panel " Náš rodný kraj", vestibul školy.
      2. Informačný stánok s propagačným materiálom PSK a symbolikou PSK, vestibul školy.
      3. Otvorená hodina " POZNAJ SVOJ KRAJ" zameraná na poznávanie zaujímavostí PSK, miestnosť č. 1.4.
      4. Kvíz "OTESTUJ SA A VYHRAJ" o PSK, miestnosť č. 1.4.
      5. Otvorená hodina odborného výcviku venovaná tradícii ručného tkania a paličkovania na území PSK, učebňa odborného výcviku.
      6. Otvorená hodina odborného výcviku venovaná tradičnému zdobeniu perníkov na území PSK, učebňa prípravy pokrmov.
      7. Školský turnaj v stolnom tenise " Žiaci proti pedagógom", telocvičňa školy.
    • Naši budúci maturanti na prednáške Podnikanie vo sfére finančníctva od roku 2009
     • Naši budúci maturanti na prednáške Podnikanie vo sfére finančníctva od roku 2009

      22. 10. 2018

      „No jasné! Mladí  – pochabí ...“. Tak toto občas počujem na našu adresu, keď príliš dávame najavo svoju radosť zo života. Síce niekedy to s bezstarostným správaním naozaj preháňame, no  vieme byť aj zodpovední. Brigádujeme a ťažko zarobené eurá nám zabezpečujú vreckové, s ktorým musíme účelne hospodáriť.

      Ako na to v reálnom dospeláckom živote nám na prednáške 11. októbra radili prednášajúci zo spoločnosti PROSIGHT,a.s., Košice. Rozšíril sa nám obzor v oblasti finančnej gramotnosti, takmer naši rovesníci nám pripomenuli, že človek sa potrebuje neustále vzdelávať, pretože iba vzdelaný dokáže reálne zhodnotiť rôzne riziká,  pripomenuli nám, že treba myslieť i na svoju budúcnosť, keď už nebudeme pracovne aktívni, a vysvetlili nám podstatu investovania a sporenia prostredníctvom II. a III. dôchodkového piliera, o ktorých nie je medzi mladou laickou verejnosťou veľa informácií. A pritom práve nás sa to bytostne týka.

      31 hláv z V.HOA a II.SVS sa určite má nad čím zamýšľať  a bude dobré, keď na začiatku nášho profesijného života budeme konať v duchu príslovia „ako si ustelieš, tak budeš spať“.

      Valéria Valeková, študentka V.HOA

       

    • Študenti hotelovej akadémie na zaujímavom workshope v Prešove
     • Študenti hotelovej akadémie na zaujímavom workshope v Prešove

      18. 10. 2018

      Patrí politika do školy? Rozhodujeme o Európe. To sú dva medzinárodné projekty  pod záštitou Centra pre európsku politiku, ktorých hlavným cieľom je vtiahnuť mladých ľudí do vecí verejných, vyprovokovať v nich záujem o život v regióne či Európskej únii, pootvoriť im priestor pre vyjadrenie vlastných názorov i návrhov, učiť ich efektívnej komunikácii, poukázať na dôležitosť aktívneho občianstva.

      A veru práve na workshope sme pochopili, že síce jednoduchšie je hundrať na to, že sa nič nerobí, že my mladí nemáme priestor na sebarealizáciu, ale prežiť na vlastnej koži aktivity, ktoré môžu napomôcť zmene, je náročnejšie, no oveľa lepšie.

      Spolu s rovesníkmi z ďalších piatich stredných škôl a gymnázií sme boli postupne nenápadne vťahovaní do (fiktívneho ) „aktívneho občianskeho života“ a spracovávali projekty, ktoré sa v budúcnosti môžu využiť pri premenách našich obcí a miest. My sme spracovávali projekt premeny schodov na „Parii“, ktorými dennodenne prechádza množstvo ľudí rôzneho veku a nevyzerajú veľmi vábne a bezpečne.

      Ktovie, možno, ak bude chuť a ochota na spoluprácu, náš projekt sa zrealizuje. Zatiaľ sa však učíme, čo je podľa školiteľov najdôležitejšie, ako sa stať aktívnymi občanmi.

      Paula Begalová, Mima Šulíková, Eva Tarjányiová, študentky IV.HOA

    • BARISTICKÝ KURZ
     • BARISTICKÝ KURZ

      28. 9. 2018

      Oznamujeme študentom, že v dňoch 26. 11. – 30. 11. 2018 sa na našej škole uskutoční baristický kurz organizovaný akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee. Kurz je určený všetkým študentom, študujúcim na Strednej odbornej škole Jarmočnej 108, ktorých zaujíma správna príprava kávových nápojov a chcú byť pripravení do gastronomickým zariadení. Počas školenia Vás profesionálni baristi naučia komplexné vedomosti od nastavenia mlynčeka, prípravy kávových a kávovo mliečnych nápojov až po čistenie kávovaru. Výsledkom preškolenia je certifikát AOC, akreditovaného školiaceho strediska s medzinárodnou platnosťou.

      Záujemcovia sa môžu prihlásiť u MOV  Mgr. Heleny Hutníkovej do konca októbra.

    • Krajské kolo v cezpoľnom behu
     • Krajské kolo v cezpoľnom behu

      15. 10. 2018

      Presne týždeň po okresných majstrovstvách sa konalo  krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov základných aj stredných škôl pod Ľubovnianským hradom, na ktoré postúpili aj chlapci našej školy – ako víťazi v jednotlivcoch aj družstvách.  Kvôli zabehnutému bezkonkurenčnému času Erika Rabatína očakávali sme tvrdý boj medzi krajskou atletickou špičkou. A naši chlapci nesklamali.

      Dňa 11.10.2018 Erik ťahal ostatných celé štyri kolá, pričom sa na vedúcich postoch pri ňom vystriedalo 5 chlapcov.  Škoda, že nevyužil taktiku ostatných a v závere mu chýbali drahocenné sekundy. A tak si udržal druhé miesto medzi trénovanými atlétmi.  I ostatní chlapci sa držali výborne, ale osud chcel inak. Tobiáš Gontkovič zle doskočil na nerovnom teréne a nepríjemne si poranil achylovku. Vedľa neho bežiaci Lukáš Čerkala mu chcel najprv pomôcť, čím sa zdržal a dobehol až na 14 mieste. Za toto kamarátske gesto si zaslúži ocenenie fair play. I napriek tomuto zdržaniu dosiahli chlapci počet bodov tretieho družstva, ale pretože jeden náš člen nedobehol, naše družstvo vyradili z poradia. Všetkým chlapcom za ich vynikajúce a aj statočné výkony gratulujeme a Tobiášovi prajeme rýchle uzdravenie.

    • Ocenená práca študentov a pedagógov SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni počas XXVII. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku
     • Ocenená práca študentov a pedagógov SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni počas XXVII. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku

      9. 10. 2018

      Už 27 rokov sa meno Michal spája s Ľubovnianskym jarmokom, podujatím kedy sa radi vraciame k našim slovenským tradíciám, obdivujeme šikovnosť ľudových remeselníkov, prežívame príjemné chvíle so svojimi blízkymi i známymi, pomíňame nejaké euríčka, pobavíme sa počas kultúrneho programu. Je to udalosť, kedy naše mesto navštívia významní domáci či zahraniční hostia a aby sa cítili príjemne, je potrebné postarať sa o ich občerstvenie.

      Študenti našej školy na podnet zástupcov Mestského úradu Starej Ľubovne zabezpečovali počas jarmoku pre pozvaných hostí  slávnostnú recepciu počas druhého jarmočného dňa v priestoroch Mestského úradu. Vo štvrtok si v čase odborného výcviku pod pozorným dohľadom svojich majsteriek pripravili bufetové a nápojové stoly a potom ich už priebežne zapĺňali chutnými pokrmami  studenej a teplej kuchyne, ktoré spoločne pripravovali v odborných učebniach školy. V teplom bufete na stoloch nechýbali regionálne jedlá ako bryndzové pirohy, halušky s kapustou, holúbky či iné špeciality, studený bufet bol plný rôznych šalátov, syrových a mäsových rolád, plnenej zeleniny a ovocia, pečiva z lístkového cesta naplneného rôznymi penami a maškrtné jazýčky si pochutnávali na rôznych sladkých dobrotách od našich cukrárok.

      Študenti s úsmevmi na tvárach  obsluhovali hostí  a plnili každé  ich želanie.

      Spokojní hostia oceňovali  profesionálny prístup a príjemné vystupovanie všetkých študentov  a veľmi nás potešili slová primátora Starej Ľubovne, ktorý v ďakovnom liste vyjadril veľké poďakovanie všetkým pedagógom a študentom za profesionálnu prácu a kvalitné služby, ktoré v súvislosti s Ľubovnianskym jarmokom poskytli, a poďakoval sa i za hostí, od ktorých mal veľmi veľa pozitívnych ohlasov.

      A práve takéto reakcie vždy potešia naše srdcia a motivujú nás neustále zvyšovať odbornú úroveň našich študentov, aby si postupne otvárali cestu ku kvalitnému profesionálnemu životu.                                               

    • Práca študentov študijného odboru hotelová akadémia počas konferencie TRADIČNÁ STRAVA A STRAVOVANIE.
     • Práca študentov študijného odboru hotelová akadémia počas konferencie TRADIČNÁ STRAVA A STRAVOVANIE.

      9. 10. 2018

           V dňoch 18. – 20. septembra 2018 sa v Ľubovnianskom múzeu v Starej Ľubovni (Skanzen pod hradom Ľubovňa/objekt Hájovne) konala konferencia venovaná téme Tradičná strava a stravovanie: Tradície kulinárnej kultúry v premenách času.

           Je namieste ak  povieme, že rôznorodosť stavy a stravovania bola v minulosti závislá v prvom rade od prírodných podmienok a jej formy mali výrazné regionálne špecifiká.

            Téma konferencie bola zaujímavá nielen z historického hľadiska, ale aj jej neustále presahy do súčasnosti, či už v podobe zachovania obradových jedál alebo aj prienik tradičnej stravy do kultúry každodennosti.

           Počas konferencie vystúpilo desať prednášajúcich so zaujímavými, chutnými témami. Účastníkov čakala ochutnávka tradičných produktov regiónu, ale aj ochutnávka hradnej kuchyne zo Spišského hradu, či pivné špeciality z kuchyne SOŠ Jarmočná, Stará Ľubovňa.  Sortiment jedál tvoril guľáš na pive, pečené pivné údené a neúdené koleno ako aj pivné pagáče.  Pivné špeciality ponúkali naši študenti pod holým nebom na nádvorí Ľubovnianskeho hradu. Svojimi cateringovými službami sme takto spríjemnili pekný večer.

    • Úspech našich chlapcov v okresnom kole cezpoľného behu
     • Úspech našich chlapcov v okresnom kole cezpoľného behu

      8. 10. 2018

      Stalo sa už tradíciou, že Centrum voľného času v Starej Ľubovni v prvom októbrovom týždni organizuje okresné kolo v cezpoľnom behu pre žiakov stredných a základných škôl, a  tak sa 4. októbra stretli všetci súťažiaci pri vojenskom tábore pod hradom Ľubovňa, aby si zmerali svoje sily v rýchlosti a vytrvalosti.

      Našu školu reprezentovali dievčatá Karin Kocúrová, II.HOA, Katka Daňová a Terka  Štelmachová, obe I.KHC, a chlapci Erik Rabatin a Tobiáš Gontkovič, II.HOA, a Lukáš Čerkala z V.HOA. Aj keď sa dievčatám na trojkilometrovom úseku veľmi nedarilo, chlapci to na štrvorkilometrovom rozbehli naplno. Erik Rabatin nedal súperom šancu a s náskokom získal krásne prvé miesto a Tobiáš dobehol piaty v poradí, čo im stačilo aj pre zisk zlatej medaily v súťaži družstiev.

      Chlapcom blahoželáme a držíme palce, aby mali rýchle nohy aj v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 11. októbra 2018 opäť pod hradom Ľubovňa.        

    • EURES mladým 2018
     • EURES mladým 2018

      8. 10. 2018

      Každým dňom si uvedomujeme, že bezstarostný študentský život pomaly končí. Väčšina z nás si už síce privyrába na svoje vreckové, predsa len je to iné ako pracovať či hľadať si prácu naplno. Aj preto sme privítali ponuku z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni, aby sme sa 4. októbra 2018 zúčastnili seminára EURES MLADÝM, ktorý sa realizoval v rámci Národného projektu: SPOLOČNE HĽADÁME PRÁCU, OPERAČNÝ PROGRAM ĽUDSKÉ ZDROJE.

      Získali sme množstvo užitočných informácií o voľných pracovných miestach i životných a pracovných podmienkach na slovensko-poľskom prihraničnom trhu práce pre mladých i o možnostiach nášho uplatnenia sa na pracovnom trhu v populárnych európskych krajinách s presnými informáciami nielen  o zárobkoch, ale aj o životných nákladoch. Zaujali nás i možnosti projektov úradu práce, ktoré nám môžu pomôcť nájsť si finančne i odborne zaujímavé zamestnanie po skončení štúdia na našej škole.

      Bolo to poučné, podnetné i zaujímavé.        Študenti V.HOA, II.SVS, III.KCC a III.KHC

    • Prevencia šikanovania na školách
     • Prevencia šikanovania na školách

      31. 10. 2017

      Dňa 24.10.2017 sa študenti prvých ročníkov zúčastnili prednášky spojenej s diskusiou na tému Šikanovanie.  Prednášku viedol  kpt. Ing. Milan Ženčuch z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni. Cieľom bolo oboznámiť žiakov s  problematikou šikanovania, prejavmi  a stupňami šikanovania ako aj metódami a spôsobmi riešenia šikany. Kapt. Ing. Ženčuch  upozornil študentov aj na možné riziká a následky šikanovania a  v diskusii odpovedal na otázky, ktoré mu študenti k danej problematike položili.  Prednáška prebiehala bez účasti pedagógov, nakoľko naším  zámerom bolo dosiahnuť  čo najväčšiu otvorenosť žiakov v diskusii.

       

       

    • Študenti SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni a Mesiac finančnej gramotnosti
     • Študenti SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni a Mesiac finančnej gramotnosti

      2. 10. 2018

      Bežný finančný slovník, základné ekonomické pojmy, orientácia v poistných a bankových službách, prehľad v investovaní, ale i základy správneho nastavenia osobných financií či domáceho hospodárenia sú podmienkou, aby každý z nás dokázal správne a zodpovedne nakladať so svojimi financiami a v konečnom dôsledku žiť pokojný život.

      Hoci tieto témy sú súčasťou nášho odborného predmetu finančná gramotnosť, je dobré, ak si môžeme svoje poznatky a zručnosti overiť na stretnutiach s naslovovzatými odborníkmi i dozvedieť sa čo-to nové. A preto sme sa vybrali  27. septembra 2018 do Auparku v Košiciach, aby sme v rámci Mesiaca finančnej gramotnosti navštívili podujatie organizované Nadáciou PARTNERS GROUP SK. Bolo to veľmi zaujímavé i podnetné, posilnili sme svoje finančné zručnosti i vedomosti, tie sme si overovali počas riešení testov finančnej gramotnosti a najlepší z nás boli ocenení kalkulačkami.

      Návšteva Košíc nebola nakoniec len o financovaní. Počasie bolo nádherné, preto sme navštívili i košickú ZOO.

      Bola to SUPER akcia.  Študenti V.HOA, II.SVS, III.MSK, III.KCC

    • BARMANSKÝ KURZ
     • BARMANSKÝ KURZ

      28. 9. 2018

      Dňa 9.10.2018 - 15.10.2018 sa na Strednej odbornej škole Jarmočná 108 bude organizovať BARMANSKÝ KURZ pod gesciou Slovenskej barmanskej asociácie. Po úspešnom absolvovaní barmanského kurzu študent získa certifikát BARMAN – NÁPOJÁR. Študenti sa môžu prihlásiť u MOV Bc. Lýdii Vilčekovej.

    • Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu
     • Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu

      24. 9. 2018

      My mladí si svoj dospelácky profesijný  život väčšinou predstavujeme za hranicami našej vlasti. Lákajú nás vyššie zárobky, chceme spoznávať svet, tvrdíme, že doma nemáme dostatok príležitostí, takmer žiadnu uplatniteľnosť na trhu práce.

      Že to nie je celkom tak, sme sa dozvedeli na pôde našej školy SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni 19. septembra na ROADSHOW pre stredné školy v rámci cezhraničného projektu Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu. Tú pre nás, študentov 1.až 5. ročníka hotelovej akadémie i študentov nadstavbového štúdia, zrealizovali zástupcovia Združenia pre rozvoj vidieckeho turizmu a Prešovskej univerzity. Spolu so zástupcami Univerzity v poľskom Rzeszove sa snažia upozorniť širokú verejnosť a hlavne mladú generáciu na oboch brehoch riek Poprad i Dunajec, že máme atraktívnu krajinu, len niekedy nevidíme, aké možnosti nám ponúka. 

      Počas dvoch zaujímavých hodín sme si postupne uvedomovali, že naozaj žijeme v  nádhernom prostredí. Osem okresov od kežmarského po medzilaborecký úzko prepojených so siedmimi okresmi  poľských vojvodstiev, Malopoľského a Podkarpatského,  určite má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Počas takmer dvojhodinovej virtuálnej exkurzie sme „prešli“ tri národné parky i národné prírodné rezervácie, navštívili kúpele, historické pamiatky – hrady, kaštiele, skanzeny, rôzne múzeá, galérie, historické centrá miest, videli rôzne zaujímavosti či atrakcie prepojené cyklotrasami zabezpečujúcimi migráciu turistov, cestovateľov či náhodných návštevníkov. Pritom sme si postupne uvedomovali, že hlavne tí, čo nedokážeme bez svojich blízkych „fungovať v ďalekom svete“, môžeme využiť svoje vedomosti, poznatky i praktické skúsenosti získané počas štúdia odboru hotelová akadémia a uplatniť sa práve v cestovnom ruchu a srdcu blízkom prostredí.

      Paula Begalová a Eva Tarjányiová, študentky IV. ročníka študijného odboru hotelová akadémia, redaktorky školského časopisu ŠUM

    • I. účelové cvičenie
     • I. účelové cvičenie

      11. 9. 2018

      Krásny slnečný deň-príroda-história-poznávanie. Takto sa niesol posledný pracovný deň v prvom školskom vyučovacom týždni. Pre študentov prvých a druhých ročníkov bolo pripravené prvé účelové cvičenie. V rámci neho sa študenti presunuli na Marmon, kde si vypočuli zaujímavú  prednášku o udalosti z roku 1944. Deň si spestrili „opekačkou“  pri skutočnej vatre, kde sa mohli bližšie porozprávať a lepšie sa spoznať. Všetci zúčastnení na záver skonštatovali, že prežili krásny slnečn-športovo-poznávací deň.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Slávnostné otvorenie šk. roka 2018/2019
     • Slávnostné otvorenie šk. roka 2018/2019

      29. 6. 2018

      Milí študenti, milí rodičia, pozývam Vás na slávnostné otvorenie nového školského roka 2018/2019, ktoré  sa uskutoční dňa 03.09.2018 o 9.00 h vo vestibule Strednej odbornej školy Jarmočná 108 a na elokovanom pracovisku v Lomničke o 10.00 hod.  

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy   

       

       

       

       

       

       

       

    • ,,Ten starý hrad, čo na tom kopci stojí...“
     • ,,Ten starý hrad, čo na tom kopci stojí...“

      4. 7. 2018

      Dňa 27.6.2018 sa na hrade Ľubovňa konalo slávnostné vyhodnotenie súťaže

      ,,Ten starý hrad, čo na tom kopci stojí...“. Súťaž  pripravilo OZ Priatelia hradu Ľubovňa

      a Ľubovnianske múzeum.. Tento rok sa do súťaže zapojilo viac ako 245 žiakov a študentov, 21 školských zariadení a bolo prihlásených 182 prác. Všetky práce budú vystavené koncom roka na Hrade Ľubovňa.

      Cieľovou skupinou boli žiaci a študenti základných a stredných škôl z okresu Stará Ľubovňa. Súťažilo  sa v troch súťažných odboroch výtvarnom, literárnom a audiovizuálnom, každý odbor bol rozdelený do troch skupín, v každej skupine boli tri vekové kategórie. Dielo nemuselo priamo zobrazovať hrad Ľubovňa, ale malo mať priamy súvis s hradom. Mohlo vychádzať z dejinných udalostí, z osobností pôsobiacich na hrade, zo súčasného stavu a zároveň malo odrážať pohľad autora na hrad.

      Kolektív žiačok učebného odboru poľnohospodár – služby z Elokovaného pracoviska v Lomničke sa zapojil do tejto súťaže v kategórii výtvarný odbor a pripravil  3D prezentáciu  historických  odevov s názvom diela „Dejiny všité do odevu“.

      Žiačky Anna Oračková, Patrícia Oračková a Simona Oračková pre našu školu získali 1. miesto vo svojej kategórii a špeciálne ocenenie poroty za detailné spracovanie historického odevu  a to  „Jeden deň dvornou dámou na hrade Ľubovňa“.

      Cieľom účasti v súťaži bolo podnietiť mladých ľudí v skúmaní a spoznávaní dominantnej pamiatky okresu Stará Ľubovňa – hradu Ľubovňa. Súťaž vyvolala u žiakov nielen ich prirodzenú zvedavosť a chuť po poznaní, ale predovšetkým ich kreativitu, manuálne zručnosti, estetické cítenie a určite ich bude  motivovať do ďalšej tvorby.

      Srdečne blahoželáme k dosiahnutému úspechu!

       

    • Deň britskej kultúry
     • Deň britskej kultúry

      2. 7. 2018

      V poslednom týždni vyučovacieho roka sme konali množstvo aktivít. Jednou z nich boli aj „Dni anglickej kultúry“. Študenti si tento deň spríjemnili varením typických anglických jedál, hraním typicky anglických hier a počúvaním anglickej hudby. Zážitok umocnilo aj množstvo skvelých hier a súťaží.

    • Olympijský deň
     • Olympijský deň

      2. 7. 2018

      Dňa 26.06.2018 sa vyučovanie nieslo v podaní olympijských hier. Študenti súťažili v netradičných disciplínach hravou formou. Pedagógovia snažili využiť športové náčinie školy, ale aj netradičné pomôcky – odpadový materiál, napr. plastové fľaše od mlieka, plastové vedierka, staré handry a pod. Študentom sa disciplíny aj táto forma „vyučovania“  veľmi páčila.  

    • Ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
     • Ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

      26. 6. 2018

      V utorok 12. júna sa konalo podujatie, ktoré bolo symbolickým poďakovaním sa za prácu a úspechy v školstve. Prešovský samosprávny kraj v Divadle J. Záborského v Prešove udelil 40 plakiet pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v pôsobnosti PSK.

      Plaketu Jána Ámosa Komenského - Sophista pro regione – učiteľ múdrosti pre región získala aj naša učiteľka Ing. Katarína Kmečová, za tvorivú prácu a úspechy v projektoch a súťažiach.

      Plaketu Lux mentium – Svetlo poznania získala Valéria Valeková, žiačka 4. ročníka študijného odboru hotelová akadémia, ktorá vzorne reprezentuje školu v rôznych súťažiach.

      Srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalších školských a mimo školských aktivít.

    • METRO ON Line 2018
     • METRO ON Line 2018

      26. 6. 2018

      Žijeme v prepojenej dobe. I malé mestá či dediny obsahujú množstvo sieťových zariadení a my si už nevieme predstaviť miesto bez pripojenia k internetu, bez využívania IT technológií. Zákonitosti, výhody i možnosti nášho ohrozenia prostredníctvom sociálnych sietí a internetu nám priblížili rečníci, úspešní mladí ľudia zo Slovenska i Českej republiky, zakladatelia medzinárodne uznávaných startupov – malých odborných pracovných tímov/firiem, na poslednom piatom dni konferencie  METRO ON Line 2018. Spočiatku sme si mysleli, že to bude nuda, no dozvedeli sme o spôsoboch zabezpečenia internetových pripojení, o ambícii zmeniť svet „offline“ reklamy, o úspechoch i pádoch a potrebe pevnej vôle v akejkoľvek našej činnosti, lebo iba tie nás môžu posúvať vpred. Tieto skúsenosti potvrdil už svetoznámy 26-ročný huslista Filip Jančík z Popradu, ktorý tvrdil, že treba veriť i na náhody a byť na príležitosti vždy pripravený. Stačilo jedno pouličné vystúpenie v Las Vegas a pootvorili sa mu dvere na svetové scény.

      Silu slova i argumentov sme pocítili i vtedy, keď sa nám prihovoril najstarší rečník p. M. Kravčík na tému Rain for Cimate, ktorý na základe vlastných dlhoročných skúseností hovoril, že existuje spôsob, ako zastaviť extrémne prejavy počasia – záplavy či nedostatok spodnej vody, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí, a pritom stačí používať zdravý „sedliacky“ rozum – nepúšťať dažďovú vodu do kanalizácie a platiť za ňu, ale zachytávať ju a tvoriť tzv. dažďové záhrady, či tvoriť zelené strechy a nahrádzať niektoré betónové plochy v mestách trávnatými porastmi.

      A tu sú niektoré myšlienky ľudí, ktorí nemalú časť svojho študentského a pracovného života prežili  v zahraničí a nakoniec svoje miesto našli tu na Slovensku.

      Bohumil Pakštefl, Kontentino (social media nástroj) za dva roky úspešná medzinárodne uznávaná firma

      „Je chybou myslieť si, že Slovensko mi nič nemôže ponúknuť. Nás Slovákov je málo, a tak môžeme vyniknúť.“

       

      Ján Michlík, jeden zo spoluautorov Národného turistického systému, (f)ITcubator, Poprad

      „Dôležitá je pokora. Vážte si ľudí okolo seba, cez face book strácame zábrany. Nikdy sa nesnažte robiť a hovoriť to, čo nedokážete človeku povedať do očí. NESTRAŤTE ČLOVEČINU.“

       

      Andrej Binder, sieťový architekt, Frinx.io

      „Študujte, choďte na vysokú školu, choďte do sveta a vráťte sa na Slovensko, aby ste zistili, aké je krásne.“

      žiaci I.HOA a II.MSK

       

    • Kežmarský hrad - odborná exkurzia
     • Kežmarský hrad - odborná exkurzia

      18. 6. 2018

      Dňa 13. 6. 2018  sa v rámci predmetov občianska náuka a slovenský jazyk a literatúra uskutočnila exkurzia výberu žiakov z EP v Lomničke na Kežmarský hrad a do Múzea bytovej kultúry v Kežmarku.

      Cieľom exkurzie bolo spoznávanie národných kultúrnych pamiatok v blízkom okolí. Žiaci si mohli pozrieť sprístupnené historické expozície dokumentujúce vývoj Kežmarku a okolia. Zoznámili sa s jednotlivými expozíciami, ktoré sú venované vývoju mesta v 13. až 14. storočí, Kežmarskému streleckému spolku, Spolku spišských lekárov a lekárnikov a  dejinám Kežmarku v 19. a 20. storočí. V meštianskom dome na Hlavnom námestí 55 si pozreli  expozíciu meštianskej bytovej kultúry na Spiši.

    • SPOTREBA PRE ŽIVOT 2018
     • SPOTREBA PRE ŽIVOT 2018

      11. 6. 2018

      Spotrebiteľmi sme dennodenne už od svojho narodenia a vzťah PREDÁVAJÚCI x SPOTREBITEĽ určite nie je vždy ideálny. I to je jeden z dôvodov, prečo sa každoročne zapájame do medzinárodnej súťaže školských časopisov SPOTREBA PRE ŽIVOT, ktorej hlavným cieľom je vzdelávať žiakov v spotrebiteľskej problematike. Témou  21. ročníka súťaže, ktorý mal svoje vyvrcholenie na slávnostnom vyhodnotení 2. júna v Kúpeľoch Smierdzonka v Červenom Kláštore, bola kvalita výživy spotrebiteľa a bezpečnosť potravín a my sme opäť zabodovali. Spomedzi 51 časopisov bol náš ŠUM ocenený HLAVNOU CENOU a odborná porota ho označila ako jeden z najkvalitnejších.

      Odmenu pre najlepších, dvojdňový pobyt, sme si poriadne užili. 1. júna, deň pred slávnostným vyhodnotením, nám počasie prialo, takže okrem túry k Trom korunám sme využili i bazén a športový areál v Kúpeľoch.

       

      Valéria Valeková, Cynthia Švrlingová a Števo Záleš, redaktori ŠUM-u

    • Odborná exkurzia - hrad a skanzen v Starej Ľubovni
     • Odborná exkurzia - hrad a skanzen v Starej Ľubovni

      11. 6. 2018

      Dňa 6.6.2018 sa študenti prvého ročníka hotelovej akadémie zúčastnili odbornej exkurzie, kde navštívili Skanzen v Starej Ľubovni a Ľubovniansky hrad. Táto exkurzia sa konala v rámci predmetu geografia s účelom poznania miestneho regiónu, jeho tradícií, kultúry a histórie. Študenti navštívili najprv Skanzen pod hradom, kde absolvovali  prednášku správcu skanzenu a dostali výučný list v rôznych remeslách, s ktorými sa v skanzene môžeme stretnúť. Cestou k hradu Ľubovňa si študenti mohli pozrieť vojenskú expozíciu Michala Strenka, ktorá je novou atrakciou pod hradom a študentov veľmi zaujala. Prehliadku hradu Stará Ľubovňa spestril výstup do veže, odkiaľ sa naskytli krásne výhľady - aj na areál našej školy, čo dopĺňame fotkou, ako aj vystúpenie sokoliarov, ktoré zožalo veľký aplauz. Túto náučnú exkurziu prijali študneti s potešením ako spestrenie vyučovania, kde názorné ukážky a výklady im priblížili život v našom regióne, ako aj spôsoby využitia kultúrnych a historických atrakcií na rozvoj turizmu a cestovného ruchu v našom meste.

    • NAJ „PASKA“ REGIÓNU
     • NAJ „PASKA“ REGIÓNU

      5. 6. 2018

      Už po tretíkrát sa naša škola zapojila počas Ľubovnianskeho majálesu do súťaže o prípravu regionálnych pokrmov. Tentokrát to bola súťaž o NAJ PASKU REGIÓNU. Študenti pod vedením vyučujúcich v odborných učebniach pripravili rôzne druhy tohto veľkonočného koláča.  Tie najlepšie sme prihlásili do súťaže. „Pasky“ hodnotila odborná porota, ktorá nemala ľahkú úlohu. Zo všetkých  pások naša získala 2. miesto. Blahoželáme a tešíme sa, že v rámci vyučovania sa vraciame aj k tradičným, príležitostným pokrmom.

    • Makovická struna
     • Makovická struna

      30. 5. 2018

      Dňa 27. mája 2018 sa v obci Údol uskutočnila  okresná súťaž interpretov ľudovej piesne – MAKOVICKÁ STRUNA.


      Makovická struna je jedno z najobľúbenejších podujatí, ktorého cieľom je popularizovať a uchovávať bohatstvo ľudových piesní Rusínov - Ukrajincov v okrese Stará Ľubovňa a tiež objavovať nové spevácke talenty. 

      Súťaže sa mohli zúčastniť sólisti, duá, triá so sprievodom i  bez hudobného  sprievodu.  Repertoár museli tvoriť v prvom rade málo známe rusínsko- ukrajinské  piesne.

      Naše dve študentky – Iveta Majdáková a Kristína Bittnerová sa zúčastnili súťaže, statočne sa popasovali s trémou a  vybojovali krásne strieborné pásmo.

      Gratulujeme!

    • KOŽAZ 2018
     • KOŽAZ 2018

      23. 5. 2018

      V pondelok sa študenti tretích ročníkov zúčastnili kurzu ochrany života a zdravia. Absolvovali plánovaný pochod na Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách, najvyššie položeného hotela na Slovensku v nadmorskej výške 1 670 m.n.m. priamo pod Gerlachovským štítom. Kurz bol zameraný prevažne na prírodu, jej krásy a potrebu neustálej ochrany a starostlivosti. Druhý deň sa študenti oboznámili s ochranou človeka, jeho zdravia v rôznych životných situáciách. Posledný deň bol venovaný „kráse“ nášho regiónu spojený s topografickou prednáškou. Celý trojdňový kurz sa veľmi vydaril a študenti si okrem nových vedomostí a poznatkov odniesli množstvo pekných zážitkov a spomienok.

    • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore murár
     • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore murár

      18. 5. 2018

      Dňa 26 a 27.4.2018  sa študenti školy odboru murár Martin Pisarčík a Martin Pirhala zúčastnili celoslovenskej súťaže v odborných zručnostiach, ktorá sa konala v Nitre. Na súťažnej prehliadke stavebných remesiel Nitra 2018 sa zúčastnilo 8 súťažiacich družstiev z celého Slovenska. Súťažiaci pracovali vo dvojici na úlohy ktoré im boli zadané. Súťaž pozostávala s teoretickej a praktickej časti. Študenti si mali možnosť porovnať svoje praktické a teoretické znalosti so študentami ostatných  odborných škôl.

       V praktickej časti boli disciplíny - zhotovenie fasádnej vzorky značky CEMIX, zhotovenie komínu SCHIEDEL, vymurovanie pravouhlého segmentu z tvárnic YTONG a posledná úloha zhotovenie pravouhlého segmentu z tehál POROTHERM podľa zadaného výkresu. Z teoretickej časti bolo potrebné vypracovať test s 35 otázkami. Porota  hodnotila dodržanie rozmerov, dodržiavanie technologického postupu, technické parametre a BOZP. Naším „odborníkom“, pod vedením MOV Štefana Šuliana sa podarilo umiestniť na peknom 3. mieste. Blahoželáme!

    • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore stolár
     • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore stolár

      17. 5. 2018

      Dňa 26.- 27.4. 2018 sa študenti druhého ročníka odboru stolár Martin Kuľanda a Jozef Pastorčík  pod  vedením Mov. Bc. Martina  Leščinského zúčastnili celoštátnej  súťažnej prehliadky stavebných remesiel SUSO Skills Slovakia, ktorá sa konala na výstavisku agrokomplex v Nitre. Súťaž je česko-slovenský projekt, ktorý v spolupráci so Skills Slovakia a Štátnym inštitútom odborného vzdelávania  preverí teoretické znalosti a praktické zručnosti žiakov druhých ročníkov odborov stolár. Študenti mali možnosť si tak porovnať svoje teoretické a praktické znalosti so študentmi ostatných  stredných odborných škôl z celého Slovenska. Na súťaži zručnosti sa zúčastnilo 8 súťažných družstiev. S teoretickej časti mali vypracovať test, ktorý pozostával z učiva prvého a druhého ročníka. V praktickej časti mali za úlohu vypracovať drevený podstavec podľa predloženého technického výkresu v trvaní 14 hodín. Hodnotiaca komisia hodnotila dodržanie rozmerov, dodržiavanie technologického postupu,  technické parametre, presnosť spojov, povrchovú úpravu a BOZP.

      Naši „stolári“ sa neumiestnili na postupovom mieste, ale si prevzali  certifikát, ktorý potvrdzuje zvládnutie práce s modernými technológiami v drevárstve.

      Cieľom tejto súťaže odbornej  zručnosti bolo prezentovať a propagovať perfektnú kvalitu odborných zručností a znalostí a zdôrazniť dôležitosť odborného vzdelávania pre spoločnosť.

       

    • „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“
     • „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“

      17. 5. 2018

      Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky organizovalo súťaž „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“ počas výstavy „Mladý tvorca 2018“, ktorá sa uskutočnila v termíne 26.4 – 27.4.2018 na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

      Súťaž bola určená pre jednotlivcov – žiakov stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania.

      Cieľom súťaže bolo podporiť  a rozvíjať zručnosti , talent a sebavedomie žiakov stredných škôl, motivovať pedagogických zamestnancov, možnosť porovnať úroveň vedomostí a odborných zručností na stredných školách , zistené poznatky využívať pri skvalitňovaní výchovno-vzdelávacieho procesu a prezentovať školu.

       Každý súťažiaci mal pripraviť jednu tortu na zadanú tému: „Naša vlasť – 25. výročie vzniku Slovenskej republiky“. Torta mala mať priemer od 30-35 cm. Obalená a dokončená mala byť pred zrakom verejnosti na mieste súťaže a v čase na to určenom.  Súťaž trvala 4 hodiny počas ktorých musel žiak sám celú tortu pripraviť.

      Hodnotil sa celkový vzhľad , kreativita, originalita a chuť výrobku.

      Našu školu v odborných zručnostiach pri príprave cukrárenského výrobku reprezentovala  študentka 2. ročníka učebného odboru cukrár –Klaudia Papsonová pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Gabriely Hanečákovej. Žiačka si počínala veľmi dobre, s hrdosťou reprezentovala našu školu a umiestnila sa na štvrtom mieste. Za tento skvelý úspech   srdečne blahoželáme a ďakujeme.

    • ,,VÝCHOVA-UMENIE“
     • ,,VÝCHOVA-UMENIE“

      17. 5. 2018

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu má v školskom systéme svoje opodstatnenie, a preto si dňa 15. 5. 2018  mohli žiaci na EP v Lomničke vypočuť prednášku pod názvom ,,VÝCHOVA-UMENIE“, ktorú si pre nich pripravil  Mgr. Štefan Hrbček. Na prednáške sa hovorilo o tom, ako vychovávať deti, viesť  ich k čnosti, láske, spravodlivosti, trpezlivosti, pracovitosti, poriadku, zodpovednosti, štedrosti, úcte, nábožnosti a v závere im boli ponúknuté  dobré rady týkajúce sa výchovy  detí. 

      Pevne veríme, že  si žiaci  z tejto prednášky predsa len niečo odniesli a uplatnia to vo svojom živote.

    • Múzeum na kolesách v Lomničke
     • Múzeum na kolesách v Lomničke

      14. 5. 2018

      Dňa 9. mája 2018 sa žiaci EP v Lomničke mohli dozvedieť niečo viac o 2. svetovej vojne prostredníctvom historického putovného  Múzea na kolesách z Prešova.

      Zábavnou formou priblížilo  vlastnú zbierku artefaktov, výstroje a výzbroje armády druhej svetovej vojny. Členovia múzea podali netradičnou a pre žiakov atraktívnou formou množstvo informácií nielen o priebehu vojny, ale aj o ľuďoch, ktorí sa jej zúčastnili. Zoznámili sa s dôležitými funkciami ľudí od prieskumníkov až po tankistov, s ich oblečením, stravovaním, zdravotnou službou v boji a pod.

      Žiaci aj pedagogickí zamestnanci odišli obohatení  o nové vedomosti a poznatky.

    • Nádej na Brazíliu opäť vzplanula
     • Nádej na Brazíliu opäť vzplanula

      26. 4. 2018

           Súboj o nové cenné body za hlavnou výhrou, ktorou je aj v tomto roku fakultatívny pobyt na kávovníkovej plantáži v Brazílii sa preniesol  už do štvrtého kola. Tentokrát v spolupráci so Strednou Spojenou odbornou školou EDUCO v Námestove.

           Slovenská barmanská asociácia so svojou baristickou sekciou vedenou akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffe spolu so SSOŠ EDUCO pripravili pôdu pre 25 mladých baristov z 10-tich stredných odborných škôl a hotelových akadémii zo Slovenskej republiky. Stretli sa tu šikovní baristi, ktorí predviedli kus kávového umenia, elegantný servis, zaujímavé vystúpenie a nadšenie ukázať všetkým,  ako sa pripravuje kvalitná káva a nápoje z nej. Súťažiaci sa predstavili v dvoch disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, súčasťou ktorých muselo byť espresso. Každý súťažiaci  okrem sústredenosti pri príprave nápojov musel komunikovať a obhajovať svoje nápoje pred degustačnou komisiou. Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov boli hlavné body záujmu odborných komisárov. Našu školu úspešne reprezentovali Valéria Valeková zo 4. HOA a Júlia Filičková z 2. HOA., ktorá obsadila skvelé 2. miesto a na konte má už 21 bodov. Valérii tentokrát nevyšiel mlynček podľa predstáv, no jej práca bola precízna a na vysokej úrovni, čo ocenili aj degustační komisári. Dievčatá si od technických a degustačných komisárov vyslúžili nejednu pochvalu. Obom dievčatám srdečne blahoželáme!

           Súťaž bola náročne krásna. Boli víťazi i porazení. Porazený však nebol ani jeden barista, a to vďaka svojej odvahe a chuti byť lepší. Na stupňoch víťazov nemôžu byť všetci, no víťazmi sú všetci. Svojim umením a záujmom zlepšujú kávovú kultúru Slovenskej republiky.

           Zbieranie bodov za hlavnou cenou – pobytom na kávovníkovej plantáži v Brazílii stále pokračuje! Necháme sa prekvapiť čo prinesú posledné dve kolá a ako sa bude dariť našim dievčatám. Budeme držať palce!

    • Testovanie čitateľskej gramotnosti
     • Testovanie čitateľskej gramotnosti

      26. 4. 2018

      Dňa 20.4. 2018 si svoje znalosti a zručnosti v práci s textom overili žiaci 1. – 3. ročníka učebných odborov murár a poľnohospodár.

      Test čitateľskej gramotnosti v trvaní 60 minút obsahoval 18 úloh zameraných na priebežné overenie úrovne nadobudnutých  vedomostí a kompetencií žiakov. Presvedčili sa, že čitateľská gramotnosť nie je len o schopnosti prečítať slová, vety a celé texty, ale aj prečítané pochopiť a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať pri riešení rôznych situácií každodenného života. Testovanie čitateľskej gramotnosti opäť potvrdilo náročnosť práce s textom ako aj potrebu rozvoja čitateľskej kompetencie ako základu pre školské vzdelávanie i rozvoj celoživotného vzdelávania.

      Umiestnenie:

      1. miesto – Anna Oračková II. MUP
      2. miesto – Miroslav Oračko I. MUP
      3. miesto – Mária Oračková III. MUP
    • Svet okolo nás - Vietnam
     • Svet okolo nás - Vietnam

      19. 4. 2018

      Dňa 17.4. 2018 sa študenti školy zúčastnili už 3. ročníka celoštátneho vzdelávacieho projektu SVET OKOLO NÁS- Vietnam, brána do Indočíny, ktorý približuje zaujímavé kúty našej planéty. Tento projekt sa sústredí nielen na geografické, biologické  a geologické aspekty určitého územia, ale aj na charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky a bežný život. Projekt zohľadňuje medzipredmetové vzťahy, ktoré žiakom pomáhajú lepšie pochopiť  celé okruhy zemepisných, prírodopisných, chemických a fyzikálnych javov a spoznať ich vzájomné súvislosti. Taktiež tu nachádzame prepojenie na históriu, spoločenskú situáciu, etiku ako aj náboženstvo. Takýto široký pohľad umožňuje žiakom lepšie spájať a zovšeobecňovať nadobudnuté poznatky.

    • Nové trendy vo farbení vlasov
     • Nové trendy vo farbení vlasov

      18. 4. 2018

      V pondelok sa na škole konala odborná prezentácia. Zuzana Kováčiková, zástupkyňa značky INDOLA prišla študentom v odbore kaderník a vlasová kozmetika ukázať a čo to aj povedať o nových, módnych trendoch v oblasti farbenia vlasov. So sebou si priniesla pestrú paletu farieb, ktorú nie každý má k dispozícií vidieť. Popri praktickej ukážke, kde si študenti mohli aj sami určité úkony vyskúšať, sa im venovala aj po odbornej teoretickej stránke. Študenti sa dozvedeli, aké je momentálne smerovanie a trend v oblasti farbenia vlasov, po čom je najväčší dopyt, aké farby sa používajú respektíve miešajú. Celá prezentácia trvala vyše 6 hodín a nepochybne obohatila vedomosti i zručnosti našich študentov, ktorí takto zvýšili svoju odbornú úroveň.

    • Okresné kolo vo volejbale žiačok a žiakov
     • Okresné kolo vo volejbale žiačok a žiakov

      18. 4. 2018

      V pondelok a utorok minulého týždňa sa na škole zorganizoval turnaj žiačok a žiakov stredných škôl okresu. Pod záštitou Krajského úradu PSK si svoje sily zmerali žiačky stredných škôl nášho okresu a v utorok to boli pre zmenu chlapci. Družstvu chlapcov SOŠ Jarmočná 108 sa darilo trochu lepšie a po úžasnom výkone skončili na celkovom druhom mieste.

      Celé volejbalové „súperenie“ bolo veľmi dobre pripravené, zorganizované a účastníci si ho nevedeli vynachváliť.

    • Medzinárodný volejbalový turnaj chlapcov v Starom Saczi
     • Medzinárodný volejbalový turnaj chlapcov v Starom Saczi

      17. 4. 2018

      V piatok, 13.04.2018 sa volejbaloví reprezentanti školy presunuli do neďalekého Poľska. V Starom Sazci sa opäť konal medzinárodný turnaj chlapcov vo volejbale a náš okres reprezentovala SOŠ Jarmočná 108. Môžme povedať, že celkom úspešne. Po pekných športových súbojoch si zo šiestich mužstiev vybojovali pekné tretie miesto, za čo ich patrí náš obdiv a poďakovanie. ĎAKUJEME

    • Okresné kolo vo futbale študentov stredných škôl
     • Okresné kolo vo futbale študentov stredných škôl

      16. 4. 2018

      V „magický“ piatok 13.4.2018 sa v meste Stará Ľubovňa konala súťaž, kde si svoje sily merali študenti stredných škôl okresu vo futbale. Školu reprezentovalo dvanásť futbalistov , ktorí po pekných, športových súbojoch skončili na pódiovom 3.mieste.

      Za tento výkon a športové nasadenie im srdečne ďakujeme a BLAHOŽELÁME!

    • Kávový sen – Brazília
     • Kávový sen – Brazília

      9. 4. 2018

      Káva sa teší obrovskej popularite na celom svete. Pre svoj obsah kofeínu a intenzívnu chuť ju väčšina ľudí volí za najvhodnejší spôsob začiatku nového dňa. Ľudia si ju vychutnávajú na mnoho spôsobov ako espresso, capuccino, caffe latte, french press, filtrovanú kávu a zakúpiť ju možno ako zrnkovú, mletú a podobne. Práve z tohto dôvodu vznikla baristická súťaž s podporou mladých talentov , rozširovanie kávovej kultúry na Slovensku a spájanie generácii kávového sveta. Snom mladého baristu je zážitok spojený s kávou, návšteva kávovníkovej plantáže, spoznávanie kávy inak ako len zo šálky, či návšteva medzinárodne uznávaných školiacich stredísk. Práve takého zážitky sú hlavnou výhrou súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior.

            Zápolenie o vysnenú cestu na kávovníkovú plantáž do Brazílie tento krát pokračovalo v Piešťanoch, kde sa 27. marca 2018 konal 3. tohtoročný ročník "SLOVAK BARISTA CUP" junior na pôde hostiteľskej Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera. Našu školu  reprezentovali Valéria Valeková 4. HOA a Júlia Filičková 2. HOA. V konkurencii 30 baristov zo Slovenska a Čiech opäť potvrdili svoju šikovnosť, baristické zručnosti a v neposlednom rade aj rešpekt ostatných súťažiacich. Dievčatá tento krát nedosiahli žiadne ocenenie, no napriek tomu sa umiestnili v prvej top desiatke a získali potrebné body do Brazílie. Myslím, že to majú veľmi dobre našliapnuté, len chýba trochu šťastia. Júlia Filičková sa umiestnila na 4. mieste Valéria Valeková obsadila 10. priečku.

           Našim baristkám srdečne blahoželáme a prajeme veľa šťastia v ďalších kolách.

    • Študenti stavebných odborov na odbornej výstave
     • Študenti stavebných odborov na odbornej výstave

      3. 4. 2018

      Dňa 22.03. 2018 sa študneti odboru murár a stolár pod vedením Štefana Šuliana, Bc. Stanislava Šoltisika a Mgr. Martina Hainsa  zúčastnili kontraktačno - predajnej výstavy s názvom ABC Stavebníctva a záhrada v meste Prešov, kde vystavovalo až 200 vystavovateľov. Študenti sa na výstave  oboznámili s novými technológiami a postupmi v oblasti stavebnej výroby, energetiky, záhradného nábytku, drevostavieb a s modernými trendmi v nízkoenergetickom a pasívnom bývaní. Študentov zaujalo široké spektrum rôznych materiálov a postupov s ktorými sa ešte vo svojej krátkodobej praxi nestretli. Študenti mali množstvo otázok na vystavovateľov značiek Ytong a Porotherm a pre študentov nového výrobcu tehál Britterm - Ipeľske tehelne. Zaujala ich aj vzduchotechnika s rekuperáciou predvádzaná firmou Aerosystém a taktiež kamenné obklady ponúkané firmou Gardensystém. Študentov ďalej zaujali výstavné stánky s fúkanou izoláciou, kamennými kobercami a tekutou izolačnou gumou. Zoznámili sa s firmami a potencionálnymi zamestnávateľmi východného Slovenska. Študenti si vďaka tejto výstave uvedomili, široké využitie ich odboru v praxi a veľký dopyt zo strany zamestnávateľov po kvalitnej a zručnej pracovnej sile, čo ich len utvrdilo v správnom výbere ich odboru a motivovalo v ich ďalšom odbornom štúdiu. 

    • Veľkonočné prázdniny
     • Veľkonočné prázdniny

      27. 3. 2018

      Milí študenti,

      oznamujem Vám, že dňa 29.03.2018 (štvrtok) sa začínajú veľkonočné prázdniny. Veľkonočné prázdniny trvajú do 03.04.2018 (utorok). Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin je 28.03.2018 (streda). Vyučovanie podľa príslušného rozvrhu hodín sa po prázdninách začína 04.04.2018 (streda), párnym týždňom. 

      Prajem Vám príjemné a pokojné prežitie veľkonočných prázdnin.

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

     • Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce ERASMUS+

      20. 3. 2018

       

      Dlhoročné tradície a skúsenosti v oblasti tvorby  a realizácie projektov, potreba ísť s dobou, porozumieť jej a prispôsobovať sa novým podmienkam, snaha zvyšovať úroveň výchovy a vzdelávania a naučiť sa nové veci boli hlavnými motivačnými činiteľmi, ktoré priviedli vedenie SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni k myšlienke zrealizovať projekt prostredníctvom programu Erasmus +. 

       

      Erasmus+ je program EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Práve tieto oblasti môžu výrazne prispieť k riešeniu sociálno-ekonomických zmien predstavujúcich kľúčové problémy, ktorým bude Európa čeliť do konca tohto desaťročia a zároveň podporiť napĺňanie Európskeho politického programu pre rast, zamestnanosť, rovnosť a sociálne začlenenie.

      Cieľovú skupinu programu tvoria jednotlivci – študenti, účastníci vzdelávania, učni, žiaci, dospelí učiaci sa, mladí ľudia, dobrovoľníci, profesori, učitelia, školitelia, pracovníci s mládežou, odborníci z organizácií pôsobiacich v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže.

      V rámci spomínaného programu bol škole schválený grant na realizáciu projektu s názvom „Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce“ vo výške 28 291,- EUR, a tak sa desiati žiaci z odboru hotelová akadémia spolu s pedagógom zúčastnili v čase od  28.01.2018 do 19.2.2018 odbornej stáže v hoteloch  Spojeného Kráľovstva v meste Portsmouth.

      Týmto projektom SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni nadviazala na projekt Hotelierstvo a gastronómia 3. tisícročia, realizovaný školou v období 2/2014 - 12/2015, ktorého cieľom bola inovácia obsahu učiva vo vybraných predmetoch študijného odboru hotelová akadémia, vzdelávanie pedagogických zamestnancovi i tvorba učebných materiálov a zabezpečenie nového materiálneho vybavenia.

      Hlavným cieľom projektu „Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce“ bolo zvýšiť odborné spôsobilosti študentov v počiatočnom vzdelávaní, zvýšiť ich osobný rozvoj v prístupe ku klientom a zlepšiť ich praktické zručnosti v oblasti gastronómie, hotelových služieb i v manažmente cestovného ruchu, získať zručnosti a vedomosti, ktoré si vyžaduje prax a tým zvýšiť ich uplatniteľnosť na európskom trhu práce. Nezanedbateľným bolo i posilnenie spolupráce medzi školským vzdelávaním a potrebami podnikateľského prostredia pri získavaní a využívaní vedomostí, zručností študentov s cieľom podporiť ich osobný rozvoj. 

      Špecifickými cieľmi projektu bolo umožniť študentom získať a prehĺbiť vedomosti, odborné praktické zručnosti a kompetencie:

      • v oblasti poskytovania hotelových služieb – starostlivosť o klienta,  prevádzka a logistika  hotela, prevádzka a činnosť recepcie, plánovanie a riadenie jednotlivých úsekov i využitie informačných technológií pri týchto činnostiach,
      • v oblasti gastronomických služieb príprava jedál a kulinárskych špecialít anglickej kuchyne, prevádzka a logistika kuchyne, systém potravinovej bezpečnosti (HACCP),
      • v oblasti podávania jedál a nápojov plánovanie a riadenie služieb podávania jedál a nápojov, príprava a podávanie tradičného anglického čaju,
      • v oblasti doplnkových služieb kongresové služby v hoteli  ich miesto a význam v  ponuke hotelových služieb,  plánovanie a realizácia kongresových aktivít,
      • jazykové schopnosti a komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.

      Mobilita žiakov sa realizovala v nadväznosti na odbornú prípravu a prax získanú v škole.

      Pred stážou všetci účastníci absolvovali jazykovú, orientačnú, kultúrnu prípravu a jazykový kurz na platforme Online Linguistic Support (OLS). Učitelia anglického jazyka kládli na jazykovú prípravu veľký dôraz, keďže v rodinách a v hoteloch potrebovali žiaci komunikovať v anglickom jazyku na vyššej úrovni.

      Počas orientačnej prípravy účastníci získali informácie o programe, povinnostiach účastníkov, o potrebných dokumentoch, pracoviskách, o ceste, ubytovaní a ďalších potrebných náležitostiach. Túto prípravu absolvovali i rodičia účastníkov, aby aj oni získali dôležité informácie o projekte a stáži svojich detí.

      V priebehu kultúrnej prípravy žiaci nadobudli poznatky o geografii cieľovej krajiny, o tradíciách, zvykoch či pracovnej morálke v tejto krajine.

       

      Keďže anglické firmy nerady prijímajú žiakov z cudzej krajiny bez odporúčania niekoho, koho dobre poznajú, zástupcovia školy, na základe odporúčania inej strednej školy, kontaktovali IBD Partnership ako partnerskú organizáciu, ktorá už dlhé roky spolupracuje s veľkým množstvom firiem a počas dlhoročnej spolupráce si vytvorila dôveru medzi mnohými anglickými firmami.

      Na základe dohody IBD Partnership zabezpečila pracovné miesta pre žiakov SOŠ v minimálne 3-hviezdičkových hoteloch v Portsmouthe, ubytovanie a stravu v anglických rodinách, kultúrne programy, napr. i výlet do Londýna s prehliadkou mesta, permanentky na MHD a transfer z letiska a späť.

       

      Žiaci, účastníci zahraničnej stáže, zvýšili svoje odborné praktické zručnosti vychádzajúce z aktuálnych potrieb trhu práce i jazykové kompetencie v komunikácii v cudzom jazyku v hotelovom styku, čo im umožní úspešnejšie zvládnuť maturitnú skúšku či pokračovať v nadväzujúcom vysokoškolskom štúdiu. Tým sa zvýši ich  konkurencieschopnosť, ľahšie sa uplatnia na domácom i zahraničnom trhu práce a zlepší sa ich sociálne i ekonomické postavenie v spoločnosti. To sú dôvody, ktoré svedčia o tom, že hlavný i čiastkové ciele projektu boli naplnené.

      Pridanou hodnotou pre účastníkov takejto zahraničnej stáže  je získanie dokumentu Europass mobilita, ktorý obsahuje nadobudnuté kompetencie účastníka zahraničnej mobility. Europass, zaregistrovaný na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, bude informáciou o zručnostiach a schopnostiach žiakov SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa  pre prípadných zamestnávateľov.

       

       

       

      Koordinátor projektu: Miroslav Knap

       

    • Súťaž v silovom trojboji žiakov
     • Súťaž v silovom trojboji žiakov

      20. 3. 2018

      Dňa 16.3.2018 sa konala sa  v Starej Ľubovni  súťaž žiakov stredných škôl.

      Tejto súťaže sa zúčastnili aj žiaci z Elokovaného pracoviska Lomnička :

      Mirga Tomáš - I.SLV

      Mirga Kamil - II.SLV

      Oračko Róbert - II.MUP

      Žiaci boli rozdelení do vekových a výškových kategórií.

      V kategórií do 18 rokov a výšky do 173 cm , žiak Kamil Mirga získal  -  1.miesto. Ďalší dvaja žiaci sa umiestnili na 8 a 11. mieste vo svojich kategóriách.

      Naši žiaci sa takejto súťaže zúčastnili po prvý krát a boli milo prekvapení organizáciou a úrovňou. Domov však odchádzali veľmi vyčerpaní ale dobre naladení z dobrých výsledkov v súťaži.

    • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz 2018
     • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz 2018

      14. 3. 2018

      V dňoch 19.-23.2.2017 absolvovalo 35 žiakov našej školy lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz v Tatranskej Lomnici. Lyžiarskeho kurzu sa zúčastnili prvé ročníky. Užili si nádherné vysokohorské prostredie s pekným počasím a zdokonalili sa v lyžovaní v známom stredisku na úpätí Lomnického štítu, v poobedňajších hodinách a večer sa im  venovali triedni učitelia  formou kultúrneho vyžitia. Spoznávali okolie ubytovne, mesto Tatranská Lomnica,  sami žiaci si pre seba pripravovali kultúrny program na večer.

      Domov si určite odnášajú množstvo nových a nezabudnuteľných zážitkov.

    • Žiaci z Lomničky v Poľsku
     • Žiaci z Lomničky v Poľsku

      12. 3. 2018

      Dňa 3. marca. 2018 sa uskutočnil   v Starom Saczu  priateľský stolnotenisový turnaj pod názvom (II Memorial im. Bogdana Zajdla v Tenise Stolowym,) na ktorý bola pozvaná aj naša S0Š. Školu v  kategórií žiakov reprezentovali Ivan Mirga  II. MUP a Vladimír Mirga  III. MUP. Turnaj sa niesol v príjemnej atmosfére s pekným programom, z ktorého sme si odniesli krásne zážitky. Naši žiaci z 46 súťažiacich sa umiestnili nasledovne: Vladimír Mirga na 9  a Ivan Mirga na 11 mieste.  Celá akcia mala vysokú úroveň a nie len žiaci si z nech odnášajú nezabudnuteľné zážitky.

    • DOD na Elokovanom pracovisku v Lomničke
     • DOD na Elokovanom pracovisku v Lomničke

      12. 3. 2018

      Dňa 8.3.2018 sa na Elokovanom  pracovisku v Lomničke uskutočnil  Deň otvorených dverí.

      Žiaci a ich rodičia sa mali možnosť pozrieť priestory  a vybavenosť školy , oboznámiť s možnosťami  štúdia, oboznámiť sa s aktivitami a zručnosťami našich žiakov a so situáciami, ktoré sa každodenne v škole odohrávajú.

    • Projekt Erasmus+ 2018 - Práca a ubytovanie
     • Projekt Erasmus+ 2018 - Práca a ubytovanie

      6. 3. 2018

      Ako už viete, dievčatá pracovali v rôznych typoch gastronomických a cateringových  zariadení a prevádzok. Striedali sa na pracovných pozíciách ako čašníčky, servírky a v kuchyni pripravovali hlavne studenú a niekedy aj teplú kuchyňu, v niektorých prevádzkach si vyskúšali aj prípravu kávy alebo iných nápojov. Pracovali väčšinou po dvojiciach, ale štyri dievčatá pracovali samostatne.

      Do práce a domov sa dopravovali autobusmi mestskej hromadnej dopravy, takže prvý týždeň pobytu bol najnáročnejší pre všetkých najmä na orientáciu a vyznanie sa v iných pravidlách dopravy ako u nás, čo postupne všetci zvládli. Dievčatá si tak precvičili množstvo rôznych konverzačných situácií nielen z pracovného prostredia a dopravy, ale aj z ostatných oblastí bežného života.

      V hostiteľských rodinách, ktoré boli v rôznych častiach mesta a niekedy dosť vzdialených od pracovísk, dievčatá bývali v dvojiciach. Zoznamovali sa tak so zvykmi a pravidlami bývania a spolunažívania v anglických rodinách, ale tiež s ich typickým spôsobom stravovania. Tiež tu sa zdokonaľovali v anglickom jazyku v rozhovoroch s domácimi. Všetky rodiny sa vyjadrili pochvalne k správaniu sa dievčat v novom prostredí.

      Celkovo môžeme tento pracovno-poznávací pobyt aj napriek drobným problémom hodnotiť pozitívne s množstvom nových skúsenosti a poznatkov pre všetkých členov skupiny. Dievčatá boli hodnotené priamo miestnymi zamestnávateľmi veľmi dobre ako v praktických ale aj jazykových zručnostiach a schopnostiach.

       

      Takisto  pozitívne hodnotila celú skupinu aj domovská anglická agentúra IBD Partnership a verí v ďalšiu vzájomnú spoluprácu s našou školou.

    • Projekt Erasmus+ 2018 - Voľný čas a poznávacie výlety
     • Projekt Erasmus+ 2018 - Voľný čas a poznávacie výlety

      6. 3. 2018

      Ak to dovolilo počasie počas pobytu, ale hlavne cez víkendy sa našiel čas aj na spoločný program celej skupiny. Z množstva zaujímavých miest a atrakcií, ktoré bolo možné navštíviť v meste Portsmouth, si dievčatá vybrali návštevu hlavnej miestnej atrakcie - vyhliadkovej veže "Spinnaker Tower" . Navštívili takisto historické lodenice, absolvovali pešiu prehliadku mesta a prístavu, ktorú mali  možnosť  absolvovať aj na malej vyhliadkovej lodi.

      Pri prehliadke mesta videli hlavné historické budovy a turisticky vyhľadávané miesta, okrem toho navštívili aj centrálnu mestskú knižnicu a múzeum a mali možnosť vidieť pamätnú sochu, ale aj rodný dom Charlesa Dickensa. Okrem iného dievčatá samozrejme nezabudli navštíviť ani miestne obchodné centrá.

       

      Druhým hlavným spoločným celodenným programom bola návšteva Londýna. Cestovali sme tam vlakom a priamo v Londýne sme cestovali aj metrom a typickým dvojpodlažným autobusom. S hlavných Londýnskych turistických atrakcií sme navštívili múzeum umenia a dizajnu - Victoria and Albert Museum, okolie Westminsterského paláca s vežou Big Ben a "Londýnskym okom", okolie Buckinghamského paláca s pamätníkom kráľovnej Viktórie a priľahlý St. James park. Okrem množstva ďalších zaujímavostí počas prehliadky mesta sme sa dostali aj na Trafalgarské námestie v centre Londýna  a nakoniec aj na Oxford Street, ktorá je jednou z najznámejších obchodných ulíc na svete.

    • Brazília 2018! Boj o ňu je už rozbehnutý!
     • Brazília 2018! Boj o ňu je už rozbehnutý!

      26. 2. 2018

           Druhá zo série baristickej súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018 pokračovala tentokrát v Bardejove. Slovenská barmanská asociácia so svojou baristickou sekciou vedenou akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee v spolupráci s Hotelovou akadémiou J. Andraščíka v Bardejove pripravili pôdu pre 20 - tich mladých  baristov z rôznych škôl, medzi ktorými boli aj študenti našej školy študijného odboru hotelová akadémia  Valéria Valeková, IV. HOAJúlia Filičková, II. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

       

      Súťaž pozostávala z dvoch disciplín:

      1. Nastavenie mlynčeka: Súťažiaci mal k dispozícii 250g upražených kávovníkových zŕn a časový limit 10 minút. Jeho úlohou bolo pripraviť správne espresso s časom extrakcie 20 až 30 ml. Pre splnenie tejto disciplíny bolo potrebné ovládať základnú prácu s mlynčekom  a pochopiť vplyv hrúbky mletia a následnej hmotnosti jednej porcie na celkový výsledok.

      2. Príprava kávových nápojov: Súťažiaci počas časového limitu 10 minút musel pripraviť dve správne espressá, dve správne cappuccina a dva ľubovoľné miešané nápoje, ktorých základom bola káva. Okrem samotných nápojov sa hodnotili presné postupy, hygiena, či komunikatívnosť. Cieľom časového limitu bolo, aby súťažiaci pracovali rýchlo avšak rovnako kvalitne.

       

           V tejto súťaži bodovali obe naše študentky. Valéria Valeková získala cenu za „Najlepší voľný nápoj“ a celkovo obsadila 4. miesto, získala tak ďalšie cenné body za vytúženým snom dostať sa do Brazílie. Na konte ich už  má 14, čo jej zatiaľ vynieslo druhú priečku zo všetkých súťažiacich. Júlia Filičková v tomto súťažnom kole excelovala pri nastavovaní mlynčeka a právom získala cenu za ,, Najlepšiu techniku mlynčeka“, celkovo odsadili 5. miesto a taktiež získala prvé cenné body do Brazílie.

      Dievčatám srdečne blahoželám a verím, že budú bojovať aj v ďalších kolách.    

    • Projekt ERAZMUS+ 2018 - "prvé zážitky"
     • Projekt ERAZMUS+ 2018 - "prvé zážitky"

      24. 2. 2018

      Skupina desiatich študentov druhého a tretieho ročníka študijného odboru hotelová akadémia pod dohľadom Ing. Daniela Koterbu úspešne absolvovalo  trojtýždňový pracovno-poznávací pobyt v anglickom meste Portsmouth.

      Dievčatá pracovali v rôznych typoch gastronomických a cateringových  zariadení a prevádzok a boli ubytované vo viacerých anglických rodinách. Zámerom projektu bolo, aby študenti spoznali nové krajiny, nové kultúry, nových ľudí,  zdokonalili sa v cudzom jazyku a zvýšili úroveň svojich praktických zručností.

                      Táto cesta sa uskutočnila v rámci projektu ERASMUS+ a určite bude mať ďalšie pokračovanie...

    • KRAJSKÉ KOLO EKONOMICKEJ OLYMPIÁDY AJ S ÚČASŤOU NAŠICH ŠTUDENTOV
     • KRAJSKÉ KOLO EKONOMICKEJ OLYMPIÁDY AJ S ÚČASŤOU NAŠICH ŠTUDENTOV

      24. 2. 2018

      Dňa 20. februára 2018 sa v priestoroch Fakulty manažmentu Prešovskej  univerzity  konalo krajské kolo Ekonomickej olympiády. Našu školu reprezentovali dve študentky, ktoré najlepšie obstáli v rámci školského kola, a to Veronika Baňasová a Valéria Valeková, obidve zo IV.HOA.

      Postupujúci študenti museli vedieť vysvetliť fungovanie dopytu a ponuky, poznať základy monetárnej politiky, vedieť vypočítať úrok či výnos, mať základný prehľad o výdavkoch verejnej správy, poznať zložky HDP a orientovať sa v základných ekonomických pojmoch. Cieľom olympiády nebolo to, aby študenti poznali poučky alebo teóriu, ale aby ukázali, že vedia uvažovať ako ekonómovia a svoje tvrdenia vedeli obhájiť.

      Výsledky olympiády budú známe v priebehu marca, kedy sa dozvieme, ktorí študenti postupujú do celoslovenského finále, ktoré sa bude konať 26.4.2018 v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave.

    • VALENTÍNSKE sudoku
     • VALENTÍNSKE sudoku

      19. 2. 2018

      Dňa 14.2. 2018 sa uskutočnila matematická súťaž " Valentínske sudoku". Súťaže sa zúčastnilo 26 študentov školy, ktorí súťažili v dvoch kolách. Víťazkou sa stala Dominika Sedlická zo IV. HOA, na druhom mieste sa umiestnila Simona Rybovičová zo IV. HOA a na treťom mieste sa umiestnil Dárius Radomský z I. HOA. Srdečne BLAHOŽELÁME.

    • Školské kolo SOČ
     • Školské kolo SOČ

      19. 2. 2018

      Prekonaj sám seba, ukáž, že máš odborné vedomosti, tvorivé myslenie i talent ....a nebojíš sa odprezentovať vlastné názory....

      Tak v takomto duchu sa na našej škole nieslo školské kolo SOČ.

      Dňa 12. 02. 2018 si zmerali svoje sily študenti III. ročníka  hotelovej akadémie. Do súťaže sa zapojilo 25 žiakov, ktorí obhajovali 19 prác v rôznych súťažných odboroch.

      Víťazmi sa stali:

      Lenka Hrebíková: Triedim, triediš, triedime – 2. miesto,

      Magdaléna Kerpčárová: Anorexia a bulímia- 1. miesto,

      Viera Žilková: Epileptické záchvaty  psov – 1.miesto,

      Ján Bučko: Profesia manažéra v hotelierstve- 1.miesto.

      Práce boli zaujímavé,  ich autori si dali záležať na obsahu aj forme.

      Postupujúcim srdečne blahoželáme a držíme palce na krajskej prehliadke SOČ.

    • FINANČNÉ vzdelávanie
     • FINANČNÉ vzdelávanie

      12. 2. 2018

      V spolupráci s Nadáciou PARTNERS  sme dňa 8.2.2018 otvorili  sériu prednášok z oblasti financií pre študentov našej školy, obsahom ktorých sú  témy zamerané na  plánovanie rodinného rozpočtu, zabezpečenie dôchodku, podrobné informácie o možnostiach investovania, zabezpečenia bývania a hospodárenia s rodinnými financiami. Študenti tak získajú okrem cenných informácií aj množstvo praktických a užitočných rád, ktoré budú môcť  uplatniť v bežnom živote.

    • KAM NA VYSOKÚ, KAM PO STREDNEJ?
     • KAM NA VYSOKÚ, KAM PO STREDNEJ?

      8. 2. 2018

      Dňa 7.2.2018 sa študenti končiacich ročníkov zúčastnili výstavy KAM NA VYSOKÚ, KAM PO STREDNEJ?, ktorá sa konala v Prešove. Ide o modernú, interaktívnu výstavu vo forme Road show-trip, na ktorej si študenti stredných škôl, ale aj ich rodičia majú možnosť zistiť informácie potrebné pri správnom výbere vysokej školy na jednom mieste. Vysoké školy sa prezentujú viacerými interaktívnymi prostriedkami a informujú študentov o možnostiach štúdia na ich školách a uplatnenia sa v praxi.  Okrem toho sa výstavy zúčastnili aj viacerí veľkí zamestnávatelia, ktorí v rámci worshopov študentov prezentovali možnosti zamestnania v ich firmách.

    • Raut pri príležitosti odovzdávania cien - Športovec roka
     • Raut pri príležitosti odovzdávania cien - Športovec roka

      8. 2. 2018

      Dňa 02.02.2018 sa v Kine Tatra v Starej Ľubovni konalo slávnostné odovzdávanie cien oceneným športovcom, ktorí  reprezentovali mesto Stará Ľubovňa za rok 2017. Slávnostný večer sa konal v Centre voľného času, kde študenti Strednej odbornej školy Jarmočnej 108 pripravovali slávnostný raut, ktorý pozostával z pestrých pokrmov studenej kuchyne, alkoholických a nealkoholických nápojov. Svojimi cateringovými službami sme prispeli a spríjemnili tento slávnostný večer a urobili ho nezabudnuteľným pre organizátorov, ocenených športovcov, ale aj pre odbornú verejnosť.

    • "Káva spája ľudí"
     • "Káva spája ľudí"

      7. 2. 2018

      Aj na tohtoročnej výstave Danubius Gastro v priestoroch výstaviska Incheba Bratislava nesmela chýbať omamná vôňa čerstvo praženého kávovníkového zrna, či profesionalita a odbornosť osobností kávového Slovenska. Vďaka súdržnosti a priateľstvám slovenských pražiarní, baristov či výrobcov kávovarov sa podarilo opäť vytvoriť miesto plné pohody a radosti. Tým miestom bolo ,,Kávové mestečko“.

            V dňoch od 25.1.2018 do 28.1.2018 sa na výstave Danubius Gastro stretla zdravá konkurencia skvelých ľudí. Okrem prezentácie, predaja či uvedenia nových výrobkov na trh bol hlavný bod programu všetkým jasný. Komunikácia s návštevníkmi sa stala každodennou prioritou všetkých vystavovateľov. Vďaka ich skvelej nálade sa atmosféra veľmi rýchlo preniesla aj na ľudí, a tak okrem výbornej kávy ste sa mohli dozvedieť aj čosi viac zo života kávovníka, či zo sveta kávy.

      Káva spája ľudí a ,,Kávové mestečko“ bolo aj tento rok toho dôkazom.

           Academy of Coffee, akreditované školiace stredisko, pripravilo počas celej výstavy program, ktorý bol zameraný na odbornosť, motiváciu, ale i zábavu.

           Dňa 26. 1. 2018 odštartovalo prvé kolo baristickej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018. Spoločne odsúťažilo 32 súťažiacich z 25 odborných škôl a hotelových akadémii Slovenskej republiky vrátane  Strednej odbornej školy, odbor hotelová akadémia, Stará Ľubovňa. Školu reprezentovali dve študentky Valéria Valeková, IV. HOAJúlia Filičková, II. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

       Súťažilo sa tradične v nastavovaní mlynčeka a v príprave dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, ktorého základom muselo byť espresso. Časový limit a odborná komisia bola neúprosná a tak najlepší nemohli byť všetci.

      Valéria Valeková sa umiestnila na skvelom 4. mieste, len o vlások jej uniklo pódiové umiestnenie, zároveň získala cenu za ,, Najlepšiu techniku mlynčeka“. Získala prvé cenné body za vytúženým snom do Brazílie. Júlia Filičková aj napriek pochvale technického komisára za ideálnu čistotu pracoviska obsadila 11. miesto z celkové počtu 32, čo nie je zlé, no zároveň ju to povzbudilo k ďalšiemu zlepšovaniu sa. Verím, že aj jej sa to čoskoro podarí.

      Obom dievčatám patrí poďakovanie za ich čas, snahu a skvelú reprezentáciu našej školy.

    • SWEET cup 2017 Prešov
     • SWEET cup 2017 Prešov

      7. 2. 2018

      Stredná odborná škola, Jarmočná v Starej Ľubovni sa veľakrát úspešne predstavila na rôznych súťažiach v odborných zručnostiach.

      Dňa 14. 12. 2017 sa naši študenti zúčastnili súťaže SWEET CUP  PREŠOV 2017.

      Organizátorom súťaže bola Stredná odborná škola obchodu a služieb v Prešove. Ako účastnícke školy boli študenti SOŠ a hotelových akadémií nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia ako je Ukrajina, Poľsko a Maďarsko.

      Cieľom súťaže bolo nadviazanie medzinárodnej spolupráce škôl, porovnanie gastronomického umenia rôznych krajín, prezentácia krajín a škôl, poznanie kultúry krajín a súťaž zúčastnených krajín pri príprave dezertu a z prípravy torty,  zamerané na moderné trendy súčasnej gastronómie. Súťaž pozostávala z prípravy troch porcií dezertu a prípravy torty na tému : Zimné variácie. Na predprípravu súťažného  dezertu – kuchári mali pracovný čas 25 minút a cukrári 60 minút. Hodnotiaca komisia bola zložená z odborníkov v odbore gastronómie. Kritérium hodnotenia bolo dodržanie receptúry, hygiena, časový limit, komplexnosť súťažného zadania, celkový dojem a prezentácia výrobku.

      Našu školu v odborných zručnostiach pri príprave súťažného dezertu a súťažnej torty prezentovali študnet IV. ročníka študijného odboru kuchár Matej Simoník pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Dany Deverovej a študentka II ročníka učebného odboru cukrár Simona Borovská pod vedením majsterky Bc. Gabriely Hanečákovej.

      Naši žiaci sa umiestnili v bronzovom pásme. Za tento skvelý úspech srdečne blahoželáme, ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy

    • Študenti si prevzali ocenenie z rúk predsedu PSK
     • Študenti si prevzali ocenenie z rúk predsedu PSK

      5. 2. 2018

      Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska vyhlásila štvrtý ročník ocenení Najlepší v cestovnom ruchu PSK 2017. Ocenenie má dve formy – výber odbornej poroty online hlasovanie verejnosti.

      Cieľom ankety bolo vyzdvihnúť pozitívne aktivity a služby, ktoré prispievajú k zvyšovaniu úrovne a rozvoja cestovného ruchu v Prešovskom kraji vo všetkých oblastiach.

      V kategórii NAJ produkt bol na ocenenie nominovaný projekt s názvom Osudy vpísané v dreve, ktorý vytvorili študenti študijného odboru hotelová akadémia na SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni. S projektom sa  zapojili do súťaže TOP turistická destinácia regiónu, ktorú vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR. Spracovali propagačné materiály, ktoré pozostávali z videovizitky, plagátu a prezentácie. Spracovaním projektu chceli študenti predstaviť širokej verejnosti krásu a bohatú históriu národopisnej expozície Ľubovnianskeho skanzenu. Vybranú destináciu prezentovali aj tematickým stánkom na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Za projekt získali 1. miesto – Cenu ministra. 

      V online hlasovaní široká verejnosť zvolila práve náš produkt- projekt videopozvánky Osudy vpísané v dreve, ktorý získal 5055 hlasov.

      Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo 25. 1. 2018  na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave v expozícii Prešovského kraja.

      Ocenenie si prevzali tvorcovia projektu Bianka Valeková a Kristína Bittnerová.

    • Povedzme ÁNO čistej pitnej vode
     • Povedzme ÁNO čistej pitnej vode

      23. 1. 2018

      Na základe alarmujúcich zistení, že až 88 percent mladých ľudí dáva prednosť ochuteným sladeným vodám namiesto zdravej pitnej vode, sme sa v piatok 19.01.2018 zapojili do celoslovenského projektu „Povedzme ÁNO čistej pitnej vode“. Jeho cieľom je najmä u detí a mládeže nahradiť pitie ochutených sladkých limonád čistou pitnou vodou z vodovodu. Našim žiakom sme pripravili prednášku o význame a kvalite pitnej vody. Objasnili sme im fakt,  že Slovensko je 2. krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe. Stačí tak málo, vziať pohár čistej vody a pripiť si na zdravie.    

       

       

       

       

       

    • Ekonomická OLYMPIÁDA
     • Ekonomická OLYMPIÁDA

      23. 1. 2018

      V tomto školskom roku sa po prvýkrát realizuje  EKONOMICKÁ  OLYMPIÁDA  pod záštitou Inštitútu  ekonomických a spoločenských analýz. Cieľom súťaže je podporiť záujem o ekonómiu u mladých ľudí a prehĺbiť ich ekonomické znalosti v oblastiach ako sú finančná gramotnosť, verejné financie, monetárna politika, dejiny ekonómie a ďalšie.

       

      Do prvého kola súťaže sa zapojili aj naši študenti z odboru hotelová akadémia. Školské kolo prebehlo elektronicky a žiaci sa hneď po odoslaní testu dozvedeli, v ktorých oblastiach boli úspešní a kde ešte majú resty.

       

      Presvedčili sme sa, že medzi žiakmi našej školy je dosť talentovaných mladých ľudí  a veríme, že najlepší z nich postúpia do krajského kola a budú reprezentovať našu školu aj v oblasti ekonómie a financií.

     • "Osudy vpísané v dreve" - Naj produktom v online hlasovaní PSK

      19. 1. 2018

       

      Ďakujeme

      všetkým priaznivcom našej školy, ktorí podporili v online hlasovaní ankety

      NAJLEPŠÍ V CESTOVNOM RUCHU PREŠOVSKÉHO KRAJA

      videovizitku

       

      OSUDY VPÍSANÉ V DREVE,

                                                                               

      ktorej autormi sú žiaci študijného odboru hotelová akadémia,

      Bianka Valeková, Kristína Bittnerová, Ľubomír Varga a Sebastián Fedorko.

      Úspešní autori prevezmú ocenenie

      NAJ PRODUKT v cestovnom ruchu PSK  25.januára 2018  

      na veľtrhoch cestovného ruchu

      DANUBIUS GASTRO a ITF SLOVAKIATOUR

      v priestoroch INCHEBA EXPO BRATISLAVA.

    • Školský časopis ŠUM bodoval
     • Školský časopis ŠUM bodoval

      21. 12. 2017

      V závere minulého školského roka sme sa zapojili do Súťaže časopisov stredných škôl PSK. Nie je to pre nás jednoduchá súťaž, pretože našimi súpermi, a veľmi silnými, sú žiaci, redaktori z gymnázií, z ktorých mnohí svoju profesionálnu kariéru vidia práve v novinárčine. Pre nás je to skôr „doplnkový šport“.

      Napriek tomu prišiel úspech, v ktorý sme veľmi nedúfali, pretože členovia poroty, novinári profesionáli so zástupcami PSK, hodnotia dosť prísne, ako keby hodnotili už „hotových“ kolegov.              Na slávnostnom vyhodnotení 12. decembra 2017 sme získali umiestnenie v BRONDZOVOM PÁSME.          Je to super pocit, ktorý nás „nakopol“ do ďalšej redaktorskej činnosti.

      Boli by sme však rady, kedy sa medzi nami objavili naši mladší spolužiaci, ktorí sa neboja čarovať so slovom, prípadne dokážu pracovať v grafických programoch a sú ochotní obetovať časť svojho voľného času pre prácu v redakčnej rade.

      Nebuďte pohodlní a príďte medzi nás. Sme fajn partia a spoločne sme za odmenu videli i kus nášho širšieho regiónu.

      Valéria Valeková, Paula Begalová, Eva Tarjányiová, naj-redaktorky časopisu ŠUM

    • Vianočné prázdniny
     • Vianočné prázdniny

      19. 12. 2017

      Milí študenti,

      oznamujem Vám, že dňa 23.12.2017 (v sobotu) sa začínajú vianočné prázdniny. Vianočné prázdniny trvajú do 07.01.2018 (nedele). Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin je 22.12.2017 (piatok). Vyučovanie podľa príslušného rozvrhu hodín sa po prázdninách začína 08.01.2018 (v pondelok). Začíname párnym týždňom. 

      Prajem Vám príjemné prežitie vianočných prázdnin a do nového roka veľa šťastia, zdravia a spokojnosti.

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

    • "Vianoce s Clíviou" v podaní našich študentov
     • "Vianoce s Clíviou" v podaní našich študentov

      18. 12. 2017

      Aj v závere tohto kalendárneho roka, v krásnom predvianočnom období na obľúbenom podujatí VIANOCE S CLIVIOU naša škola „rozbalila“ pre Vás, obyvateľov ľubovnianskeho regiónu, sladké prekvapenie v podobe prác našich študentov.  Už tradične sme pripravili rôzne cukrárenské produkty, ktoré svedčia o našej šikovnosti a prezentujú nielen školu samotnú, jej žiakov a pedagógov, ale i zvyky a tradície nášho kraja.

      Veríme, že sme Vám tento predvianočný čas spríjemnili  a už teraz sa tešíme na budúci ročník „Vianoc“.

    • Hodina cestovného ruchu trocha inak...
     • Hodina cestovného ruchu trocha inak...

      14. 12. 2017

      Aj takto sa dá vyučovať! Služby cestovných kancelárií ako jednu z tém v rámci predmetu Cestovný ruch prebrali študenti štvrtého ročníka trocha netradične, v cestovnej kancelárií. Tu sa dozvedeli potrebné a aktuálne informácie, s ktorými sa potrebujú oboznámiť v rámci tejto témy. Informácie ako ponuku zájazdov, pobytov tuzemských či zahraničných, zmenárenskú činnosť a mnohé iné informácie, ktoré sú potrebné nie len pre štúdium, ale aj pre život samotný.

    • ,,SLOVAK BARISTA CUP" junior 2017
     • ,,SLOVAK BARISTA CUP" junior 2017

      14. 12. 2017

           Dokázať pripraviť dobrú kávu, ktorá poteší nielen svojou chuťou, ale i vzhľadom môže byť náročné. Všetko chce ale dostatok tréningu, odhodlania aj talentu a razom sa z nás môže stať úspešný človek.

           Práve tieto slová nás viedli k tomu, aby sme sa zúčastnili ďalšieho, no zároveň posledného kola baristickej súťaže  ,,SLOVAK BARISTA CUP" junior 2017 v tomto roku, ktorá sa konala 8. 12. 2017 v priestoroch SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre. Súťaže sa zúčastnilo 25 súťažiacich z celého Slovenska vrátane našej Strednej odbornej školy, odbor hotelová akadémia, Stará Ľubovňa. Školu reprezentovali dve študentky Valéria Valeková, IV. HOAJúlia Filičková, II. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

       

           Súťaž pozostávala z dvoch súťažných disciplín:

      1. Nastavenie mlynčeka: Súťažiaci mal k dispozícii 250g upražených kávovníkových zŕn a časový limit 1 minút. Jeho úlohou bolo pripraviť správne espresso s časom extrakcie 20 až 30 ml. Pre splnenie tejto disciplíny bolo potrebné ovládať základnú prácu s mlynčekom  a pochopiť vplyv hrúbky mletia a následnej hmotnosti jednej porcie na celkový výsledok.
      2. Príprava kávových nápojov: Súťažiaci počas časového limitu 10 minút musel pripraviť dve správne espressá, dve správne cappuccina a dva ľubovoľné miešané nápoje, ktorých základom bola káva. Okrem samotných nápojov sa hodnotili presné postupy, hygiena, či komunikatívnosť. Cieľom časového limitu bolo, aby súťažiaci pracovali rýchla avšak rovnako kvalitne. V espresse boli hodnotené také parametre ako napr.: farba a hustota krémy, chuť a dochuť výsledného espressa. Základom správne pripraveného cappuccina bolo spenené mlieko a jeho štruktúra. Obe cappuccina museli byť vzhľadovo rovnaké. Krémovosť mlieka so správanou teplotou boli hlavnými kritériami pre vysoké hodnotenie komisárov.

       

           Študentky to zvládli veľmi dobre, aj keď chýbalo trochu šťastia.

           Súťaže sa zúčastňujeme nielen, aby sme sa umiestnili na prvých priečkach a splnili si vytúžený sen do Brazílie, ale aj za inšpiráciou a poznatkami.

           V konečnom dôsledku hodnotím súťaž veľmi pozitívne. Nastal výrazný progres študentov oproti minulému kolu. Poučili sme sa z viacerých chýb. Júlia Filičková sa z 18. miesta posunula na 8. miesto, kde siahla na prvé cenné body za cestou do Brazílie. Valérii Valekovej chýbalo šťastie pri nastavení mlynčeka, inak by sa umiestnila na popredných priečkach, no nakoniec skončila na 13. mieste.

           Ak budeme aj naďalej pracovať s chuťou a s láskou ku káve, vyhýbať sa menších

    • „MAŠKARÁDA“
     • „MAŠKARÁDA“

      11. 12. 2017

      V minulý piatok sa naši študenti zúčastnili divadelného predstavenia. Študenti z troch tried navštívili Štátne divadlo Košice. Krásne a známe divadelné predstavenie Terryho Pratchetta MAŠKARÁDA mali možnosť vidieť v doobedňajších hodinách, no a v tých poobedňajších si prezreli neopakovateľnú vianočnú výzdobu mesta Košice. Domov prichádzali plní pozitívnych dojmov z divadelného predstavenia a z krásne prežitého dňa.

    • Stolnotenisový turnaj zamestnacov
     • Stolnotenisový turnaj zamestnacov

      11. 12. 2017

      Predvianočný čas patrí už tradične patrí stolnému tenisu. Na svoje si prišli všetci zamestnanci, ktorí k tomuto športu inklinujú. Športové súboje sa uskutočnili v niekoľkých kategóriách, z ktorých vám nižšie prinášame prehľad. Celý turnaj prebehol v priateľskom športovom duchu. Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom samozrejme BLAHOŽELÁME.

      Konečné umiestnenie:                      

       - kategória dvojhra muži:       

       1. ČANDA Jozef 

       2. KOTERBA Daniel                                                                        

       3. PETIJA Martin

        - kategória dvojhra ženy:  

         1. SENKOVÁ Dáša

         2. KUZÁROVÁ Iveta                    

         3. ZIMOVÁ Daniela                                                              

         - kategória štvorhra muži:      

        1. PETIJA Martin, ČANDA Jozef 

        2 . KOTERBA Daniel, ŠTUCKA Pete

        3. HAINS Martin, SENKOVÁ Dáša

        - kategória štvorhra mix:  

        1. KOTERBA Daniel, KUZÁROVÁ Iveta

        2. ŠTUCKA Peter, SENKOVÁ Dáša

        3. PETIJA Martin, PETIJOVÁ Zuzana

      V záverečnom  kolotoči zvíťazil PETIJA Martin

    • Daruj krv - zachrániš život
     • Daruj krv - zachrániš život

      11. 12. 2017

      Pre niekoho slogan, pre niektorých  pravidelná súčasť života.

      Krv - životodarná tekutina, ktorá sa nedá kúpiť v žiadnom supermarkete ani umelo vyrobiť, dá sa iba darovať. Žiaľ, len malé percento ľudí sa rozhodne darovať túto vzácnu tekutinu- červené zlato. Nie každý však môže či má odvahu. Tí, ktorí sa tak rozhodnú, si zaslúžia našu úctu.

      Darovanie krvi má veľký význam, pretože môže zmeniť, respektíve zvrátiť osud iného človeka a zachrániť mu život. To si uvedomili  aj naši študenti z SOŠ na Jarmočnej 108 a rozhodli sa pre tento vysoko humánny skutok.

      Viedol ich spoločný cieľ, a to nezištne pomôcť ľuďom, ktorí  krv nevyhnutne potrebujú. Prekonali prvotný strach a v  hematologicko-transfúznom oddelení Ľubovnianskej nemocnice „pustili žilou“ . Odmenou im bol pocit hrdosti na seba samých, že to dokázali.

       Naši 5 statoční: Lenka Hutníková, Marek Šmída, Andrea Bednarčíková, Matej Simoník, Mária Bačová.

       

      ĎAKUJEME!!

    • Zavítal k nám Mikuláš
     • Zavítal k nám Mikuláš

      8. 12. 2017

      „Na svätého Mikuláša,

      do okna sa obuv znáša.

      Topánky si každý čistí,

      kto aký bol, ráno zistí.“

       

      Najkrajšie sviatky roka, Vianoce, nezadržateľne klopú na dvere.  V stredu - 6. 12. 2017 sa naša škola naladila na vianočnú strunu a s napätím očakávala, či aj toho roku zavíta k nám deduško v červenom a s bielou bradou.

       Prvý posol najkrajších sviatkov- Mikuláš nesklamal  a po roku opäť zaparkoval svoje nablýskané sane pred našou školou.  Štedrý a všetkými milovaný  Mikuláš neprišiel sám, spoločnosť mu robili jeho verní pomocníci- anjeli a čerti.

      Spoločne navštívili každú triedu, nezabudli ani na pána riaditeľa, zástupcov, učiteľov, majstrov. Poslušných odmenili sladkou lízankou, tým menej poslušným natreli čerti čiernou sadzou líčka.

      Všade panovala dobrá nálada a už teraz sa tešíme na opätovné stretnutie s nimi.

    • „Mikulášska besiedka“
     • „Mikulášska besiedka“

      8. 12. 2017

      Dňa 6.decembra 2017 sa uskutočnila na Elokovanom pracovisku  Lomnička 150 akcia s názvom  „Mikulášska besiedka“  . V peknom programe vystúpili študenti s tancom, spevom a pekným slovom. Celá akcia sa niesla v príjemnej atmosfére , účinkujúci a ostatní  boli odmenení darčekom, všade panovala dobrá nálada a príjemná „Mikulášska atmosféra“.

    • „Dajme predsudkom mat“
     • „Dajme predsudkom mat“

      7. 12. 2017

      Dňa 04.12.2017 sa študenti Elokovaného pracoviska v Lomničke 150 zúčastnili výchovného koncertu rómsko-slovenskej skupiny F6 s programom „Dajme predsudkom mat“. Cieľom programu bolo interaktívnym a zážitkovým spôsobom formovať u študentov pozitívne postoje k ľuďom a k životu.

      Program bol pestrý, plný piesní, s hudobno-dramatickými vsuvkami a výpoveďami členov kapely o pozitívnych skúsenostiach.

    • Odborná exkurzia - Kúpele Vyšné Ružbachy
     • Odborná exkurzia - Kúpele Vyšné Ružbachy

      6. 12. 2017

      Študenti 3.ročníka hotelovej akadémie Strednej odbornej školy Jarmočná 108 v Starej Ľubovni sa zúčastnili odbornej exkurzie v HOTELI STRAND vo Vyšných Ružbachoch. Exkurzia bola zameraná na upevnenie teoretických odborných vedomostí, ktoré študenti získavajú z odborných predmetov v škole a na získanie najnovších poznatkov z hotelierstva priamo v praxi.

      V prvý deň exkurzie sa študenti oboznámili so všetkými prevádzkami hotelového komplexu. Vedúca ubytovacieho zariadenia ich previedla ubytovacím zariadením v celom komplexe t.j. apartmány v HOTELI STRAND, Švajčiarske domy, ubytovacie izby v Travertíne I a II. Podrobne im vysvetlila, ako vyhláška ustanovuje druhy kategórii a triedy ubytovacích zariadení, ako aj klasifikačné znaky , ktoré musia spĺňať ubytovacie zariadenia pri zaraďovaní do kategórií a tried. V suterénnych priestoroch mali možnosť študenti vidieť práčovňu a jej vybavenie a najmä náročnú prácu zamestnancov.

      Hlavná sestra balneoterapie študentov oboznámila s medicínskym zariadením, študenti mali možnosť vidieť aj procedúry, ktoré boli pacientom priamo poskytované.

       Prevádzkarka gastronomického zariadenia študentom umožnila nahliadnuť do kuchyne, v ktorej sa pripravujú pokrmy pre hosti. Hlavne poukázala na špecifickosť gastronomického zariadenia a sklady potravín. Zdôraznila, že sklady sú určené podľa druhu potravín a musia podľa toho byť aj od seba oddelené .

      V druhý deň sa žiaci zúčastnili prednášky z personálneho manažmentu, bola im vysvetlená aj organizačná štruktúra  kúpeľov, takisto boli oboznámení aj s náplňou pracovníkov v hotelierstve, hmotnou zainteresovanosťou zamestnancov a marketingom. Témy prednášok boli veľmi podrobne rozpracované, študentom vysvetlené a podložené videofilmom a prezentáciami.

    • Barmanský KURZ 2017
     • Barmanský KURZ 2017

      6. 12. 2017

           Povolanie barmana patrí v súčasnosti medzi najatraktívnejšie povolania v oblasti cestovného ruchu. Zvyky a chute spotrebiteľov, ktorí stále viac obľubujú miešané nápoje, sa zmenili a od dobrého barmana sa očakáva i pôsobivé „vyčarovanie“ chutného a farebne zladeného nápoja. To si však vyžaduje množstvo  hodín strávených so šejkrom, ochutnávaním, cibrením chutí, porovnávaním, zvládaním prípravy klasických miešaných nápojov.

      Naši študentii majú každoročne možnosť zdokonaľovať sa v príprave miešaných nápojov prostredníctvom barmanského kurzu, čo im umožňuje širšie uplatnenie na trhu práce.

      V tomto školskom roku sa BARMANSKÝ KURZ realizoval od 27. novembra do 1. decembra 2017 a už tradične budúcich barmanov zo študijného odboru hotelová akadémia školil  p. Majoroš, zástupca Slovenskej barmanskej asociácie.

      V priebehu päťdňového barmanského kurzu sa pätnásti študenti oboznámili s históriou barmanstva, s charakteristikou barmana, s významom a rozdelením miešaných nápojov (ďalej MN), s inventárom potrebným na prípravu MN, spoznávali kvalitné suroviny, z ktorých postupne pripravovali drinky, zdokonaľovali sa vo všeobecnom pracovnom postupe prípravy MN.

      Nebolo to jednoduché, veď museli nielen zvládnuť a využívať množstvo teoretických poznatkov, ale i správnu techniku miešania short, soft, long a fancy drinkov.  Pred pozorným okom školiteľa sa striedali pri bare a pripravovali známe svetové nápoje, napr. Mojito, Black Russian, Bacardi Coctail..., preberali všetky varianty prípravy koktailov – v miešacom pohári, v šejkri, priamou cestou do skla i v mixéri.  Harmonické zladenie farieb nápojov a svoju prácu so šejkrom  dokazovali počas prípravy fancy drinkov –  nápojov namiešaných podľa fantázie barmana, a tie „vyšperkovali“ zaujímavými dekoráciami a prezentáciou už hotových nápojov.

      V závere kurzu všetci frekventanti úspešne zvládli náročné skúšky z teórie i praktických zručností a stali sa držiteľmi CERTIFIKÁT-u, ktorý ich oprávňuje kvalifikovane pracovať ako barman v rôznych európskych krajinách.

      Najúspešnejším, Barbore Bartkovskej, Kataríne Repkovej, Štefanovi Zálešovi, Silvii Krišákovej, Miroslave Šulíkovej, riaditeľ školy, PaedDr. V. Buvalič udelil pochvalu za teoretické vedomosti a zručnosť pri miešaní nápoja.

      K dosiahnutému CERTIFIKÁT-u blahoželáme a všetkým absolventom kurzu želáme veľa i barmanských úspechov.

    • Výchovno-vzdelávací koncert „Čo o mne vieš“
     • Výchovno-vzdelávací koncert „Čo o mne vieš“

      1. 12. 2017

      V utorok 5. decembra sa študenti celej školy zúčastnili výchovno-vzdelávacieho koncertu „Čo o mne vieš" v sále kina Tatra. Hudobné predstavenie bolo zamerané na problematiku nebezpečenstiev, ktoré so sebou moderné technológie prinášajú. Celý koncert ukončila živá diskusia, kde sa študenti dozvedeli množstvo zaujímavého a užitočného pre svoj život v tejto oblasti.

    • Návšteva výstavy ruskej realistickej maľby pod názvom Pieseň duše
     • Návšteva výstavy ruskej realistickej maľby pod názvom Pieseň duše

      29. 11. 2017

      Dňa 29.novembra sa študenti I. a II. ročníka hotelovej akadémie zúčastnili výstavy ruskej realistickej maľby pod názvom Pieseň duše. Výstava sa konala v Tatranskej galérii v Poprade, kde sa študenti podrobne oboznámili s tvorbou velikánov ruského realistického výtvarného umenia. Výstava pozostávala z troch sekcií. V prvej časti sa nachádzali reprodukcie obrazov ruských maliarov, druhá sekcia pozostávala z originálov umelcov známych pod pojmom PEREDVIŽNICI. Študenti si tak mohli prezrieť diela svetoznámych maliarov zvučných mien.  Bonusom výstavy bola tretia sekcia, ktorá bola venovaná súčasnej tvorbe slovenského výtvarného umenia. Študenti mali možnosť porovnať súčasné výtvarné umenie s predchádzajúcim obdobím a stráviť deň plný umeleckých zážitkov.

    • Raňajky s primátorom mesta Stará Ľubovňa
     • Raňajky s primátorom mesta Stará Ľubovňa

      28. 11. 2017

      V chladné štvrtkové ráno, 16. novembra, sa študenti miestnych stredných škôl pomaly začali schádzať v malej zasadacej miestnosti Mestského úradu v Starej Ľubovni. Medzi nimi sme boli aj my, Valéria a Paula, šéfredaktorka a redaktorka nášho školského časopisu ŠUM. Medzi najlepších sme sa dostali za svoju prácu v časopise, úspechy v medzinárodnej súťaži SPOTREBA PRE ŽIVOT a Valéria i za úspechy v literárnej tvorbe.  

      Posadali sme si za veľký drevený stôl, na ktorom bol pekne uložený veľký výber raňajkových jedál. Bolo naozaj z čoho vyberať – od chlebíčkov, cez buchty rôznej chuti až po rozmanité ovocie. Z tvárí študentov sa dalo vyčítať, že každý bol zo stretnutia s pánom primátorom trošku nervózny. V tichosti sme netrpezlivo čakali.

      Na hodinách odbilo 9:00 a presne vtedy vošiel človek, ktorý má v meste najvyššie postavenie, primátor PhDr. Ľ. Tomko. Spoločnosť mu robil prednosta MsÚ Ing. A. Solár spoločne s PaedDr. Evou Kollárovou. S každým z nás sa osobne pozdravil, pôsobil veľmi vyrovnane a galantne. Hovorili sme mu o svojich úspechoch, či už v živote školskom alebo v súkromnom. Z našich výpovedí sa dalo usúdiť, že za stolom sedia študenti veľmi rozumní, ktorí vedia, čo od života chcú. Či už chemickí nadšenci, umelci, budúci lekári, právnici, spisovatelia, .... Z úspechov bol unesený aj pán primátor, na rozprávania študentov reagoval veľmi  pochvalne. Diskutovalo sa o nápadoch a vylepšeniach nášho mesta. Padali rôzne návrhy, otázky ale aj pripomienky. Pán primátor všetko akceptoval a ocenil naše podnety.

      Rozhovor to nebol len taký obyčajný, zistili sme, že naša hlava mesta má aj dobrý zmysel pre humor. Vtipkovali sme o mnohých veciach. Vtedy bolo cítiť, že nervozita, ktorou sme trpeli na začiatku, už opadla.

      Pri počúvaní ostatných študentov, ako o sebe hrdo rozprávali, si človek uvedomí, že naša doba na tom nie je až tak zle. Stále tu sú takí, ktorí sú predurčení spraviť veľké zmeny. Takéto stretnutia sú taktiež dobrým spôsobom, ako sa navzájom spoznávať so študentmi z ostatných mestských škôl.

      Paula Begalová, III.HOA

    • Školské kolo vo futsale
     • Školské kolo vo futsale

      24. 11. 2017

      Aj minulý týždeň sme venovali športu. Na škole sa už tradične uskutočnil školský turnaj vo futsale chlapcov, ktorého sa zúčastnilo spolu 40 študentov. Tí si svoje sily zmerali  v priebehu troch dní, tak aby sa veľmi nenarúšal priebeh vyučovacieho procesu. „Krásne zápolenia, množstvo gólov“, takto  to charakterizovali účastníci finálového súperenia, ktorého víťazmi sa stali študenti zo štvrtého ročníka hotelovej akadémie. 

      Počas turnaja predvádzali veľmi pekné výkony aj prváci z hotelovky, takže o budúcnosť tohto športu na škole obavy nie sú.

      Všetkým študentom, ktorí sa zúčastnili ďakujeme a víťazom srdečne blahoželáme.

    • Naše školské „STUŽKOVANIE“.
     • Naše školské „STUŽKOVANIE“.

      22. 11. 2017

      Od 10. novembra sme my, budúci maturanti, „mazáci“ školy, hrdými majiteľmi zelených stužiek. Nadviazali sme na dlhoročnú tradíciu školských stužkových slávností a svoje výnimočné chvíle sme prežili dvomi spôsobmi. Kuchári a čašníci zo IV.KCA, nadstavbári  z II.SVS v obradnej sieni Mestského úradu v Starej Ľubovni, kde sa nám prihovoril poslanec mestského zastupiteľstva JUDr. Rastislav Stašák. Naše „stužkovanie“ bolo doplnené krásnymi hudobnými i recitačnými vstupmi členov zboru pre občianske záležitosti. Ktoré ešte viac umocnili jedinečnosť tejto slávnostnej chvíle.

      Náročnejšiu cestu sme si zvolili my, piataci, budúci maturanti odboru hotelová akadémia. Podarilo sa nám nadviazať na starších kamarátov a pripravili sme pre svojich rodičov, učiteľov a majstrov odbornej výchovy svoju stužkovú slávnosť v jedálni Palma v Starej Ľubovni. Slávnostne odetí s trochu roztrasenými kolenami, no zároveň plní očakávaní sme stáli pred svojimi najbližšími, spomínali na spoločne prežité chvíle, výlety, exkurzie, na úspechy i malé životné zakopnutia. V očiach svojich rodičov i pedagógov sme vnímali hrdosť, dôveru a hlavne výzvu dokázať, že už sme zrelí. Zrelí na svoj stav, zrelí na svoj vek, zrelí na túto dobu.

      Po oficiálnej časti sme si už naplno užívali svoju stužkovú slávnosť a nezaostávali za nami ani rodičia a pedagógovia. Nálada bola výborná, programom sme mnohých „dohnali“ až k slzám cez veselý smiech a potom sa už tancovalo do (ne)skorého rána.

      Že sa naša stužková slávnosť vydarila, svedčí i fakt, že veľká „partia“ rodičov odišla o pol siedmej ráno a keby si nezabudli priniesť harmoniku, asi by sme domov odchádzali podstatne neskôr.

      A teraz už len naplno zabojovať, prebudiť svoju pevnú vôľu, prekonať vlastnú pohodlnosť, aby sme čo najlepšie zvládli maturitnú skúšku, náš oficiálny vstup do sveta dospelých.

      budúci maturanti z V.HOA, IV.KCA a II.SVS

    • Výborné umiestnenie SOŠ JARMOČNEJ 108 v stolnom tenise chlapcov
     • Výborné umiestnenie SOŠ JARMOČNEJ 108 v stolnom tenise chlapcov

      22. 11. 2017

      Dňa 16.11. 2017 sa uskutočnilo okresné kolo  chlapčenských družstiev stredných škôl v stolnom tenise v telocvični Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni.  SOŠ Jarmočnú  108, Stará Ľubovňa  zastupovali traja študenti - Mirga Ivan z II. MUP,  Lichvár Kristián z  III. HOA  a  Bandy Marcel z II. MSK. Súťaže sa zúčastnilo  5  stredných škôl v rámci okresu. Pod odborným vedením Ing. Jozefa Čandu  skončilo  naše družstvo  tesným rozdielom  bodov  4:3 vo finále na  druhom mieste.

      Celému družstvu k výsledku BLAHOŽELÁME a pevne veríme, že o rok bude na víťaznom stupni stáť práve SOŠ Jarmočná 108.

      Poradie prvých troch družstiev  bolo nasledovné:

      1. miesto: Gymnázium TV, Stará Ľubovňa
      2. miesto: SOŠ  Jarmočná 108,  Stará Ľubovňa
      3. miesto: Obchodná akadémia, Jarmočná 132,  Stará Ľubovňa
    • Okresné kolo v stolnom tenise - dievčatá
     • Okresné kolo v stolnom tenise - dievčatá

      15. 11. 2017

      Na  pôde Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni sa konalo okresné kolo v stolnom tenise dievčat. Našu školu reprezentovali štyri dievčatá, ktoré sa po vyrovnaných zápasoch umiestnili na peknom treťom mieste v rámci všetkých stredných škôl nášho okresu.

       

      BLAHOŽELÁME!!

    • 2. účelové cvičenie na EP v LOMNIČKE
     • 2. účelové cvičenie na EP v LOMNIČKE

      22. 11. 2017

      Dňa 18. 10. 2017  sa konalo na Elokovanom pracovisku v Lomničke 2. účelové cvičenie, ktorého cieľom bolo preveriť vedomosti a precvičiť si zručnosti  v oblasti  zdravotníckej prípravy, civilnej ochrany, dopravnej výchovy, pobytu a pohybu v prírode a brannej prípravy. Po teoretickej príprave, ktorá sa uskutočnila v špecializovaných priestoroch vybavených IKT- technikou mali naši študenti možnosť v teréne si priamo vyskúšať teoretické vedomosti a praktické zručnosti z danej problematiky. Pevne veríme, že pripravné aktivity zaujali a niektoré vedomosti a zručnosti využijú naši študenti pri rôznych životných situáciách.

    • Školské kolo v stolnom tenise
     • Školské kolo v stolnom tenise

      13. 11. 2017

      Minulý týždeň sa v telocvični SOŠ Jarmočná 108 urputne „bojovalo“. Svoje sily si v stolnom tenise zmerali tak chlapci, ako aj dievčatá. Po veľmi pekných, a niekedy aj dlhých súbojov sa zrodili víťazi, ktorí budú reprezentovať školu na okresnom kole v Starej Ľubovni. Veríme, že si účastníci poriadne zašportovali a tak si spríjemnili  chladné a  sychravé počasie.

      Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom srdečne BLAHOŽELÁME!!!

       

      Konečné umiestnenie:

                              - kategória chlapci: 

                                                      1. MIRGA Ivan ( II. MUP, EP Lomnička ) 

                                                      2. MIRGA Vladimír ( III. MUP, EP Lomnička )

                                                      3. LICHVÁR Kristián ( III. HOA )                

                               - kategória dievčatá:    

                                                      1. HABIŇÁKOVÁ Slávka ( III. HOA )

                                                       2. MAREKOVÁ Zuzana ( II. KCC )                     

                                                       3. VALEKOVÁ Valéria ( IV. HOA )

    • EUROCUP 2017
     • EUROCUP 2017

      8. 11. 2017

      Na pôde Hotelovej akadémie v Prešove sa v dňoch 24.-25.10.2017 konal 25. ročník medzinárodnej barmanskej súťaže EUROCUP 2017 pod záštitou predsedu  Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Petra Chudíka. Spoluorganizátorom súťaže bola Slovenská barmanská asociácia a Asociácia európskych škôl hotelierstva a turizmu.

          Táto súťaž patrí medzi najväčšiu súťaž tohto druhu v Európe. Počet súťažiacich barmanov juniorov bol 70 z 35 stredných škôl, medzi ktorými nechýbali školy z Talianska, Chorvátska, Ukrajiny a Poľska. Mladí barmani ukázali, aký nápoj dokážu vyčariť za pár minút z pripravených ingrediencií. Fantázia im nechýbala ani v príprave dekorácii z ovocia, zeleniny a voňavých bylín, ktorá je súčasťou miešaných nápojov.

      SOŠ Jarmočnú úspešne reprezentovali žiaci zo študijného odboru Hotelová akadémia Magdaléna Kerpčárová a Alžbeta Palubová z III. ročníka, pod odborným vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Lýdii Vilčekovej.

           Prvý deň súťaže barmani absolvovali písomný test, ktorý pozostával z tovaroznalectva, histórie miešaných nápojov a všeobecného prehľadu. Druhý deň sa miešali nápoje. Úlohou súťažiacich bolo pripraviť štyri porcie nápojov kategórie Barman’s choice drink a Soft drink podľa kritérií Slovenskej barmanskej asociácie (SkBA) a Medzinárodnej barmanskej asociácie (IBA). Súťažiaci sa nedali zahanbiť, pripravili nápoje, ktoré  nielenže hýrili rôznymi farbami a zaujímavými dekoráciami, ale často aj netradičnými chuťami.

      V kategórií jednotlivcov v rámci celej súťaže sa Magdaléna Kerpčárová umiestnila v striebornom pásme a Alžbeta Palubová v bronzovom pásme. Ako družstvo v rámci celej súťaže sa umiestnili v striebornom pásme, čím potvrdili, že študenti našej školy patria medzi tých lepších mladých barmanov.

      Obom študentkám ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a mesta.

       

      Srdečne blahoželáme k umiestneniu.

    • OZNAM - BARMANSKÝ KURZ
     • OZNAM - BARMANSKÝ KURZ

      6. 11. 2017

      Dňa 27.11.2017 - 1.12.2017 sa na SOŠ Jarmočná 108, bude organizovať BARMANSKÝ KURZ pod gesciou Slovenskej barmanskej asociácie. Po úspešnom absolvovaní kurzu študent získa certifikát BARMAN – NÁPOJÁR. Študenti z odborov hotelová akadémia, kuchár a čašník - servírka sa môžu prihlásiť u MOV Bc. Vilčekovej Lýdie.

    • EUROPA PARK - partner pre zahraničnú mobilitu študentov
     • EUROPA PARK - partner pre zahraničnú mobilitu študentov

      6. 11. 2017

      „Príležitosť, ktorá sa neodmieta.“ Takto  poňalo  vedenie Strednej odbornej školy na Jarmočnej ulici 108 v Starej Ľubovni pozvanie na krátku pracovnú návštevu od vrcholných predstaviteľov najväčšieho zábavného parku EUROPA PARK v Nemecku. Účelom návštevy bolo  nadviazanie spolupráce, ktorá by v budúcnosti  priniesla možnosť mobility žiakov školy do  oblasti Baden-Württenberg.

      EUROPA PARK RUST (www.europapark.de) nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Nemecka očaril už na prvý pohľad. Kolos, ktorý sa rozprestiera na sto hektároch územia, bol štyrikrát po sebe ocenený renomovaným medzinárodným odborným časopisom AMUSEMENT TODAY ako najlepší zábavný park na svete.  Vyše sto atrakcií v pätnástich „krajinách“ Európy ponúka množstvo príležitostí na zábavu návštevníkom všetkých vekových kategórií od tých  najodvážnejších  až po tých, ktorí to s dokazovaním odvahy veľmi nepreháňajú. Okrem adrenalínových atrakcií sa v parku každodenne odohráva množstvo predstavení, show či vystúpení rôzneho druhu i zamerania.

      Kvalitné a profesionálne prostredie zábavného parku ponúkajúce množstvo pracovných príležitostí v hoteloch či reštauráciách najvyšších kategórií a nutnosť komunikácie v cudzom jazyku môže našim žiakom zabezpečiť výrazný osobnostný i profesionálny rozvoj a rast. Ak k tomu pripojíme možnosť uplatniť sa ihneď po štúdiu, stáva sa pre nás EUROPA PARK „volkswagenom“ v hotelovom a gastronomickom sektore s výbornými benefitmi.      

      Osobné spoznávanie sa je v oblasti cestovného ruchu veľmi dôležité, preto nás teší, že predstavitelia zábavného parku EUROPA PARK prijali pozvanie na návštevu našej školy, mesta a regiónu. Tým potvrdili, že zástupcovia našej strednej odbornej školy urobili na nich veľmi  dobrý dojem a majú seriózny záujem o spoluprácu, ktorá prinesie osoh mnohým žiakom študujúcim v odboroch hotelová akadémia, kuchár, čašník, cukrár, hostinský či v nadstavbovom štúdiu v odbore spoločné stravovanie.            

    • Záložka do knihy spája školy
     • Záložka do knihy spája školy

      6. 11. 2017

      Október je od roku 2008 Medzinárodným mesiacom školských knižníc a Slovenská pedagogická knižnica k tomuto mesiacu vyhlásila už 6. ročník celoslovenského projektu pre stredné školy Záložka do knihy spája slovenské školy. Hlavnou témou tohto ročníka boli  Literárne osobnosti môjho regiónu.

      Ani my sme neostali bokom a do tohto projektu sme sa zapojili. Hlavná metodička pre školské knižnice nám pridelila Spojenú strednú odbornú školu zo Šale a našou úlohou bolo vyrobiť záložky do knihy, ktoré by predstavovali literárne osobnosti späté s naším regiónom, nadviazať kontakt s pridelenou školou, záložky si vymeniť a priblížiť si navzájom svoje školy. Podarilo sa nám splniť všetky úlohy, pripravili sme pre žiakov zo Šale záložky o Terézii Vansovej a Antonovi Marcovi a spolu s listom, propagačnými materiálmi, letáčikmi a výrobkami od našich spolužiakov z Lomničky sme záložky poslali do Šale. Boli to fajn aktivity, potešili nás záložky od rovesníkov zo Šale a, ktovie, či nenadviažeme aj nejaké kamarátstva.

      žiaci I.HOA, II.HOA, III.HOA a IV.HOA

      V Starej Ľubovni 20.októbra 2017

       

      Milá kolegyňa, milí žiaci!

       

      Ďakujeme Vám za záložky do kníh i publikácie o Vašom meste i škole.

      Záložky sa nám páčia a dúfame, že i naše si nájdu svojho nového majiteľa. Niektoré sú vydarenejšie, iné možno menej, ale všetci sme ich pripravovali ak nie na 100 určite aspoň na 80%.

      Napriek tomu, že nás rozdeľuje vyše tristo kilometrov, veríme, že potvrdíme jeden z cieľov projektu „Záložka do knihy SPÁJA školy“ a kontakt neprerušíme.

      Ak by ste chceli navštíviť náš región – Vyšné Ružbachy, Červený Kláštor, PIENINY, Jarabinský prielom, lyžiarske strediská, jeden z najkrajších slovenských hradov, hrad Ľubovňa, ..., môžete využiť aj naše školské ubytovacie zariadenie a užiť si naplno v krásnom prostredí voľné chvíle.

      Všetky informácie o škole i našom školskom živote                                           môžete získať na www.sosjsl.sk.

      Vaši rovesníci zo Starej Ľubovne a okolia, žiaci študijného odboru hotelová akadémia

      a učiteľka SJL Iveta Kuzárová.

       

      Mail, 24.10.2017

       

      Dobrý deň, západ zdraví ďaleký východ :)

      Veľmi pekne ďakujeme za balík , všetko prišlo v poriadku... Naši študenti už stihli poobdivovať váš región, je prekrásny a určite ich bude inšpirovať, aby ho navštívili.. Váš pozdrav som odovzdala vedeniu školy, ak bude možnosť, radi váš región navštívime...Záložky sú veľmi pekné, už dnes urobím nástenný panel s dievčatami a potom Vám pošlem aj foto. Aj my sa chceme veľmi pekne poďakovať vaším študentom za záložky a tlmočte prosím Vás pozdrav aj vedeniu školy za vašu perfektnú spoluprácu a nadviazanie nových kontaktov.. Prajem Vám ešte krásny deň    D.Stieranková

          

    • Milan Rastislav Štefánik, milovaný i zatracovaný
     • Milan Rastislav Štefánik, milovaný i zatracovaný

      3. 11. 2017

      Štvrtý októbrový pondelok je vyhlásený za Medzinárodný deň školských knižníc. Tohto roku tento pamätný deň pripadol na 23. október a práve vtedy v našej škole vyvrcholil októbrový projekt Milan Rastislav Štefánik, milovaný i zatracovaný“ v rámci celoslovenského projektu „ Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“.

      Žiaci našej školy  sa z literatúry faktu i odbornej literatúry dozvedeli zaujímavosti zo života a poslednom dni tejto, podľa niektorých politikov, kontroverznej osobnosti našich dejín, tretiaci na základe webquestu pripravili prezentácie o M.R.Štefánikovi, ktoré následne medzi svojimi rovesníkmi odprezentovali. Ostatní žiaci po odprezentovaní rôznych informácií diskutovali o národnej hrdosti, sebaobetovaní pre národ a životnom motte Štefánika „Veriť, milovať, pracovať.“

      Následne vytvorili pracovné tímy a pracovali na vlastných projektoch o M.R. Štefánikovi. Žiaci mohli navzájom obdivovať výsledky svojej fantázie, tvorivosti a spolupráce, z ktorých na záver spolu s organizátorkou projektu Mgr. Kuzárovou vytvorili nástenku.

    • Olympiáda o Európskej Únii
     • Olympiáda o Európskej Únii

      3. 11. 2017

      18. októbra 2017 pred desiatou hodinou dopoludnia sme v odbornej učebni zasadli k počítaču s cieľom zapojiť sa do celoslovenského elektronického kola Olympiády o EÚ. Túto súťaž pre trojčlenné tímy žiakov stredných škôl organizuje Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity Konštantína a Metoda v Trnave. A súťaž určite nebola jednoduchá. Organizátori pre nás pripravili dotazník s otázkami rôznej obtiažnosti a viaceré boli až príliš odborné. Obetovali sme časť svojho voľného času a študovali odporúčanú literatúru, aby naša príprava bola čo najlepšia. A to je už čo povedať.

      S blížiacou sa desiatou hodinou napätie stúpalo (súťažnú atmosféru s nami prežívala i pani učiteľka Kuzárová), dotazník mal byť zverejnený presne 25 minút a mali sme odpovedať na tridsať otázok. Krátku chvíľku ani nebol dostupný, nastala mierna panika, no nakoniec sme sa zahĺbili do jeho riešenia. Fungovali sme v duchu „nepodvádzaj, veď podvedieš iba sama seba“ a férovo, bez pomoci, sme odpovedali len na základe našich poznatkov.

      Aj keď sme skončili tesne v druhej polovici poľa porazených (do súťaže sa zapojilo 178 škôl), máme dobrý pocit, že sme urobili niečo pre svoj všeobecný rozhľad a získali množstvo poznatkov o fungovaní spoločenstva, do ktorého patrí i naše Slovensko.

      Veronika Baňasová, Simona Bočkajová, Valéria Valeková, žiačky IV.HOA

    • Okresné kolo vo futsale chlapcov
     • Okresné kolo vo futsale chlapcov

      2. 11. 2017

      V utorok 24.10 sa desiati študenti školy zúčastnili futsalového zápolenia. V športovej hale sa okresného kola zúčastnilo päť družstiev. Po úvodných kolách sa naši „zverenci“ prebojovali do semifinále, kde sa k nim v penaltovom rozstrele nepriklonilo šťastie a nepostúpili do vytúženého finále. To im však ale na silách nič nedobralo a v zápase o tretie miesto zdolali Obchodnú akadémia a skončili tak na peknom treťom mieste.

      Blahoželáme!

       

       

    • Zástupcovia Stavebnej fakulty Tuke na škole
     • Zástupcovia Stavebnej fakulty Tuke na škole

      31. 10. 2017

      V pondelok 23.10 sa študenti stavebných odborov stretli so zástupcami Stavebnej fakulty TUKE. Účelom ich návštevy bolo sprostredkovať študentom  informácie potrebné k ďalšiemu štúdiu  na stavebnej fakulty, možnosti ďalšieho rozvoja študentov a ukázať perspektívu do budúcnosti v stavebnom sektore.                

                                                                                           

     • Jesenné prázdniny

      27. 10. 2017
      Milí žiaci,
      
      oznamujem Vám, že dňa 30.10.2017 (pondelok) sa začínajú jesenné prázdniny,
      ktoré trvajú do 31.10.2017 (utorok). Posledný deň vyučovania pred začiatkom
      prázdnin je 27.10.2017 (piatok).
      
      Vyučovanie po prázdninách podľa príslušného rozvrhu hodín pokračuje
      2.11.2017 (štvrtok).
      
      
      Prajem Vám príjemné prežitie jesenných prázdnin.
      
      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy
     • Študenti SOŠ Jarmočná 108 ocenení veľvyslancom Brazílie

      5. 11. 2017

      Študenti SOŠ Jarmočná 108 ocenení veľvyslancom Brazílie - Obrázok 1Študenti stredných odborných škôl a hotelových akadémii Slovenska sa každoročne stretávajú v baristickej súťaži " SLOVAK BARISTA CUP" junior, aby predviedli svoje zručnosti pri príprave kávy.

      Aj v tomto školskom roku sa 13.10.2017 konalo ďalšie kolo baristickej súťaže v pristoroch nákupného strediska CITY Aréna v Trnave. Súťažilo 23 súťažiacich z celého Slovenska vrátane Strednej odbornej školy, Jarmočná 108. Školu reprezentovali študenti zo študijného odboru hotelová akadémia Valéria Valeková zo 4. ročníka a Júlia Filičková, z 2. ročníka pod vedením majsterky odbornej výchovy Mgr. Heleny Hutníkovej.

      Súťaž pozostávala z dvoch súťažných disciplín:

      1. Nastavenie mlynčeka,

      2. Príprava kávových nápojov.

      Študenti sa tejto súťaže zúčastnili prvý krát a umiestnili sa v stredných priečkach, čo na "nováčika" nie je zlé. Zároveň dostali pochvalu a povzbudenie od svojich hodnotiacich komisárov.

      Valéria Valeková navyše získala od veľvyslanca Brazílie špeciálne ocenenie za veľmi dobrú techniku a nebojácnosť nováčika.

     • Okresné kolo v cezpoľnom behu

      20. 10. 2017

      Okresné kolo v cezpoľnom behu - Obrázok 1V okolí stredovekého tábora pod hradom Ľubovňa sa 5. októbra 2017 uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov základných a stredných škôl.

      Našu školu v mimoriadne nepriaznivom počasí reprezentovali trojčlenné družstvá chlapcov – Lukáš Čerkala, Peter Sýkora, Jozef Borovský, a dievčat – Valéria Valeková, Miroslava Šulíková, Gabika Hrebíková.

      Študent IV.ročníka hotelovej akadémie, Lukáš Čerkala, nenašiel vo svojej kategórii premožiteľa a umiestnil sa na krásnom prvom mieste, družstvo chlapcov na základe výsledkov zo súťaže jednotlivcov sa umiestnilo na 3. mieste. Najlepšou z dievčat bola Mirka Šulíková, ktorá si vybehala 7. miesto, a dievčatá v kategórii družstiev obsadili 4. miesto.

      Víťazovi i všetkým súťažiacim blahoželáme a Lukášovi zároveň držíme palce, aby čo najlepšie obstál v krajskom kole cezpoľného behu.

     • EURES mladým

      20. 10. 2017

      EURES mladým - Obrázok 15. októbra 2017 študenti 5.ročníka hotelovej akadémie absolvovali seminár EURES mladým, ktorý zorganizoval ÚPSVaR v Starej Ľubovni. Hlavným cieľom seminára je uľahčiť budúcim absolventom vstup na trh práce, preto žiaci získali množstvo informácií o (ne)zamestnanosti i ponukách práce v našom okrese, okresoch Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves a poľskom Novom Sączi. Zároveň sa dozvedeli, akým spôsobom si môžu hľadať overené pracovné príležitosti prostredníctvom elektronického EURES systému hlavne v Nórsku, Švédsku, Dánsku, Nemecku a Rakúsku, o nákladoch na bývanie i odvodovom zaťažení v týchto krajinách.

       

       

       

       

     • SOŠ Jarmočná 108 na Dni Prešovského kraja

      18. 10. 2017

      SOŠ Jarmočná 108 na Dni Prešovského kraja - Obrázok 1Stredná odborná škola, Jarmočná 108 Stará Ľubovňa v rámci Dňa Prešovského kraja prezentovala svoju činnosť a hotové výrobky študentov učebného odboru cukrár a študijného odboru hotelová akadémia.

      Študenti sa zapojili do súťaže o najkrajšiu tortu na tému Zlatá jeseň. V škole si pripravili a naplnili korpusy. Počas súťaže pred zrakom verejnosti na pôde PSK ich zdobili rôznou technikou, vytvárali marcipánové ozdoby a dokončili ich podľa vlastnej fantázie. Návštevníci mali náročnú úlohu vybrať zo štyroch tú najkrajšiu.  Po sčítaní hlasov na prvom mieste sa umiestnila torta s názvom TAJUPLNÁ JESEŇ, ktorú zhotovila študentka 2. ročníka odboru cukrár Simona Borovská,na druhom mieste torta – KVET SLNKA  a na treťom mieste dve torty – JEŽKO PICHLIAČIK a PLODY JESENE.

      Druhou aktivitou študentov študijného odboru hotelová akadémia bola prezentácia cukrárenských výrobkov, kde si mohli návštevníci ozdobiť svoj vlastný koláčik.

      Študenti pod vedením majstrov odbornej výchovy pripravili široký sortiment cukrárenských výrobkov: dvojfarebné rožteky z kysnutého cesta, bratislavské rožky, cookies,  mini bábovky, medovníčky s čokoládou, linecké pečivo a pod. Návštevníci najviac pochvaľovali cviklové muffinky s čokoládovým krémom. Veľký úspech hlavne u deti mali zdobené medovníčky, ktoré si sami ozdobili.

      Celý priebeh Dňa Prešovského kraja študenti úspešne zvládli a domov odchádzali s dobrým pocitom z vykonanej práce a samozrejme s ocenením.

       Dúfame, že v svojich zručnostiach budú naďalej pokračovať a zdokonaľovať sa.

       

     • 3. ÚČELOVÉ cvičenie

      30. 10. 2017

      3. ÚČELOVÉ cvičenie - Obrázok 1Dňa 4.10.2017 sa zúčastnili študenti 2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia 3. účelového cvičenia.

      Pracovali na stanovištiach v areáli školy, kde si nacvičovali prvú pomoc pri zlomeninách, zastavení krvácania a poučili sa o topografii. Po prestávke sa presunuli na okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni, kde im hasiči vysvetlili organizačnú štruktúru, ukázali vybavenie miestností a vysvetlili, k akému zásahu ktorú techniku používajú. Žiaci si niektoré činnosti sami vyskúšali. Zistili, akou kondíciou a špeciálnymi vedomosťami musia hasiči disponovať.

       

       

       

    • CATERING počas 26. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku
     • CATERING počas 26. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku

      4. 10. 2017

      Posledný septembrový víkend sa niesol v jarmočnom duchu a naša škola už tradične má v tomto čase  svoje stále miesto v obradnej miestnosti Mestského úradu v Starej Ľubovni. Študenti odboru hotelová akadémia opäť pripravili pre predstaviteľov mesta, ich hostí a účinkujúcich pokrmy studenej kuchyne a svojou profesionálnou zručnosťou prispeli k zdarnému priebehu XXVI. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku.

    • 1.ÚČELOVÉ cvičenie
     • 1.ÚČELOVÉ cvičenie

      2. 10. 2017

      Dňa 28.9.2017 sa uskutočnilo 1. účelové cvičenie študentov 1.ročníkov. Obsahom cvičenia boli zaujímavé témy ako „riešenie mimoriadnych udalostí (požiar, následná evakuácia), adaptácia a zvládanie stresu, pohyb a pobyt v prírode, zdravotná príprava a iné..“

      Študenti prežili pri plnení obsahu účelového cvičenia nie len krásny slnečný deň naplnený fyzickými aktivitami, ale aj  plný dojmov z úžasnej prírody nášho blízkeho okolia.

    • Slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018
     • Slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018

      31. 8. 2017

      Vážení rodičia, milí žiaci, priatelia školy,

      riaditeľstvo Strednej odbornej školy Jarmočná 108 Vám oznamuje,

      že slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018  sa uskutoční

                                       v pondelok 04.09.2017:

      -  v Starej Ľubovni,v priestoroch vestibulu stravovacieho objektu o 9.00 hod,

      - na Elokovanom pracovisku v Lomničke, vo vestibule objektu o 10.30 hod.

       

      Srdečne Vás všetkých pozývame a tešíme sa na spoločné stretnutie.

       

      Riaditeľstvo Strednej odbornej školy Jarmočná 108.

    • Komisionálne skúšky - August 2017
     • Komisionálne skúšky - August 2017

      29. 6. 2017

      Termíny a časy opravných skúšok v mesiaci august 2017 za školský rok 2016/2017:

       

      Hotelová akadémia - 1.ročník

      Anglický jazyk - 30.08.2017 - 09:00 hod.

      Nemecký jazyk - 30.08.2017 - 10:00 hod.

      Hotelová akadémia - 2.ročník

      Matematika - 30.08.2017 - od 09:00 hod.

    • Literárny Kežmarok
     • Literárny Kežmarok

      22. 6. 2017

      8 a 9. júna 2017 sa uskutočnilo stretnutie mladých literárnych tvorcov spojené so slávnostným vyhodnotením výsledkov 52. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže LITERÁRNY KEŽMAROK. Naša študentka Valéria Valeková z tretieho ročníka študijného odboru hotelová akadémia sa ocitla medzi ocenenými. Aj keď ako súťaživý typ bola spočiatku trochu sklamaná, že získala „iba“ čestné uznanie, po slovách hlavného porotcu, ktorý uviedol, že jej básne boli veľmi príjemným osviežením súťaže a je raritou vidieť žiaka strednej odbornej školy ako úspešného literárneho tvorcu, si naplno vychutnala svoj úspech.

      Valéria mala vo svojej kategórii 71 súperov z gymnázií a umeleckých škôl a uspela spolu s ďalšími  desiatimi ocenenými žiakmi, ktorí sa buď umiestnili na prvom až treťom mieste, alebo získali čestné uznanie.

       

      Našej mladej autorke BLAHOŽELÁME a želáme množstvo podnetov pre ďalšiu literárnu tvorbu.

                        Literárny Kežmarok - Obrázok 1

       

    • EU Invest Roadshow
     • EU Invest Roadshow

      16. 6. 2017

      Dňa 8.6.2017 sa v Poprade uskutočnilo  interaktívne diskusné fórum s názvom EU Invest Roadshow, na ktorom sa zúčastnili aj naši študenti. Cieľom podujatia bolo diskutovať o aktuálnom dianí v EÚ a tiež podporiť participatívne  euroobčianstvo u mladých ľudí. 

                             Organizátorom fóra bolo centrum Europe Direct Poprad (plní funkciu regionálneho informačného miesta o EÚ), ktoré v spolupráci s agentúrou CREATIVE PRO a.s. pripravilo toto podujatie pre študentov stredných škôl z Popradu, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne. Lektorom diskusného podujatia bol pán Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

                        Nakoľko malo podujatie v názve diskusné fórum, diskutovalo sa. Študenti, ktorí sa hanbili verejne položiť otázku pánovi Chrenekovi, použili aplikáciu slido.com.

        S diskutujúcimi sa napokon „roztrhlo vrece“. Sms  s otázkou si prečítal lektor i diskutujúci priamo na premietacom plátne kinosály Tatran.Otázky adresované pánovi Chrenekovi  sa týkali aktuálneho diania v EÚ-  a to bezpečnosti v EÚ, teroristických   útokov, emigrácie, prijímania utečencov  i brexitu  Veľkej Británie.Do diskusie sa zapojil i náš žiak, ktorý sa prostredníctvom slido.com  opýtal pána Chreneka, čo si myslí o vystúpení Slovenska  z NATO. Čas určený  na otázky sa využil do poslednej minúty. Mladí ľudia tak ukázali, že im  osud  EÚ  i vlastnej krajiny nie je ľahostajný a že sa živo zaujímajú o dianie v EÚ.

    • SCHIEDEL
     • SCHIEDEL

      13. 6. 2017

      V krásny štvrtkový deň sme sa opäť výrazne napredovali. Študenti učebného odboru murár a nadstavbového štúdia stavebníctvo boli účastní odbornej prezentácie na tému „KOMÍNY“. O doplnenie odborných vedomosti sa postaral pán Špak, ktorý pôsobí v jednej zo špičkových firiem s viac ako 70 ročnou históriou v oblasti komínových technológií. Prezentoval študentom komínové systémy firmy Schiedel, spôsob fungovania a správny technologický postup zhotovovania jednotlivých komínových systémov na stavbách. Upozornil na možné vyskytujúce sa chyby, ktorých sa dopúšťajú zhotovitelia stavieb a mnoho iného z komínového sveta.

      Ďakujeme!

    • OSWIENČIM a BREZINKA – temné miesta na mape Európy
     • OSWIENČIM a BREZINKA – temné miesta na mape Európy

      12. 6. 2017

      8. júna 2017 štyridsaťštyri študentov našej školy spolu so svojimi pedagógmi, Mgr. J. Bondrom, PaedDr. M Mytníkovou a Mgr. I.Kuzárovou navštívili priestory koncentračných táborov v OSWIENČIME a BREZINKE – nemých svedkov holokaustu a genocídy počas 2.svetovej vojny. Návštevou týchto miest sa zavŕšil školský projekt „PO STOPÁCH NAŠEJ TEMNEJ MINULOSTI“.

      Výpravu doplnila delegátka CK Wald Tour pani Marecová, manželka spisovateľa Antona Marca, ktorá už počas cesty veľmi pútavo rozprávala o histórii Poľska, jeho zaujímavostiach, príčinách vytvárania koncentračných táborov práve na poľskom území. Postupne nás oboznámila s hlavnými  postavami, ktoré rozhodovali brutálnym spôsobom o biednom živote či smrti väzňov, priblížila zmýšľanie a činnosť doktora Mengeleho a veliteľa tábora Hössa, ponúkla zamyslenie sa nad vyjadreniami manželky veliteľa tábora, ktorá prežila „vraj najkrajšie a najšťastnejšie“ obdobie spolu so svojimi deťmi v areáli tábora a vôbec „nevedela“, čo sa v tábore napriek smradu zo spálených ľudských tiel deje, priblížila následné osudy nielen členov vedenia tábora, ale i Hösseho detí, z ktorých jedna dcéra bola známou modelkou.

    • SPOTREBA pre život
     • SPOTREBA pre život

      19. 6. 2017

      Redakčná rada školského časopisu ŠUM pripravila špeciálne spotrebiteľské číslo časopisu a následne sa opäť zapojila do medzinárodnej súťaže školských časopisov zameraných na spotrebiteľské vzdelávanie SPOTREBA PRE ŽIVOT 2017. Táto súťaž sa pravidelne koná pod záštitou ministerstva školstva a europoslankýň p. Smolkovej, pre slovenské kolo, a p. Sehnalovej, pre české kolo. Témou jubilejného 20. ročníka tejto súťaže bolo mimosúdne riešenie sporov.

      Snaha sa našim redaktorkám, Valérii Valekovej, šéfredaktorke z III.HOA, Paule Begalovej, Eve Tarjányiovej, obe z II.HOA, vyplatila, odborná hodnotiaca komisia im udelila HLAVNÚ CENU. Vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo 2. a 3. júna 2017 v Kúpeľoch Červený Kláštor a prizvaných bolo 10 najúspešnejších redakčných rád.

      Slávnostné vyhodnotenie súťaže prebiehalo v pracovnom i slávnostnom duchu. 2. Júna v piatok študenti absolvovali túru v prielome Dunajca a večer získavali ďalšie poznatky z oblasti mimosúdneho riešenia hlavne spotrebiteľských sporov priamo od naslovovzatej odborníčky mediátorky Mgr. H. Mezenskej. V sobotu 3.júna prebehlo slávnostné vyhodnotenie, na ktorom nechýbali ani najzaujímavejšie osobnosti, obe europoslankyne Mgr. Smolková a MUDr. Sehnalová. Obe hovorili o spotrebiteľských problémoch v EÚ, o rozdielnosti kvality potravín v krajinách EÚ a o ich snahe dospieť k rovnosti spotrebiteľov v celej EÚ. Zároveň ocenili tvorivosť, fantáziu i prehľad súťažiacich, ktorí dokázali svoje poznatky pretaviť do príspevkov v časopisoch. Pán Zdenek Krul, dlhoročný organizátor českého kola súťaže, vyzdvihol nielen zapojenosť slovenských škôl do súťaže, ale i vyššiu kvalitu slovenských časopisov. Kým na Slovensku sa do súťaže zapojilo 24 škôl, v Českej republike to bolo iba 14 škôl.

      Súťažiacich zároveň pozdravil primátor mesta Stará Ľubovňa, p. Tomko, i zástupkyňa  Ministerstva hospodárstva SR.

      Naše redaktorky získali množstvo nových poznatkov a po povzbudivom rozbore kvality svojho časopisu „dostali chuť“ i na ďalší ročník súťaže, ktorého hlavnou témou bude práve kvalita potravín v EÚ.

      ČASIPIS ŠUM - Spotreba pre život 2017:

      SUM_SPOTREBA_PRE_ZIVOT_2017.pdf

    • Najlepší ľubovniansky ZÁVIN
     • Najlepší ľubovniansky ZÁVIN

      7. 6. 2017

      V súťaži o najlepší a najchutnejší závin, nechýbala ani naša škola. Opäť sme sa zapojili do súťaže, ktorú organizovalo Mesto Stará Ľubovňa v rámci 2. Ľubovnianskeho majálesu. Študenti spolu s majsterkou odbornej výchovy Bc. Lýdiou Vilčekovou pripravili v odbornej učebni chutný makový závin, ktorý mal veľký úspech. Záviny hodnotila porota a zo siedmich súťažiacich  náš závin získal 2. miesto. Cenu počas slávnostného vyhodnotenia prevzala hlavná majsterka odbornej výchovy.

      Blahoželáme!

    • OZ školstva a vedy na pôde SOŠ
     • OZ školstva a vedy na pôde SOŠ

      7. 6. 2017

      Študenti študijného odboru hotelová akadémia mali opäť možnosť preukázať svoje zručnosti pri príprave obeda podávaného formou bufetových stolov pre hostí z OZ PŠaV na Slovensku, ktorí nás navštívili spolu so  zástupcami partnerského Českomoravského odborového svazu pracovníků školsví. Teší nás, že hostia odchádzali spokojní a nadšení prácou našich študentov.

    • "Družstvá prvej pomoci"
     • "Družstvá prvej pomoci"

      5. 6. 2017
      Dňa 17.5. 2017 sa zúčastnili študenti našej školy zdravotníckej súťaže "Družstvá prvej pomoci", konanej v okrese Bardejov.
      Z praktickej časti súťaže v poskytovaní prvej pomoci skončili na druhom mieste so stratou dvoch bodov (226 Z 228). Po teoretickom teste z dejín Červeného kríža sa umiestnili v konečnom poradí na 7. mieste.
      Študenti preukázali veľmi dobrú pripravenosť a zručnosť z oblasti poskytovania prvej pomoci raneným.
    • Tradičná kuchyňa na hrade ĽUBOVŇA
     • Tradičná kuchyňa na hrade ĽUBOVŇA

      23. 5. 2017

      V krásne piatkové popoludnie študenti našej školy pripravili jedlá tradičnej kuchyne pre hostí Ľubovnianského múzea. Študenti odboru hotelová akadémia sa pod odborným vedením majstrov odborného výcviku podieľali svojimi gastronomickými zručnosťami na príprave pokrmov našich starých mám. Odborným servisom týchto jedál a nápojov prispeli ku krásnemu večeru, na hrade Ľubovňa.

    • Pokyny pre študentov na 22. 5 – 26. 5. 2017
     • Pokyny pre študentov na 22. 5 – 26. 5. 2017

      19. 5. 2017

      V súvislosti s MS sa mení organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu nasledovne:

      22. 5. 2017

      Skupina č.1 – triedy  III.HOA, III.KCA, III.KCC, III.MSK absolvujú Kurz ochrany života a zdravia

      Skupina č. 2  -  triedy I.HOA, II.HOA absolvujú účelové cvičenie

      - Zraz účastníkov 1. a 2.  skupiny je na školskom dvore, vzadu pri dielňach o 8. 00 h 

      8. 30 – 10. 00 h prednášky v učebni č.1

      - 10. 00 – 13. 00 h – topografická príprava  v širšom okolí školy

      ÚČASŤ POVINNÁ!!!!!!

       

      Skupina č. 3 – I.SVS, II.KCM – enviromentálna  výchova – exkurzia + brigáda v Ekose, s.r.o.

      - zraz o 8. 00 h pri Ekose

      ÚČASŤ POVINNÁ!!!!!!


      23. 5. 2017

      Skupina č.1 – triedy  III.HOA, III.KCA, III.KCC, III.MSK absolvujú Kurz ochrany života a zdravia

      - turistika

      - zraz účastníkov na železničnej stanici o 7. 40 h

      ÚČASŤ POVINNÁ!!!!!!

       

      OSTATNÉ TRIEDY  - vyučovanie podľa upraveného rozvrhu hodín!!!


      24. 5. 2017

      Skupina č.1 – triedy  III.HOA, III.KCA, III.KCC, III.MSK absolvujú Kurz ochrany života a zdravia

      - športovo-branný deň na ihrisku školy

      - zraz účastníkov o 8. 00 hod. na ihrisku školy

      ÚČASŤ POVINNÁ!!!!!!

       

      OSTATNÉ TRIEDY  - vyučovanie podľa upraveného rozvrhu hodín!!!


      25. 5. 2017

       

      VŠETKY TRIEDY vyučovanie podľa riadneho rozvrhu hodín!!!


      26. 5. 2017

       

      VŠETKY TRIEDY vyučovanie podľa riadneho rozvrhu hodín!!!

    • Medzinárodný deň MLIEKA
     • Medzinárodný deň MLIEKA

      17. 5. 2017

      Utorok 16.05.2017 sa niesol v duchu „MLIEKA“. Odborní pedagogickí zamestnanci školy si pri príležitosti Medzinárodného dňa mlieka pripravili pre študentov Strednej odbornej školy Jarmočnej 108 mliečny deň. Náučná odborná prednáška zameraná na mlieko a mliečne výrobky bola doplnená malou degustáciou. Študenti študijných a učebných odborov zameraných na hotelierstvo a gastronómiu si mohli pochutnať na tvarohovej, bryndzovej nátierke, ochutnali zdravý a výživný mliečny kokteil a to všetko im pripravili ich spolužiaci – študenti tretieho ročníka odboru kuchár.

    • 5. ročník súťaže TOP turistická destinácia regiónu -MLADÝ TVORCA
     • 5. ročník súťaže TOP turistická destinácia regiónu -MLADÝ TVORCA

      17. 5. 2017

      Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vyhlásilo súťaž TOP turistická destinácia regiónu. Do tejto súťaže sa so svojimi tvorivými myšlienkami a nápadmi zapojili aj naši  študenti Strednej odbornej školy na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni.

      Študenti študijného odboru hotelovej akadémie Bianka Valeková, Kristína Bittnerová, Ľubomír Varga, Sebastián Fedorko pod  odborným pedagogickým vedením Ing. Kataríny Kmečovej vytvorili projekt „OSUDY VPÍSANÉ V DREVE“ – Ľubovniansky skanzen. Projekt pozostával z videovizitky o skanzene pod hradom Ľubovňa, z powerPointovej prezentácie a propagačného materiálu (banneru).

      Po úspešnom absolvovaní rezortného kola študenti absolvovali celoštátnu súťaž. Konala sa v Nitre na Agrokomplexe počas celoštátnej prezentačnej výstavy stredných odborných škôl Mladý tvorca. V dňoch 26. – 28. apríla 2017 študenti odprezentovali svoj projekt v pripravenom prezentačnom stánku. Za tvorivú a nápaditú prezentáciu naši študenti získali prvenstvo a bola im odovzdaná CENA MINISTRA.

    • Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2017
     • Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2017

      11. 5. 2017

      Okrem stavbárov a stolárov si na výstavisku Agrokomplex v Nitre  prišli na svoje i milovníci „sladkého čarovania“. 27. apríla 2017 prebiehala okrem celoslovenskej súťaže stavebných remesiel v odboroch murár a stolár Skills Slovakia – SUSO 2017  i súťaž Tvorivý cukrár v rámci výstavy Mladý tvorca 2017, ktorú vyhlasuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s  Ministerstvom hospodárstva SR. Naša žiačka, Andrea Fidermáková, tretiačka v  učebnom odbore cukrár, pripravovala spolu s ďalšími ôsmimi súťažiacimi cukrármi tortu na tému „Môj rodný kraj“. Mladí cukrári pracovali štyri hodiny, počas ktorých predviedli svoj talent, kreativitu, nápaditosť i praktické zručnosti. Prísnemu oku odbornej poroty nič neuniklo, porotcovia okrem dodržania časového limitu hodnotili chuť výrobku, jeho vzhľad i dodržiavanie hygieny pri práci. Hoci Andrea neodchádzala zo súťaže s medailou, jej torta mala medzi divákmi veľký ohlas a zároveň naša mladá cukrárka spolu so svojou majsterkou OVY, Bc. Gabrielou Hanečákovou, získala množstvo inšpirácií pre ďalší profesionálny rast. 

    • 3. ročník súťaže stavebných remesiel v odbore stolár Skills Slovakia – SUSO 2017
     • 3. ročník súťaže stavebných remesiel v odbore stolár Skills Slovakia – SUSO 2017

      11. 5. 2017

      V 3. ročníku súťaže stavebných remesiel v odbore stolár Skills Slovakia – SUSO 2017, ktorý prebiehal 27. a 28. apríla 2017 na výstavisku Agrokomplex v Nitre sa nedali sa zahanbiť ani naši stolári, prváci Martin Kuľanda a Martin Pružinský, ktorí pod vedením majstra odbornej výchovy Bc. Martina Leščinského taktiež preukázali v celoslovenskom finále medzi stolármi dobré teoretické vedomosti i výborné praktické zručnosti. Ich meranie síl prebiehalo v dvoch disciplínach, v teoretickej časti, v teste, a praktickej časti, práci s drevom. Pozícia našich chlapcov v súťaži však bola veľmi ťažká, pretože ich súpermi bolo šesť dvojíc druhákov a tretiakov. Napriek tomu pri výrobe dreveného univerzálneho podstavca podľa predloženého technického výkresu bezproblémovo pracovali s modernými  stolárskymi strojmi, vodorovnou dlabačkou, ponornou pílou a formátovacou pílou od rôznych partnerov súťaže, za čo boli odbornou porotou hodnotení veľmi pozitívne.

      Pre drobné nováčikovské chybičky a ťažkú pozíciu medzi druháckymi a tretiackymi družstvami sa naši chlapci umiestnili na peknom piatom mieste.                                    

       

    • 3. ročník súťaže stavebných remesiel v odbore murár Skills Slovakia – SUSO 2017
     • 3. ročník súťaže stavebných remesiel v odbore murár Skills Slovakia – SUSO 2017

      11. 5. 2017

      Stalo sa už tradíciou, že v závere apríla patria priestory výstaviska AGROKOMPLEX v Nitre súťažným prehliadkam zastrešeným Štátnym inštitútom odborného vzdelávania, na ktorých si tvoriví stredoškoláci z celého Slovenska porovnávajú svoje odborné zručnosti v rôznych remeslách. 

      Patrik Bačik a Aleš Imrich, žiaci učebného odboru murár, pod vedením p. Štefana Šuliana, majstra OVY, bojovali 27. a 28. apríla 2017 o čo najlepšie umiestnenie vo finále 3. ročníka celoslovenskej súťažnej prehliadky stavebných remesiel Skills Slovakia – SUSO s ďalšími piatimi dvojicami z celého Slovenska. Súťažiaci pracovali vo dvojiciach na úlohách z teórie a praktických zručností. Okrem testu pozostávajúceho z 35 odborných otázok pracovali aj na praktických úlohách: zhotovovali fasádnu vzorku značky CEMIX, zhotovovali komín SCHIEDEL, vymurovali pravouhlý segment z tvárnic YTONG,  pravouhlý segment z tehál POROTHERM a pravouhlý segment s okenným otvorom s prekladom z tehál HELUZ podľa zadaného výkresu. Odborná porota  hodnotila nielen dodržanie rozmerov, dodržiavanie technologického postupu a technické parametre, ale aj dodržanie bezpečnosti ochrany zdravia pri práci. Naším reprezentantom uniklo postupové druhé miesto na medzinárodné kolo súťažnej prehliadky stavebných remesiel v Prahe len o jeden bod, no výborné tretie miesto medzi najlepšími z celého Slovenska svedčí o kvalitnej príprave našich žiakov pre budúce povolanie.

     • Prijímacie konanie - VÝSLEDKY

      12. 5. 2017

      Výsledné poradie uchádzačov pre prijatie do študíjneho odboru 6323 K Hotelová akadémia

      Vysledkova_listina.pdf

      Zápis do prvého ročníka  sa uskutoční v utorok 16. 05. 2017 a v stredu 17. 05. 2017 od 09.00 hod.  do 16.30 hod. na sekretariáte školy.

      Žiaka do prvého ročníka zapisuje rodič alebo jeho zákonný zástupca prostredníctvom zápisného lístka v uvedenom termíne.  Zápisný lístok vydala uchádzačovi o štúdium príslušná základná škola a je potrebné ho pri zápise predložiť riaditeľovi školy.

      Ak z akéhokoľvek dôvodu zákonnému zástupcovi žiaka uvedené termíny pre zápis nevyhovujú, je možné si dohodnúť iný termín na telefónnom čísle 052/71 643 11.  

      Žiaci, ktorí sa umiestnili v poradí na 31. až 45.  mieste môžu byť prijatí v prípade, ak sa nezapíšu všetci prijatí žiaci (umiestnení v poradí od 1. do 31. miesta) na základe podaného odvolania.

    • Medzinárodný volejbalový turnaj stredných odborných škôl
     • Medzinárodný volejbalový turnaj stredných odborných škôl

      5. 5. 2017
      V posledných aprílových dňoch sa žiaci Strednej odbornej školy Jarmočnej 108 zúčastnili na medzinárodnom volejbalovom turnaji v Starom Saczi v rámci športových hier troch územných
      krajov juhovýchodného poľska a v pozícií medzinárodného zástupcu sme sa opäť úspešne prezentovali.
      Po mimoriadne dobrých športových výkonoch naši žiaci obsadili vynikajúce 2. miesto a vo
      finále bol nad naše sily iba MAJSTER Poľska odborných škôl. 
      Chlapcom za predvedený výkon srdečne blahoželáme a želáme veľa podobných športových úspechov.
    • Finančná olympiáda - FINÁLE
     • Finančná olympiáda - FINÁLE

      5. 5. 2017

      René Fröhlich, študent odboru hotelová akadémia, reprezentoval našu školu medzi dvadsiatkou najlepších riešiteľov vedomostnej súťaže FINANČNÁ OLYMPIÁDA v Bratislave, ktorí úspešne prešli prvými dvoma súťažnými kolami. Do piateho ročníka súťaže sa zapojilo 5 571 stredoškolákov z celého Slovenska. Študentov čakal vo finálovom kole test zameraný na svet financií, objasnenie ekonomických pojmov či riešenie slovných úloh a prípadových štúdií.

      Náš študent  René Fröhlich dokázal, že sa vyzná v oblasti financií, keď na obsadenie tretieho miesta mu chýbalo iba pol bodu.

      K úspechu mu všetci srdečne blahoželáme.

    • Deň ruskej KULTÚRY
     • Deň ruskej KULTÚRY

      1. 5. 2017

      Dňa 26. apríla 2017 sa v priestoroch našej školy uskutočnil V. ročník vedomostnej súťaže spojenej s prehliadkou zameranou na ruské reálie, kultúrne zvyky a tradície pod názvom Deň ruskej kultúry. Študenti hotelovej akadémie, ďalších študijných a učebných odborov prežili spoločne strávený deň bohatý na informácie o krajine, ktorej jazyk sa učia. Podujatie pozostávalo z 5. častí. V úvode sa študenti oboznámili so zaujímavosťami z Ruska, vypočuli si prednášku o geografických údajoch, kultúrnych pamiatkach, zvykoch a tradíciách.  V ďalšej časti boli prezentované práce študentov prvého ročníka hotelovej akadémie obohatené o informácie z rôznych zdrojov. Treťou časťou bol kvíz na tému Rusko očami mládeže, kde si študenti jednotlivých ročníkov zmerali sily vo vedomostiach o Rusku a rusky hovoriacich krajinách. Súčasťou podujatia bola aj názorná ukážka ruských predmetov zahrnutá do výstavky pod názvom Výstavka ruských suvenírov. V záverečnej časti pracovali študenti na spoločných projektoch venovaných téme Spomienky na Rusko. Najúspešnejší  študenti boli odmenení vecnými cenami, všetci účastníci dostali na pamiatku pero a sladkú odmenu. Celé podujatie sa nieslo v pozitívnom duchu, študenti si navzájom pomáhali, diskutovali a počas celého dňa vládla príjemná atmosféra.

      Ocenení študenti:

      Vedomostná súťaž na tému  Rusko očami mládeže:

      1. miesto : SILVIO ŠKAPURA – I. HOA

      2. miesto: JÁN KOPČÁK – IV.HOA

      3. miesto: LUKÁŠ ČERKALA- III. HOA

      Prezentácie o Rusku na tému  Rusko – kultúra,  zvyky a tradície:

      Klaudia Valigurská – I.HOA

      Silvio Škapura – I.HOA

      Barbora Bartkovská – I. HOA

      Patrik Štec – I.HOA

      Michal Patoraj – I. HOA

      Tvorba projektov na tému Spomienky na Rusko:

      IV. HOA- Fedorková , Kaletová, Compeľová, Kopčák

      III.HOA- Bočkajová, Záleš, Baňasová,Čerkala

      I.HOA- Čitáková, Patoraj, Bartkovská, Škapura, Valigurská, Štec, Tetemondová,

      I.SVS- Katucká, Duračinská, Mošoňová, Reľovský, Kopčáková M.

      III.MSK- Kopčáková V. , Hrivnáková, III.KCC- Čerkalová,

      II.KCM- Piter-Bučková, Lukčíková, Rešetárová, Čenščák

      Zvláštne poďakovanie patrí  p. riaditeľovi PaedDr. Vladimírovi Buvaličovi za zapožičanie vzácnych ruských predmetov na realizáciu  Výstavky ruských suvenírov, ďalej študentom V.HOA (Čerkalovej, Konkoľovi, Kubovej, Gernátovej, Kmečovej, Bondrovej ) za pomoc pri organizácii  dňa a študentovi  IV.HOA ( Astrabovi) za fotodokumentáciu počas realizácie prehliadky.

    • FINANČNÁ OLYMPIÁDA 2017
     • FINANČNÁ OLYMPIÁDA 2017

      20. 4. 2017

      Študenti našej školy sa aj v tomto školskom roku zapojili do finančno-vedomostnej súťaže Finančná olympiáda, v rámci ktorej si svoje vedomosti preverilo 5 571 stredoškolákov z celého Slovenska. V druhom kole súťažilo 18  našich študentov, ktorí sa dostali medzi päťstovku najúspešnejších riešiteľov z prvého kola.

      Do absolútneho finále, v ktorom zástupcovia nadácie preveria vedomosti dvadsiatich finalistov  a rozhodnú o víťaznej trojici, sa prebojoval aj študent našej školy René Fröhlich, študujúci odbor hotelová akadémia.

      Z jeho úspechu sa tešíme a pri reprezentácii našej školy vo finálovom kole, ktoré sa bude konať dňa 28.4.2017 v Bratislave,  mu želáme veľa šťastia.

       
      
      
      

       

       

    • Klub 27
     • Klub 27

      20. 4. 2017

      Dňa 11.04.2017 sa naši študenti zúčastnili hudobno-vzdelávacieho programu Klub 27, ktorý im ponúkol pohľad na problematiku drog z iného uhla, a to cez životné príbehy a osudy spevákov a hudobníkov, ktorých talent a životy zničili drogy a alkohol. Program vznikol v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a jeho hudobnú zložku tvorili skladby od svetových, ale aj slovenských hudobníkov ako sú Kurt Cobain, Jim Morrison, Bob Marley, či Richard Muller hrané a spievané na živo. Počas celého programu mohli študenti sledovať videoprojekciu, ktorá reálne prezentovala, čo dokážu s človekom urobiť drogy.

    • Povinnosti študentov voči UPSVaR
     • Povinnosti študentov voči UPSVaR

      11. 4. 2017

      10. apríla navštívili našu školy odborné pracovníčky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Účelom ich návštevy bola prednáška na tému „Povinnosti končiacich študentov voči UPSVaR“. Študenti, ktorí v tomto školskom roku končia štúdium sa dozvedeli, ako majú postupovať po ukončení štúdia, aké sú ich práva ale hlavne povinnosti voči UPSVaR.

                             Povinnosti študentov voči UPSVaR - Obrázok 1

    • Čaša vína v kine TATRA
     • Čaša vína v kine TATRA

      11. 4. 2017

      Dňa 31.03 sa vo večerných hodinách škola opäť prezentovala. Študenti hotelovej akadémie pripravili čašu vína pri príležitosti premiéry filmu „ Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom“. V priestoroch kina Tatra v Starej Ľubovni pripravili pokrmy studenej kuchyne a poskytli odborný servis nápojov. Toto podujatie bolo príjemným doplnením už tak dobrého filmu a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu pri podobných projektoch.

    • Spoznávali sme KÁVU
     • Spoznávali sme KÁVU

      10. 4. 2017

      V dňoch 4.4. – 6.4.2017 sme pre študentov školy sprostredkovali baristický kurz. Academy of coffee, ktoré je akreditované školiace stredisko Ministerstva školstva Slovenskej republiky uskutočnilo trojdňový kurz, na ktorom si študenti osvojili teoretické znalosti v oblasti kávy, prácu za kávovarom, prípravu rôznych druhov káv i komunikáciu s hosťom. Školenie zastrešuje SkBa a je ukončené  záverečnou skúškou, kde pri úspešnom zvládnutí študenti obdržia certiifikát, ktorý je platný v mnohých krajinách sveta.

      Blahoželáme!

    • 39. ROČNÍK KP SOČ
     • 39. ROČNÍK KP SOČ

      5. 4. 2017

      31. marca 2017 sa uskutočnila na pôde školy Krajská prehliadka stredoškolskej odbornej činnosti, dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov denného štúdia stredných odborných škôl, gymnázií a konzervatórií.

      Už po tretíkrát v jej 39-ročnej histórii ziskala od ŠIOV-u i Okresného školského úradu v Prešove dôveru  na jej zorganizovanie. V učebniach školy vybavených modernou didaktickou technikou pod dohľadom odborných komisií obhajovali svoje práce stredoškoláci z Prešovského kraja v sedemnástich odboroch zameraných napr. na prírodné a spoločenské vedy, elektroniku, strojárstvo, stavebníctvo, zdravotníctvo, cestovný ruch, učebné pomôcky. Prehlidky sa zúčastnilo 282 autorov a spoluatorov zo 46 škôl Prešovského kraja, ktorí vytvorili 206 súťažných prác. Dvaja najlepší z každého súťažného odboru budú reprezentovať svoj kraj, mesto, i školu na celoslovenskej prehliadke v Banskej Bystrici. Všetkým zúčastneným ďakujeme a postupujúcim srdečne blahoželáme.

    • Okresné kolá vo volejbale žiakov
     • Okresné kolá vo volejbale žiakov

      5. 4. 2017

      Minulý týždeň sa niesol v réžií volejbalu. Na pôde Strednej odbornej školy Jarmočnej 108 sa konali okresné kolá vo volejbale. 28. apríla si svoje sily zmerali  chlapci zo všetkých stredných škôl v okrese. Za nimi nasledovali dievčatá, ktoré 31. apríla ukázali svoje majstrovstvo a veľkého športového ducha. Ako tú už býva, vyhrať nemohli všetci. Tím, ktorí sa zúčastnili, prajeme veľa síl do ďalšej práce a tréningu a víťazom srdečne blahoželáme.

      Výsledková listina:

      Chlapci:

      1. Gymnázium T. Vansovej,

      2. Stredná odborná škola Jarmočná 108,

      3. Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša.

       

      Dievčatá:

      1. Gymnázium T. Vansovej,

      2. Obchodná akadémia,

      3. Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša.

    • Consumer Classroom
     • Consumer Classroom

      22. 3. 2017

      1.marca 2017 žiaci III.HOA absolvovali pod vedením Mgr. Boženy Stašenkovej, PhD. otvorenú vyučovaciu hodinu,  ktorej cieľom  bolo využiť prierezové vzdelávanie prostredníctvom  učebného portálu Consumer Classroom (www.consuerclassroom). Žiaci získali zručnosti v práci na tomto portáli, prezreli si ponuku možností e-vzdelávania v jednotlivých vyučovacích predmetoch.

      V druhej časti otvorenej hodiny žiaci v skupinách riešili modelové problémové spotrebiteľské situácie a dozvedeli sa o možnostiach riešenia spotrebiteľských konfliktov prostredníctvom mediácií.

      Mgr. Iveta Kuzárová

    • Matematický KLOKAN
     • Matematický KLOKAN

      23. 3. 2017

      Dňa 20.03. 2017 sa aj na našej škole konala medzinárodná súťaž  pre žiakov základných a stredných škôl s názvom Matematický klokan. Do riešenia matematických úloh sa zapojilo 12 žiakov školy v dvoch kategóriach; žiaci prvého a druhého ročníka súťažili v kategórii Kadet 012 a  tretiaci a štvrtáci v kategórii Junior 034. Pri hľadaní správnych výsledkov museli využiť nielen nadobudnuté vedomosti a zručnosti z hodín matematiky, ale použiť aj netradičné postupy. 

     • Voľno z prevádzkových dôvodov

      16. 3. 2017

      Milí žiaci, oznamujem Vám, že v zmysle § 150 školského zákona a Výhlašky č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach a organizácii šk. roka na základných a stredných školách....poskytujem žiakom školy z prevádzkových dôvodov na deň 29. 10. 2018(pondelok) voľno.                                                      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

    • Oceňovanie reprezentatov mesta SL v oblasti kultúry a vzdelávania
     • Oceňovanie reprezentatov mesta SL v oblasti kultúry a vzdelávania

      16. 3. 2017

      3. marca 2017 sa v obradnej sieni MsÚ stretli tí, ktorí celý minulý rok šírili dobré meno mesta Stará Ľubovňa v oblasti kultúry a vzdelávania. Pán primátor pozval aj našich žiakov. Ocenenia z jeho rúk si prebrali René Fröhlich za úspechy na medzinárodných barmanských súťažiach, Michal Compeľ a Lukáš Duračinský, ktorí ukázali svoju šikovnosť a majstrovstvo na súťaži Mladý remeselník.

      Srdečne blahoželáme.

      Oceňovanie reprezentatov mesta SL v oblasti kultúry a vzdelávania - Obrázok 1   Oceňovanie reprezentatov mesta SL v oblasti kultúry a vzdelávania - Obrázok 2  Oceňovanie reprezentatov mesta SL v oblasti kultúry a vzdelávania - Obrázok 3

    • Ples rodičov a priateľov školy na ZŠ Komenského
     • Ples rodičov a priateľov školy na ZŠ Komenského

      16. 3. 2017

      V piatok 24. februára sme sa pozreli opäť na základnú školu. Tento krát to bola Základná škola na ulici Komenského, kde si rodičia a priatelia školy spríjemnili čas zábavou. Na slávnostnom večere sa škola podieľala svojimi cateringovými službami. Žiaci odboru hotelová akadémia pripravili pre hostí pokrmy teplej, studenej kuchyne a svojou šikovnosťou veľkou mierou prispeli k zdarnému priebehu celého zábavného večera.

    • "LYŽIARÁK""
     • "LYŽIARÁK""

      28. 2. 2017

      V dňoch 20.02 – 24.02.2017  sa študenti prvých ročníkov zúčastnili odborného lyžiarskeho výcviku v lyžiarskom stredisku SKI Vyšné Ružbachy. Celotýždňový kurz bol zameraný na získanie návykov potrebných pre lyžovanie, respektíve zdokonaľovanie už existujúcich lyžiarskych zručností. Okrem športovej stránky sa na takýchto kurzoch rozvíja aj sociálna stránka študentov, čoho dôkazom sú poobedňajšie spoločenské aktivity. Účastníci si celý kurz veľmi pochvaľovali a najmä príjemnú „ kamarátsku“ atmosféru, ktorú vniesli naši lektori lyžovania Strednej odbornej školy Jarmočnej 108.

    • SVET okolo nás
     • SVET okolo nás

      28. 2. 2017

      Dňa 23..02.2017 sa naša škola zúčastnila cyklu premietania „ SVET OKOLO NÁS“ v kine Tatra v Starej Ľubovni. Premietanie tvorila snímka PERU – štyri strany sveta. Študenti mohli prostredníctvom tejto projekcie spoznať bližšie túto krajinu, jej zvyky a krásnu, rozmanitú prírodu.

    • UNIPO na pôde SOŠ Jarmočnej 108
     • UNIPO na pôde SOŠ Jarmočnej 108

      28. 2. 2017

      Dňa 16.2.2017 sa konala prednáška pre končiace ročníky o možnostiach štúdia na Prešovskej univerzite. Študentom boli poskytnuté informácie o možnostiach štúdia na rôznych fakultách Prešovskej univerzity. Prednáška pokračovala diskusiou, kde sa mnohí naši študenti už osobne informovali o konkrétnych podmienkach prijatia a štúdia na jednotlivých fakultách.

    • Máme NAJ PRODUKT CR PSK za rok 2016
     • Máme NAJ PRODUKT CR PSK za rok 2016

      13. 2. 2017

      Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska už po tretíkrát zorganizovala anketu Najlepší v cestovnom ruchu PSK 2016.  V kategórii NAJ produkt bol na ocenenie nominovaný projekt s názvom Oddych duše, ktorý vytvorili študenti hotelovej akadémie. Cieľom ankety bolo vyzdvihnúť pozitívne aktivity a služby, ktoré prispievajú k zvyšovaniu úrovne a rozvoja cestového ruchu v Prešovskom kraji vo všetkých jeho oblastiach.

      A potom to už rozhodovala široká verejnosť.Tá si mohla zvoliť v online hlasovaní  od 12. decembra 2016 do 12. januára 2017  to „NAJ“ v cestovnom ruchu PSK za rok 2016. Slávnostné vyhlásenie víťazov sa konalo 26. januára 2017 na veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR v Incheba Expo v Bratislave, na ktorom sme si prevzaliocenenie.

      Videopozvánka Oddych duše - Kúpele Vyšné Ružbachyzvíťazila v kategórií „Naj produkt“. Potvrdila tak, že náš región právom patrí medzi špičku v cestovnom ruchu na Slovensku a práca študentov Strednej odbornej školy Jarmočná 108 je v tejto oblasti veľkým prínosom.

    • Finančná GRAMOTNOSŤ
     • Finančná GRAMOTNOSŤ

      1. 2. 2017

      Žiaci maturitných ročníkov V.HOA a IV. KCO absolvovali v mesiacoch december 2016 a január 2017 šesť vzdelávacích modulov z oblasti financií  v spolupráci s Nadáciou PARTNERS, ktorá sa aktívne podieľa na aktivitách zameraných na zvyšovanie finančného povedomia žiakov. Pozitívne reakcie našich žiakov dokazujú, že mladí ľudia majú záujem dozvedieť sa, ako správne narábať s peniazmi, ako robiť správne finančné rozhodnutia ešte skôr, ako dostanú do rúk svoju prvú výplatu.

      Obsahom jednotlivých prednášok boli témy zamerané na kľúčové finančné pojmy, plánovanie rodinného rozpočtu, zabezpečenie dôchodku či podrobné informácie o možnostiach investovania, zabezpečenia bývania a hospodárenia s rodinnými financiami. Študenti tiež získali množstvo  užitočných rád, ktoré môžu uplatniť  v bežnom živote.

      Veríme, že získané informácie využili žiaci aj v rámci prvého kola finančno-vedomostnej súťaže pre stredné školy Finančná olympiáda, do ktorej sme sa zapojili aj v tomto školskom roku a študenti, ktorí postúpia do druhého kola, budú mať možnosť porovnať si úroveň svojej finančnej gramotnosti s päťstovkou študentov zo všetkých stredných škôl.

      Všetkým študentom, ktorí sa do súťaže zapojili,  držíme palce!

                                                                                                        Ing. Helena Beňačková

    • Lektori - projekt EDUCATE SLOVAKIA
     • Lektori - projekt EDUCATE SLOVAKIA

      30. 1. 2017

      V dňoch od 23. do 29. januára 2017 sa naša škola  zapojila do projektu organizácie AIESEC pod názvom Educate Slovakia. Už samotný názov napovedá, že išlo o ďalšie vzdelávanie našich študentov v anglickom jazyku.

      Projekt pozostáva z týždenného učebného plánu, v rámci ktorého prichádzajú lektori z rôznych častí sveta viesť prednášky a interaktívne workshopy, ktoré za aktívneho používania anglického jazyka rozvíjajú sebareflexiu, zodpovednosť a toleranciu k rozmanitosti.

      Hlavným cieľom projektu je priblížiť žiakom vybraných slovenských škôl život v rozličných krajinách a dať im možnosť využívať anglický jazyk v praxi a v situácii, keď opačná strana vôbec neovláda slovenčinu.

      Prostredníctvom tohto projektu sme na našej škole privítali dve študentky, Mayaru z Brazílie a Audindru z Indonézie . Obidve nám predstavili svoje rodné krajiny a predviedli zaujímavé prezentácie  o  tradíciách, zvykoch,  jedlách, ktoré sú pre ne charakteristické.  Ich týždenný pobyt na našej škole bol príjemným spestrením vyučovania pre našich žiakov.

    • OLYMPIÁDA V CUDZOM JAZYKU - regionálne kolo
     • OLYMPIÁDA V CUDZOM JAZYKU - regionálne kolo

      23. 1. 2017

      18. a 19. januára 2017 sa priestoroch Hotelovej akadémie v Bardejove konali regionálne kolá olympiád v anglickom a nemeckom jazyku. 

      Našu školu reprezentovali žiačky hotelovej akadémie v anglickom jazyku v kategórii 2A Palubová A z II.HOA, v kategórii 2B Labovská K.zo IV.HOA, a v nemeckom jazyku v kategórii 2A Šulíková M. z II.HOA a v kategórii 2B Liščinská Z. zo IV.HOA. Dievčatá mali veľmi náročnú pozíciu, pretože hotelové akadémie sú zaradené do kategórie s gymnáziami a uspieť v takomto zložení nie je jednoduché. Síce popredné umiestnenia nezískali, ale odišli obohatení o nové skúsenosti a pekné zážitky.

    • SWEET CUP 2016
     • SWEET CUP 2016

      3. 1. 2017

      Dňa 15.12.2016 sa pod záštitou VÚC v SOŠ obchodu a služieb v Prešove  konala jubilejná medzinárodná výstava hotových výrobkov v odbore kuchár, cukrár, aranžér a predavač vo forme prezentačnej výstavy na zadanú tému VIANOCE

      Tohto 15.ročníka prezentácie mladých talentov sa zúčastnili žiaci našej školy Ján Sýkora zo 4.HOA, ktorý prezentoval slávnostný  výrobok “Štedrovečerný dezert z domáceho sušeného ovocia“ a z odboru cukrár žiačka z III. KCC Andrea Fidermáková prezentovala výrobok "Vianočná torta".  Naši žiaci mali možnosť načerpať nové inšpirácie z tvorby  domácich a zahraničných účastníkov z Ukrajiny, Česka a Poľska. Všetci zúčastnení žiaci boli ocenení medailou a ďakovným listom za dlhoročnú spoluprácu.

      Srdečne blahoželáme.

       

    • Vianočná výstava v Ľubovnianskej knižnici
     • Vianočná výstava v Ľubovnianskej knižnici

      20. 12. 2016

      V dňoch 13. - 15. decembra sa v priestoroch Ľubovnianskej knižnice v Starej Ľubovni konala Vianočná výstava, na ktorej žiaci našej školy vystavovali svoje produkty. Prezentovali tu svoju prácu prostredníctvom medovníkov a vianočného pečiva, ktoré bolo k dispozícií pre širokú verejnosť. Na svoje si prišli aj "najmenší", kde si za pomoci žiakov vyskúšali, aké je to byť ozajstným cukrárom.

      Celú príjemnú atmosféru umocňovali vianočné piesne a koledy.

    • Stolnotenisový turnaj zamestnancov školy
     • Stolnotenisový turnaj zamestnancov školy

      14. 12. 2016

      9.december sa niesol v športovom duchu. Stretli sa na ňom priaznivci stolnotenisového turnaja zamestnancov našej  školy. Súťaž zahájil pán riaditeľ PaedDr. Vladimír Buvalič, ktorý priaznivcom tohto zaujímavého športu zaželal veľa úspechov. Súťažilo sa v 4 kategóriách.

      Hlavným zámerom usporiadateľov bolo poskytnúť súťažiacim možnosť urobiť niečo pozitívne pre svoje zdravie, zabaviť sa a spoločne si vychutnať  záver náročného  pracovného týždňa.

       

      V kategórii mužov sa najviac darilo PaedDr. Igorovi Fagiánovi.

      V kategórii žien sa na prvom mieste umiestnila Mgr. Daniela Zimová.

      V kategórii MIX ceny získali prvenstvo Mgr. Daniela Zimová a Ing. Jozef Čanda.

      V kategórií štvorhra muži zvíťazili PaedDr. Igor Fabián a Ing. Daniel Koterba.

      V kategórii KOLOTOČ zvíťazil Mgr. Milan Řeľovský.

       

      Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť a tešíme sa na stretnutie o rok!

    • SME NOMINOVANÍ
     • SME NOMINOVANÍ

      14. 12. 2016

      VIDEOVIZITKA „ODDYCH DUŠE“ – KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY bola nominovaná na ocenenie NAJLEPŠÍ v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2016 v kategórii NAJ produkt. Nominácia svedčí  o tom, že na našej škole sa pracuje na tej najvyššej úrovni.

      Celý projekt s názvom Oddych duše – kúpele Vyšné Ružbachy, vytvorili žiaci študijného odboru hotelová akadémia,  úspešne ho prezentovali počas 24. ročníka celoštátnej prezentačnej výstavy stredných odborných škôl MLADÝ TVORCA pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na Agrokomplexe v Nitre.

      Od 12. decembra 2016 do 12. januára 2017  bude prebiehať na stránke www.severovychod.sk online hlasovanie verejnosti, ktorá si takto zvolí NAJ zariadenia cestovného ruchu, NAJ zamestnancov a NAJ produkty cestovného ruchu.

      Stredná odborná škola Jarmočná 108 sa v kategórii NAJ produkt uchádza o prvenstvo s videovizitkou

                                                     „ODDYCH DUŠE“

                               Podporte aj Vy svojím online hlasovaním VÁŠ REGIÓN.

       

      Odkaz pre online hlasovanie:

      http://www.severovychod.sk/aktuality/hlasovanie-naj-v-cr-presovskeho-kraja/

    • Úsmev ako DAR
     • Úsmev ako DAR

      14. 12. 2016

       

       

       

       

      Býva už peknou tradíciou našej školy, že sa zapájame do dobročinných zbierok.

      Žiaci si tak utvárajú zmysel pre spolupatričnosť s tými, ktorí nemali toľko šťastia, aby vyrastali v milujúcich rodinách, aby boli zdraví,.....

      Nebolo tomu inak ani 8. 12. 2016, kedy sme znova otvorili svoje srdiečka pre tých, ktorí sú v núdzi a potrebujú našu pomoc.

      Opäť sme sa zapojili do verejnej celoslovenskej zbierky s príznačným názvom Úsmev ako dar.  Úsmev – nestojí nič, a predsa veľa dáva.

      Našich 20 dobrovoľníkov neodradilo ani nepriaznivé počasie - zima a chlad. Dobre naladení vyrazili do ulíc mesta.Ich cieľom bolo vyzbierať čo najviac peňazí pre deti v detských domovoch.

      Každý darca, ktorý prispel na ušľachtilú vec, akou je vyčariť úsmev na tvárach detí, bol odmenený červeným srdiečkom, symbolom nadácie.

      Podarilo sa nám vyzbierať 185, 23 eur. V mori dobročinnosti je to síce malá kvapka, ale určite sa nestratí a ak sa naša škola čo i len štipkou pričiní o krásne Vianoce v detských domovoch, tak to stálo za naše mrazom vyštípané líčka.

       

       Ďakujeme

    • Olympiáda v cudzom jazyku
     • Olympiáda v cudzom jazyku

      13. 12. 2016

      Mesiac december je obdobím, kde na našej škole sa už tradične organizuje olympiáda v cudzom jazyku. Ani tento rok tomu nebolo inak. Žiaci si v dvoch kategóriách zmerali svoje jazykové znalosti, v ústnej a písomnej forme. Všetkým  zúčastneným pekne ďakujeme a víťazom, ktorí nás budú reprezentovať na oblastnom kole srdečne blahoželáme.

      Víťazi v jednotlivých jazykoch a kategóriách:

       

       

       

       

                                                                     Nemecký jazyk

      Kategória 2.A                                                                                 Kategória 2.B

      1. Šulíková Miriam                                                                         1. Liščinská Zuzana

      2. Klimková Slávka                                                                        2. Lompart Kristián

      3. Kriššáková Silvia                                                                       3. Labovská Katarína

       

                                                                    Anglický jazyk

      Kategória 2.A                                                                                   Kategória 2.B

      1. Mochnalová Dominika                                                                1. Labovská Katarína

      2. Palubová Alžbeta                                                                       2. Liščinská Zuzana

      3. Habiňáková Slávka                                                                     3. Astrab Jozef

       

                                                                   Ruský jazyk

       

                                                             1. Sroková Michaela

                                                             2. Lichvár Kristián

                                                             3. Škapura Silvio

    • Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce
     • Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce

      12. 12. 2016

      V dňoch 5.12 – 7.12.2016 sa pedagogickí zamestnanci  SOŠ Jarmočnej 108 zúčastnili vzdelávania, zabezpečeného prostredníctvom Švajčiarsko-slovenského projektu pod názvom „ Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce“. Poskytovateľom akreditovaného programu bol Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV). Vzdelávanie bolo zamerané na najnovšie trendy a technológie v odbore – stavebníctvo, potravinárstvo, služby.

    • Medzinárodný deň dobrovoľníkov
     • Medzinárodný deň dobrovoľníkov

      7. 12. 2016

      Pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov sa 02. 12. 2016

      v kine Tatra uskutočnila slávnostná akadémia. Podujatie sa nieslo v znamení oceňovania dobrovoľníkov  Prešovského kraja.

      K slávnostnej atmosfére prispela i naša škola.

      Žiaci III. ročníka študijného odboru kuchár, čašník, servírka pripravili slávnostnú recepciu a postarali sa tak o dôstojnú prezentáciu našej školy.

      Pod vedením majstrov odbornej výchovy vykúzlili špeciality studenej kuchyne. Sladké i slané pečivo, obložené misy a šaláty uspokojili chuťové poháriky a boli tiež pastvou pre oči.

    • Majstrovstvá školy v stolnom tenise
     • Majstrovstvá školy v stolnom tenise

      6. 12. 2016

      Dňa 2.12.2016 sa v priestoroch telocvične našej školy už tradične uskutočnili  Majstrovstvá školy v stolnom tenise. Celkovo sa ich zúčastnilo 35 žiakov. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách.Súťažiacim nechýbala povestná bojovnosť, športové nasadenie a dobrá nálada.

      Medzi najúspešnejších účastníkov turnaja patrili v kategórii chlapcov Kamil Mirga(I.LEV), Patrik Novotný(IV.KCO) a Kristián Lichvár(II.HOA).

      V kategórii dievčat sa z výhry tešili Zuzana Mareková(I.KCC), Slávka Habiňáková(II.HOA) a Valéria Valeková(III.HOA).

      Víťazi  školského kola postúpia na okresné kolo, ktoré sa bude konať v januári budúceho roka v Športovej hale v Starej Ľubovni.

    • Stužkovanie 4.KCO
     • Stužkovanie 4.KCO

      6. 12. 2016

      Dvadsiaty piaty november bol pre našich štvrtákov, operátorov stavebnej výroby, kuchárov a čašníkov zo IV.KCO, výnimočným dňom. V ten deň mali oficiálnu časť svojej stužkovej slávnosti  v obradnej sieni Mestského úradu v Starej Ľubovni. V slávnostnej komornej atmosfére pred zrakmi svojich rodičov a pedagogických zamestnancov sa stali pripnutím zelených stužiek nádeje a dospelosti oficiálnymi maturantmi, ktorých čaká zatiaľ najdôležitejšia životná skúška, maturita.  Riaditeľ školy, Dr. Vladimír  Buvalič,  im v závere počas slávnostného prípitku poprial veľa odhodlania, zodpovedného prístupu a chuti do učenia. Potom sa všetci osemnásti spolu so svojou triednou učiteľkou Ing. Vierou  Srokovou presunuli do školskej jedálne, kde ich čakal slávnostne prestretý stôl pripravený našimi prvákmi, žiakmi hotelovej akadémie, pod vedením majsterky odbornej výchovy, Mgr. Heleny Hutníkovej. Nádherné prostredie ešte viac umocnilo dojímavé chvíle a naši štvrtáci si naplno užili oslavu svojej stužkovej ako hostia, o ktorých pohodlie a chute  sa výborne postarali  naši prváci. 

    • HOOUU HOOUU HOOUU
     • HOOUU HOOUU HOOUU

      6. 12. 2016

      ŽŠR na známosť všetkým dáva, že po roku opäť zavíta do našej školy  Mikuláš so svojím sprievodom – anjelikmi i zlým  čertom.

      Vážení učitelia i vy- milí spolužiaci, čižmičky už máte vyčistené???!!! Ak nie, máte čas do zajtra – 6. 12.

      Dobrým sa ujde sladkosť od anjelička a tým zlým sám Lucifer potrie sadzou líčka!

      Teší sa na vás ŽŠR i náš vzácny hosť z ďalekého Laponska.

    • Barmanský KURZ
     • Barmanský KURZ

      13. 12. 2016

      V dňoch od 5.decembra do 9.decembra 2016 sa na pôde našej školy uskutočnil pod záštitou Slovenskej barmanskej asociácie SkBA barmanský kurz. Lektorom kurzu bol p. Majoroš, člen Slovenskej barmanskej asociácie SkBA, ktorá je súčasťou IBA (International Bartenders Association). Po úspešnom ukončení kurzu žiaci získali Certifikát Slovenskej barmanskej asociácie, potvrdený pečiatkou a podpisom prezidenta SkBA, akceptovaný v mnohých krajinách sveta.

    • VIANOCE S CLÍVIOU
     • VIANOCE S CLÍVIOU

      2. 12. 2016

      Pozývame vás na výstavu plnú vianočných inšpirácií, voňavých medovníkov a vianočných ozdôb z dielne študentov našej školy,

      ktorá sa uskutoční v dňoch od 2.-12.12.2016 v galérii Provinčný dom v Starej Ľubovni pod názvom

      VIANOCE S CLÍVIOU.

      Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vychutnať si predvianočnú atmosféru, potešiť svojich blízkych originálnym darčekom vyrobeným s láskou, a v konečnom dôsledku podporiť mladých ľudí v ich úsilí spríjemniť vám predvianočný čas.

       

      Ďakujeme a tešíme sa na vašu účasť!

    • PRO EDUCO
     • PRO EDUCO

      5. 12. 2016

      Dňa 1.12.2016 sa žiaci školy zúčastnili 10. ročníka medzinárodného veľtrhu vzdelávania  PRO EDUCO v Košiciach. Okrem stredných škôl košického kraja, ktoré prezentovali štúdium na svojich školách, mali študenti možnosť navštíviť stánky, kde boli propagované rôzne vysoké školy nielen zo Slovenska , ale aj zo zahraničia. Okrem toho sa na veľtrhu prezentovali aj rôzni zamestnávatelia. Študenti našej školy si podľa záujmu a budúceho smerovania mali možnosť vybrať  a získať informácie o možnostiach štúdia na vysokých školách, o možnosti štúdia v zahraničí (Kanada, Česká republika), o rôznych jazykových pobytoch ako aj komunikovať priamo so zamestnávateľmi z rôznych odborov z prešovského a košického kraja . Svoje zastúpenie na veľtrhu mala aj agentúra EURES SLOVENSKO, ktorá je koordinovaná Európskou komisiou, ktorej cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci krajín EÚ/EHP a Švajčiarska.

      Návštevou tohto podujatia mali študenti možnosť získať lepší prehľad o možnostiach štúdia a práce po absolvovaní maturitnej skúšky na škole.

    • Obchod s ľuďmi a násilie páchané na ženách- PREDNÁŠKA
     • Obchod s ľuďmi a násilie páchané na ženách- PREDNÁŠKA

      30. 11. 2016

      Dňa 24. 11. 2016 sa nám podarilo v spolupráci s Policajným zborom SR zorganizovať prednášku na tému: Obchod s ľuďmi a násilie páchané na ženách. Prednášky sa zúčastnili študenti IV. HOA, V. HOA a II.SVS.

      Daná problematika študentov veľmi zaujala a príslušníci policajného zboru poskytli študentom aj individuálne konzultácie a rozhovory, na základe zistenia, že sa s daným problémom osobne stretli.

    • Mladý remeselník - I. MIESTO
     • Mladý remeselník - I. MIESTO

      28. 11. 2016

      Patrik BačíkAleš Imrich z druhého ročníka učebného odboru murár sa stali víťazmi dvojdňového semifinálového kola medzinárodnej súťaže odborných zručností Mladý remeselník v Prešove v odbore murár, konanej v dňoch 15. - 16. novembra 2016, súťaže pre žiakov stredných odborných škôl Prešovského kraja, Košického kraja a zástupcov Poľskej republiky.

      Naši žiaci presvedčili hodnotiacu komisiu nielen svojimi teoretickými vedomosťami z oblasti stavebníctva zameranými na materiály a technológie partnerov súťaže, ale aj vyhotovením segmentu z presných tvárnic  YTONG podľa výkresovej dokumentácie.

      Prvé „zlaté“ miesto našim chlapcom zabezpečuje postup na 3. ročník súťaže Skills Slovakia – SUSO stavebných remesiel v Nitre v odbore murár, ktorú vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

    • NÁPAD SI TY
     • NÁPAD SI TY

      18. 11. 2016

      V dňoch 15. a 16. novembra 2016 sa žiaci I.SVS, II.SVS, IV.KCO  a  IV.HOA zapojili do kvízu Mladý europodnikateľ, ktorý pre študentov pripravila agentúra RPIC Prešov s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ prostredníctvom dotačného programu v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky.  Kvíz  bol určený študentom stredných alebo vysokých škôl vo veku od 15 do 26, ktorí študujú v Prešovskom, alebo Košickom kraji a jeho cieľom bolo zistiť úroveň vedomosti študentov v oblasti podnikania.

    • GRAND hotel STRAND****
     • GRAND hotel STRAND****

      28. 11. 2016

      Žiaci 3. ročníka Hotelovej akadémie Strednej odbornej školy, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni sa zúčastnili odbornej exkurzie v HOTELI STRAND vo Vyšných Ružbachoch. Exkurzia bola zameraná na upevnenie teoretických odborných vedomostí, ktoré žiaci získavajú z odborných predmetov v škole  a na získanie najnovších poznatkov z hotelierstva priamo v praxi.

      Žiaci sa oboznámili so všetkými prevádzkami hotelového komplexu, s medicínskym zariadením a videli liečebné procedúry, ktoré sú pacientom priamo poskytované. Dvojdňová exkurzia bola ukončená odbornou prednáškou s tematikou personálneho manažmentu, organizačnej štruktúry kúpeľov, s pracovnými náplňami jednotlivých pracovníkov a marketingu.

    • Záložky do kníh
     • Záložky do kníh

      8. 11. 2016

      V októbri sa naši prváci zapojili do celoslovenského  projektu Záložka do knihy spája školy. Prváci rozprávali o svojich naj knižkách a vyrábali si za pomoci farebného papiera a pasteliek rôzne záložky. Inšpiráciou im bola aj spolužiačka Júlia Filičková, ktorej záľubou je práve výroba rôznych záložiek.

      Mgr. I. Kuzárová

    • EURO CUP 2016 - VYHODNOTENIE
     • EURO CUP 2016 - VYHODNOTENIE

      18. 11. 2016

      Dňa 9.-10.11.2016 sa žiaci zo SOŠ Jarmočná 108 zúčastnili medzinárodnej barmanskej súťaže - 24. ročníka EURO CUP 2016 Prešov.

      Našu školu reprezentovali  René Fröhlich z 5. ročníka odboru hotelová akadémia a Magdaléna Kerpčárová  z 2. ročníka odboru hotelová akadémia.

      Našim barmanom sa podaril pekný úspech, keď Fröhlich René skončil v peknom zlatom pásme a bol ocenený za najúspešnejšieho reprezentanta prešovských škôl mimo ocenenných.

      Magdaléna Kerpčárová bola na súťaži po prvý krát a umiestnila sa v bronzovom pásme.
       

    • iBOBOR
     • iBOBOR

      7. 11. 2016

      7.- 8.11.2016 sa naši žiaci zúčastnili informatickej súťaže  iBOBOR. I. HOA, III.KCA, III.HOA a I. SVS  súťažili v kategórii JUNIOR A SENIOR.

      V roku 2004 vznikla v Litve informatická súťaž Bebras - Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do ďalších európskych krajín.

      Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

      Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.

      Koordinátor informatizácie

      Ing. Sroková Viera

    • „Po stopách našej temnej histórie“
     • „Po stopách našej temnej histórie“

      7. 11. 2016

      Od roku 1999 je štvrtý pondelok v mesiaci október medzinárodným dňom školských knižníc. Tohto roku tento deň pripadol na 24. október a už dvanásť rokov je s ním  spätý celoslovenský projekt „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ vyhlasovaný Slovenskou pedagogickou knižnicou, v súčasnosti pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Plavčana. A zapojili sme sa doň aj my.

      Žiaci druhých až štvrtých ročníkov a nadstavbového štúdia „putovali“  PO STOPÁCH NAŠEJ TEMNEJ MINULOSTI. Ich aktivity začali posledný septembrový týždeň a vyvrcholili práve 24.októbra.

      Žiaci sa dozvedeli o literatúre, ktorá je svedectvom utrpenia, násilia a vyhladzovania obyvateľstva počas druhej svetovej vojny, hovorili o príčinách, realizácii a dôsledkoch holokaustu, pozreli si film Pianista, pripravili vlastné projekty a v závere vysadili  do trávnika pri budove školy žlté krokusy v tvare židovskej hviezdy,  symboly utrpenia židovských detí, ktoré zomreli v koncentračných táboroch.

      Všetci spoločne veríme, že vždy na jar, keď rozkvitnú, budú nám pripomínať, že pokojný mierový život je veľmi krehký a nie pre každého je samozrejmosťou i súčasnej dobe.

      Ďakujem kolegom, ktorí svojou „troškou“ pomohli pri realizácii projektu a riaditeľovi školy PaedDr. V. Buvaličovi za podporu celého projektu.

      Mgr. Iveta Kuzárová

    • Ochrana spotrebiteľa a cezhraničné nakupovanie
     • Ochrana spotrebiteľa a cezhraničné nakupovanie

      6. 11. 2016

      Žiaci IV.HOA, IV.KCO a II.SVS absolvovali  prednášku zameranú na ochranu spotrebiteľa, ktorú viedla Ing. K. Zalaiová z MH SR, zastupujúca aj Európske spotrebiteľské centrum (ECC). Žiaci sa dozvedeli dôležité informácie nielen o zákutiach internetového nakupovania, ale aj možnostiach pomoci v prípade spotrebiteľských problémov doma či v zahraničí, v krajinách Európskej únie. Zároveň si pripomenuli možnosti a podmienky reklamácie, vrátenia tovaru a odstúpenia od zmluvy.

    • Cena Rudolfa Fabryho
     • Cena Rudolfa Fabryho

      6. 11. 2016

      Valéria Valeková, žiačka III.HOA, sa zapojila do súťaže CENA RUDOLFA FABRYHO určenej mladým autorom poézie do 30 rokov, ktorej vyhlasovateľmi sú  Spolok slovenských spisovateľov, Literárne informačné centrum, Obec Budmerice a časopis SSS pre mladú literatúru a umenie DOTYKY. Súťaž je anonymná, jej výsledky sa súťažiaci dozvedia v závere novembra. Valéria zaslala šesť príspevkov, želáme jej, aby nimi zaujala odbornú porotu.

    • Nestville Chocolate
     • Nestville Chocolate

      2. 11. 2016

      Žiaci prvého, druhého a tretia ročníka študíjnych a učebných odoborov zameraných na hotelierstvo a gastronómiu navštívili v rámci vyučovania čokoládovňu Nestville Chocolate v Hniezdnom. V príjemnom prostredí za sychravého počasia padla šálka čokolády ako dar. Žiaci si vypočuli a pozreli príbeh kakaových bôbov a ich najobľúbenejšieho výrobku – čokolády, jej históriu a cestu na naše územie. Jej spracovanie od temperovania až do vzniku finálnych výrobkov v podobe praliniek, čokolád, či teplých čokoládových nápojov. Mali možnosť vidieť kakaové bôby, kakaové šupiny, kakaové maslo, kakaovú hmotu, horkú, mliečnu alebo bielu čokoládu.

    • Európska metropola Viedeň a jej história
     • Európska metropola Viedeň a jej história

      2. 11. 2016

      Presne o polnoci z utorka na stredu 37-členná skupina žiakov našej školy s tromi vyučujúcimi vyrazila za poznaním do Viedne. Pozreli si Rathaus, Burgtheater, Parlament a kochali sa nádhernými exponátmi múzeí Hofburgu – Sisimuseum, Kaiserappartements, Silberkammer, ďalej múzeí na námestí Maria Theresia Platz: Naturhistorisches a Kunsthistorisches Museum.

      Okrem toho si na námestí Stepahnsplatz prezreli katedrálu sv. Štefana, polovica žiakov vystúpala po 350 schodoch do južnej veže tohto kostola, kde sa mohli pokochať pohľadom na Viedeň z vtáčej perspektívy.

      V čase svojho osobného voľna si účastníci exkurzie pochutnali troška na rakúskych špecialitách (Sachertorte) a pokochali sa prehladkou techniky bezpečnostných a vojenských zložiek Rakúskej armády.

    • 40. výročie dychovej hudby ĽUBOVNIANKA
     • 40. výročie dychovej hudby ĽUBOVNIANKA

      25. 10. 2016

      V piatok večer bolo opäť "veselo". Členovia, hostia a diváci sa stretli, aby spoločne oslávili 40. výročie dychovej hudby ĽUBOVNIANKA. Galavečer dychovej hudby doprevádzaný poďakovaním od významných predstaviteľov spoločenského, ale aj hudobného života v Starej Ľubovni  vyvrcholil recepciou, ktorú sme už režírovali "MY", naša škola. Naši žiaci pod taktovkou pedagogických zamestnancov pripravili pokrmy studenej kuchyne, ktoré si včetci pochvaľovali. Znovu sa ukázalo, že naši žiaci sú vo svojom odbore veľmi šikovní a môžu byť na svoje výsledky a svojich pedagógov právom hrdí.

    • Odborná prednáška na tému "ŠIKANOVANIE"
     • Odborná prednáška na tému "ŠIKANOVANIE"

      21. 10. 2016

      Dňa 19.10.2016 sa žiaci prvých ročníkov I.HOA, I.KCC a  I.MSK zúčastnili prednášky spojenej s diskusiou na tému Šikanovanie. Prednášku viedol  kpt. Ing. Milan Ženčuch z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni. Cieľom bolo oboznámiť žiakov s  problematikou šikanovania, prejavmi  a stupňami šikanovania ako aj metódami a spôsobmi riešenia šikany. Kapt. Ing. Ženčuch  upozornil študentov aj na možné rizika a následky šikanovania a  v diskusii odpovedal na otázky, ktoré mu študenti k danej problematike položili.  Prednáška prebiehala bez účasti pedagógov, nakoľko našim  zámerom bolo dosiahnuť  čo najväčšiu otvorenosť žiakov v diskusii.

    • Profesionálne líčenie so Silviou Matfiakovou
     • Profesionálne líčenie so Silviou Matfiakovou

      20. 10. 2016

      Žiaci prvého a druhého ročníka nadstavbového štúdia odboru vlasová kozmetika si mohli na "vlastnej koži" vyskúšať, aké je to pracovať s profesionálmi a profesionálnymi pleťovými prípravkami. Silvia Matfiaková, reprezentantka a distribútorka pleťovej kozmetiky MARY KAY, si našla čas a prišla dievčatám ukázať nové produkty pleťovej kozmetiky, aktuálne techniky ich aplikácie na  pokožku a mnoho iného, ktoré nepochybne obohatí ich teoretické vedomosti a praktické zručnosti.

    • ZŠ Komenského
     • ZŠ Komenského

      19. 10. 2016

      Žiaci SOŠ boli opäť v "akcií". Základná škola na Komenského ulici hostila zástupcov Ministerstva školstva a predstaviteľov mesta Stará Ľubovňa pri príležosti "Otvorenia zrekonštruovanej telocvične". Žiaci tretieho ročníka učebného odboru čašník, servírka a štvrtého ročníka odboru hotelová akadémia sa opäť podieľali svojou šikovnosťou na bezproblémovom priebehu celej akcie a zabezpečili nielen servis jedál a nápojov na vysokej úrovni.

    • Zábrany bez zábran
     • Zábrany bez zábran

      19. 10. 2016

      Žiaci Strednej odbornej školy Jarmočná 108, Stará Ľubovňa zúčastnili hudobno-motivačného programu o prevencii kriminality „Zábrany bez zábran“, ktorým sa jeho autori snažili poukázať na negatívne spoločenské javy – kriminalitu, organizovaný zločin, toxikomániu a sociálny parazitizmus. Cieľom programu bolo zakoreniť v mladých ľuďoch základy slušného správania a formovať v nich vlastnú objektivitu svedomia. Program bol realizovaný v podobe živého hudobného koncertu s prelínaním hovoreného slova. 

    • Prezentácia zahraničnej stáže
     • Prezentácia zahraničnej stáže

      15. 10. 2016

      Dňa 13.10.2016 sa na pôde SOŠ uskutočnila prezentácia zahraničných stáži. Žiaci tretích a štvrtých ročníkov študijných odborov hotelová akadémia, kuchár, čašník a servírka sa dozvedeli informácie o ponukách v krajinách ako Cyprus, Grécko, Taliansko, Francúzsko či krajinách Karibiku, kde by si mohli zdokonaľovať svoje jazykové znalosti, praktické zručnosti, spoznať cudzie kultúry a národy a popri tom si aj niečo zarobiť.

  • Kontakty

   • Stredná odborná škola, Jarmočná 108, Stará Ľubovňa
   • sekretariat@sosjsl.sk
   • 052 71 643 11
   • Jarmočná 108 064 01 Stará Ľubovňa
   • PaedDr. Vladimír Buvalič 052/71 643 14 +421 910 938 849 vladimir.buvalic@sosjsl.sk
   • RNDr. Peter Petrík 052/71 643 13 +421 910 946 798 peter.petrik@sosjsl.sk
   • Ing. Mgr. Miroslav Knap 052/71 643 18 +421 910 938 706 miroslav.knap@sosjsl.sk
   • Mgr. Anna Štucková 052/71 643 19 +421 911 913 355 anna.stuckova@sosjsl.sk
   • ziackaskolskarada@sosjsl.sk
 • Fotogaléria

  • Jazyková olympiáda
  • „DEŇ S MIKULÁŠOM“
  • Bowlingový turnaj
  • Úspech našich murárov na prestížnej súťaži
  • Noví baristi našej školy
  • Recepcia pri príležitosti oslavy 50-teho výročia Ľubovnianskej knižnice
  • "Škriepky na korze"
  • DOD 2018
  • Nádherný úspech našich barmaniek na prestížnej európskej súťaži
  • I BOBOR
  • Okresné kolo vo futsale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
  • Hodiny slovenčiny našich hotelierov trochu netradične